Czy stoma to dobry wybór?

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: michaldance »

Też takie opinie słyszałem. W moim przypadku się to całkowicie nie sprawdza. Z każdą katedrą póki co współpraca się nam jakoś układa, a już Anatomia i Histologia są na pewno brdzo w porządku

Atmosfera tak na prawdę zależy od tego, na jakich ludzi trafisz w grupie, moja grupa jest bardzo bardzo wporzo
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: armistice »

Kaamil pisze:dlatego bo:
- dentystów jest bardzo dużo (zwłaszcza w dużych miastach) i powoli rynek w tej kwestii się wysyca
Powiedz lepiej jak rynek sie wysyca lekarzami (powidzmy 300x 10 uczelni- 3tys nowych mlodych lekarzy na rok, ciekawe czy w tak blyskawicznym tepie tyle samo odchodzi starych lekarzy i na ich miejsce tworza sie specjalizacje) Rynek sie wysyca kazdym zawodem bo zyjemy w Poland.
may0
Posty: 18
Rejestracja: 18 mar 2011, o 08:56

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: may0 »

Może to zabrzmi dziwnie ale w jakim tempie się uczysz? Ile zajmuje Ci nauka i ile jej jest z dnia na dzień? Pytam bo ja czasem uczę się szybko i chłonę jak gąbka ale tez są momenty kiedy idzie jak po grudzie. Czy ten kierunek jest tylko dla ludzi którzy bardzo szybko myślą, 2-3 razy przeczytają i wszystką potrafią? Nie,że jestem jakaś opóźniona czy coś ale zwykle na biologię czy chemię uczę się długo by wszystko dobrze zrozumieć, zrobic wszystkie zadania i umieć potem dokładnie powtórzyć czego sie uczyłam
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: michaldance »

Hmmm, ja nie byłem przyzwyczajony do takiej ilości nauki, w ogóle mało się uczyłem w liceum wiec trochę miałem szok na początku. Teraz jest ok. Anatomii akurat mi się fajnie uczy wchodzi mi do głowy (wiadomo że jak trzeba się 60 stron nauczyć w jeden wieczór to bywa różnie:P) ale ogólnie nie jest źle. Gorzej jest z histologią u mnie ale u niektórych jest na odwrót itp.

No trochę nie ma porównania z liceum bo przede wszystkim się uczysz tego co będzie NA danych zajęciach bo z tego pytają, a nie tego co było na poprzednich.
may0
Posty: 18
Rejestracja: 18 mar 2011, o 08:56

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: may0 »

z dnia na dzień zapowiadają 60 stron.? Czy wcześniej mówią a ty uczysz się ostatniego wieczora?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Padre Morf »


Powiedz lepiej jak rynek sie wysyca lekarzami

Rynek się tak wysyca lekarzami, że co roku MZ twierdzi, że brakuje ich coraz więcej

Z ostatniego raportu wynika, że dziura sięga już ponad 4000 etatów.
powidzmy 300x 10 uczelni- 3tys nowych mlodych lekarzy na rok, ciekawe czy w tak blyskawicznym tepie tyle samo odchodzi starych lekarzy i na ich miejsce tworza sie specjalizacje

Biorąc pod uwagę, że wiele szpitali odsyła puste miejsca (nikt się specjalizować nie chce) nie ma z tym problemu
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: michaldance »

Rozpiski w większości są na cały semestr, ale po prostu czasami nie można się wcześniej nauczyć bo nie ma kiedy
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Tomq »

michaldance pisze:To ja się może wypowiem co do 1 roku w Krakowie:
Embriologia też trwała 0,5 roku była mniej szczegółowa niż na lekarskim ale my mieliśmy embriologię z podstawami genetykiwięc znowu ilość porównywalna (ale ilość godzin była ta sama).
Prawdopodobnie dlatego, że genetyka na lekarskim jest oddzielnym przedmiotem na wyższym roku(zależy od uczelni).

michaldance pisze:No i anatomia. W 1 semestrze było tyle samo godzin ćwiczeń dla leku i stomy, była głowa i szyja szczegółowo zrobiona, teraz mamy klatkę piersiową i w porównaniu z lekarskim nie obowiązuje nas może 5%, a tygodniowo mamy 1,5h godzin mniej ćwiczeń. Wniosek nasuwa się sam.
Skawina?

BTW Jasne, że musicie bardzo szczegółowo głowę i szyję, bo na tym potem pracujecie, w przeciwności do reszty ciała, z którą styczność jest praktycznie zerowa. Może pierwszy jest porównywalny. Potem już raczej nie.
A wniosek jaki, bo mi się nie nasunął?
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: michaldance »

No to jak Ci się nie nasunął to Ci pomogę. Wniosek jest taki że na pewno na stomatologii na 1 roku nie ma łatwiej niż na lekarskim :]

Tak, w Krakowie obowiązują skrypty Skawiny.
Prawdopodobnie dlatego, że genetyka na lekarskim jest oddzielnym przedmiotem na wyższym roku(zależy od uczelni).
Oczywiście że jest. W tej wypowiedzi nie chodziło o to żeby napisać że lekarski nie ma genetyki, tylko że ilościowo materiału z tego przedmiotu jest tyle samo dla leku i stomy.

Z tą pewnością że na wyższych latach jest łatwiej nie bądź taki pewny. Na 2 roku fizjologia dla lekarskiego i stomy jest identyczna, nie ma żadnych różnic, no i znowu godzinowo lekarskiemu wychodzi koło 750 stomatologii ponad 1100. Więc jeżeli nawet uważasz że mamy prostsze przedmioty (co jest brednią), to mamy mniej czasu żeby się ich uczyć co widzisz po liczbach.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Medycyna Lwów »

nie wmawiaj ludziom że jest potem tak samo, bo nie jest - fizjologia i biochemia ograniczone w zakresie, o patomorfologii na stomie szkoda w ogóle wspominać, farmakologia zresztą też, kliniki ogólnolekarskie typu interna czy chirurgia to samo - zresztą wcale się nie dziwię. Leczyć będziecie choroby jamy ustnej (i tez nie wszystkie, bo niektóre leczą dermatolodzy) i zębów i tyle, reszta wam w takim zakresie potrzebna nie jest i nie będzie.
Tak jaki napisałem, idąc na studia nie myślałbym czy dam radę, bo większość i tak daje, tylko co po ich skończeniu. Zresztą wielu studentów/absolwentów stomy idzie na lekarski, bop jednak twierdza że to nie to co chcą robić całe życie.
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: michaldance »

fizjologia i biochemia ograniczone w zakresie
Kaamil może w Warszawie, uwierz, że kolokwia z fizjo pisze lekarski ze stomą na tych samych salach a pytania są wspólne, dyktowane ustnie na głos - jednakowe dla wszystkich.
may0
Posty: 18
Rejestracja: 18 mar 2011, o 08:56

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: may0 »

Też jeszcze nie wiem co chcę robić przez całe życie ale to przecież zawsze się człowiekowi zmienia. Zainteresowałam się stomatologią nie ze względu na kase ( choć to też ważne) ale na specyfikę tej pracy. I choć nikt u mnie w rodzinie nie jest lekarzem,stomatologiem itp myślę, że mam szansę zaistnieć po studiach ( o ile się na nie dostane i przetrwam), choć będzie to wymagało dużo wysiłku. A oferty pracy są, sprawdzałam.

Jeszcze jedna rzecz, gdyby mi się nie udało dostać na stomę za pierwszym razem na jaki kierunek iść? Ten związany z biologia i chemia czy raczej wziąć się za jakiś prostszy, mieć więcej czasu i zakuwać biologie i chemię samemu by zdac mature za drugim razem lepiej?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Medycyna Lwów »

proponuje najpierw skupić się na zdaniu matury i ew. dostaniu się a nie rozmyślaniu co by było gdyby.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość