proste zadanie z genetyki

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
chloe_
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2011, o 10:36

proste zadanie z genetyki

Post autor: chloe_ »

witam, mam problem z zadaniem z genetyki. na lekcji jak pani tłumaczyła nam przykładzie rodziców u których oboje mieli niebieskie oczy , sie bo zrozumiałam że znaczenie mają tutaj też rodzice rodziców czyli dziadkowie i zgłupiałam, nie wiem z kąd sie biora nagle brązowe oczy skoro w poleceniu nic o nich nie wspomniano. prosze niech ktos mi wytłumaczy na przykłądzie własnie obojga niebieskookich rodzicow i dajmy na to kobieta jest dominująca.


drugi problem to taki że homozygota to w przypadku kiedy omawiamy dajmy na to aspekt koloru oczy a heterozygota to gdy omawiamy kolor włosow i oczu czy się mylę?
chloe_
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2011, o 10:36

Re: proste zadanie z genetyki

Post autor: chloe_ »

mniej wiecej to sobie przeanalizowałam i czy można napisać że kobieta to Aa(dominująca) a mężczyzna to aa(recesywna) i wychodzi mi
P Aa aa
G: A,a a, a
F1 Aa aa
G A,a a,a
F2 Aa Aa aa aa wiec fenotypowo 2:2 ?
genotypowo 2:2
czy można napisać że kobieta to AA i wtedy
P AA aa
G: A,A a,a
F1 Aa Aa Aa Aa wiec fenotypowo 4:4
genotypowo 4:4
wiec uzyskujemy heterozygote w każdym przypadku bo w każdym jest A duze?

jak to jest z tym od czego zależy kiedy to mam napisac w przypadku kobiety (dominujaca) AA lub Aa czy to własnie wynika z przypadku po dziadkach tylko po czym poznac w poleceniu zadania kiedy podane jest, czy chodzi o to że jak podane homozygota to AA bo ma takie same alelle a Aa to heterozygota bo sa rózne? dobrze to zrozumiałam? proszę o pomoc bo chce to zrozumiec żeby przejsc do bardziej skomplikowanych zadan
judu
Posty: 49
Rejestracja: 2 mar 2011, o 18:16

Re: proste zadanie z genetyki

Post autor: judu »

F1 Aa Aa Aa Aa wiec fenotypowo 4:4
stosunek fenotypowy to 4:0 ponieważ wszystkie cztery osobniki wyglądają tak samo
F1 Aa Aa Aa Aa wiec fenotypowo 4:4
genotypowo 4:4

stosunek genotypowy to homozygoty:heterozygoty
czyli w tym wypadku genotyp to 0:4 - nie ma homozygot, są 4 heterozygoty

chloe_
Posty: 3
Rejestracja: 9 lut 2011, o 10:36

Re: proste zadanie z genetyki

Post autor: chloe_ »

dziękuję:)
tomaszlega
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2010, o 14:06

Re: proste zadanie z genetyki

Post autor: tomaszlega »

chloe_ pisze:.drugi problem to taki że homozygota to w przypadku kiedy omawiamy dajmy na to aspekt koloru oczy a heterozygota to gdy omawiamy kolor włosow i oczu czy się mylę?
No.
Kolor włosów to cecha wielogenowa a kolor oczu zależy od grupy alleli tego samego genu. Pani chciała dobrze ale coś jej nie wyszło. Poroś, żeby wyjaśniła jeszcze raz na prostszym przykładzie głowy Ci za to nie urwie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość