Niedobór/nadmiar substancji

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
qazwsxedc
Posty: 10
Rejestracja: 26 lut 2011, o 12:51

Niedobór/nadmiar substancji

Post autor: qazwsxedc »

Witam. Proszę o wytłumaczenie, kiedy w reakcji występuje nadmiar, a kiedy niedobór substancji. Dlaczego w takich zadaniach, kiedy już określimy niedobór, czy nadmiar danej substancji, to do obliczeń wykorzystujemy tę substancję, której jest niedobór ?


Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Niedobór/nadmiar substancji

Post autor: Jane Doe »

Ponieważ ta substancja, której brakuje (niedomiar) przereaguje w całości, a ta, której jest nadmiar przereaguje tylko w takiej części w jakiej pozwoli jej to substancja, której jest niedobór. Bo ta reszta nie będzie miała z czym przereagować.
qazwsxedc
Posty: 10
Rejestracja: 26 lut 2011, o 12:51

Re: Niedobór/nadmiar substancji

Post autor: qazwsxedc »

Dziękuje Jak rozróżnić, której substancji jest nadmiar, a której niedobór ?:)
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Niedobór/nadmiar substancji

Post autor: Jane Doe »

najlepiej wyjaśnić to na zadaniu:
Pyt. z tych najłatwiejszych: ile gramów siarczku żelaza (II) otrzymamy, jeżeli użyjemy do reakcji 10,5g żelaza i 7g siarki?
Fe + SFeS
56g + 32g 88g (reakcja może przebiegać tylko w takim stosunku masowym, czyli mogłyby np przereagować w całości oba związki w stosunku 56/32 1,75 do 1)
Teraz trzeba sprawdzić, co zostało użyte w stosunku niestechiometrycznym i czy w ogóle (bo może jednak w stechiometrycznym). Najlepiej trafić na czuja na to, co zostało użyte w niedomiarze (tutaj żelazo, ale załóżmy, że nie trafiłam i zaczęłam od siarki) i zaczynamy obliczenia:
Obliczamy siarkę:
56g - 32g
10,5g - x
x= 6g więc siarki użyto w nadmiarze (o 1 g za dużo, bo mieliśmy podane, że użyto 7g siarki)
Obliczamy żelazo:
56g - 32g
x - 7g
x= 12,2g (a mamy tylko 10,5g więc jest niedobór żelaza)
Jeżeli najpierw obliczyłabym żelazo to już siarki bym nie musiała obliczać.
Wniosek jest taki, że o ilości powstałego związku decyduje ilość Fe, bo jest go za mało, żeby mogła przereagować cała siarka. Dlatego, jeżeli chcemy obliczyć ilość powstałego związku musimy odnosić się do
żelaza, bo tylko ono przereaguje w całości, część siarki nie (dokładnie 1 g)
Wyjaśniłam w miarę?
qazwsxedc
Posty: 10
Rejestracja: 26 lut 2011, o 12:51

Re: Niedobór/nadmiar substancji

Post autor: qazwsxedc »

Dziękuję, dziękuję, dziękuję W końcu zrozumiałam.

Teraz już bez problemu będę rozwiązywała zadania tego typu.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości