Czy stoma to dobry wybór?

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
may0
Posty: 18
Rejestracja: 18 mar 2011, o 08:56

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: may0 »

Wiem i to jest dla mnie priorytet, lecz wolę mieć jakiś plan B, bo zdanie na ten kierunek nie jest takie proste
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Medycyna Lwów »

dla osób w miarę inteligentnych i pracowitych nie jest wielkim problemem, a plany B tworzy się jak się coś stanie faktem, a nie zanim się w ogóle napisze maturę.
may0
Posty: 18
Rejestracja: 18 mar 2011, o 08:56

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: may0 »

ok, ale wielu jest ludzi, którzy sie nie dostali za pierwszym razem ale pomimo tego zdali za drugim lub trzecim razem, więc gdzieś międzyczasie studiowali. I zawsze lepiej mieć plan B. Owszem, stoma to mój cel i cały swój czas poświęcę na przygotowanie do matury i włożę w to dużo pracy, bo mi na tym bardzo zależy. I jestem nastawiona, że się uda, ale muszę też brać uwagę, że los może potoczyć się inaczej i chcę być wtedy gotowa na decyzję co dalej. Więc ponawiam pytanie, na jaki kierunek studiów wtedy iść.?
Awatar użytkownika
Tomq
Posty: 738
Rejestracja: 11 maja 2010, o 17:50

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Tomq »

michaldance pisze:Tak, w Krakowie obowiązują skrypty Skawiny.
Wiesz, jeśli, jak słusznie zauważyłeś, obowiązującą pozycją jest tego typu skrypt, jakim jest Skawina, to zastanawiam się czy wymiar godzinowy jest dobrą płaszczyzną porównania poziomu nauczania.
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: michaldance »

Skoro jest skrypt identyczny dla obu kierunków to jak najbardziej. wymiar godzin wymiarem godzin, jak pisałem wcześniej ilość materiału która nas nie obowiązuje, jest bardzo mała.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: armistice »

Padre Morf pisze:
Rynek się tak wysyca lekarzami, że co roku MZ twierdzi, że brakuje ich coraz więcej

Z ostatniego raportu wynika, że dziura sięga już ponad 4000 etatów.

Biorąc pod uwagę, że wiele szpitali odsyła puste miejsca (nikt się specjalizować nie chce) nie ma z tym problemu
Morf z twoich doniesien (a dokladniej z doniesien MZ) wynika, ze co roku lekarze sa bardziej poszukiwani- co za tym idzie- beda dostawac wieksze pensje i tyle jest miejsc na specjalizacje, ze jest ich za duzo (tak na marginesie ciekawe jak fascynujace sa te specki)^^
To przeciez prawie Utopia, ja rzucam stome i ide na medycyne normalnie
Nie a tak naprawde to mam pytanko. Gdzie Ci wszyscy mlodzi lekarze sie zapadaja w takim razie ? Ogolnie przyjety standard kariery lekarza to po studiach specjalizacja, przynajmniej tak mi sie wydaje
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Padre Morf »

tak na marginesie ciekawe jak fascynujace sa te specki

chętnych nie ma np. na medycynę rodzinną. Widocznie opowieści o mitycznie wysokich zarobkach lekarzy rodzinnych już tak nie kuszą jak dawniej.
To przeciez prawie Utopia, ja rzucam stome i ide na medycyne normalnie.
Możesz zasilić rzesze robiących specjalizację w ramach wolontariatu ^^ To tylko 5-6 lat pracy za darmo.
Gdzie Ci wszyscy mlodzi lekarze sie zapadaja w takim razie ?

Pewna częśc wyjeżdza za granicę, część nie pracuje w zawodzie. Reszta normalnie pracuje i zazwyczaj się specjalizuje.
konturek

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: konturek »

u mnie embriologia była w ramach histologii, najpierw ogólna, potem głowa i szyja a teraz omawiamy z poszczególnymi układami resztę. co do genetyki ja miałem ją na biologii medycznej - połowa przedmiotu była jako parazytologia a połowa jako cytogenetyka człowieka z ekogenetyką populacji. lekarski ma tak samo.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: lith »

W Gda z tego co opowiadają ludzie z stomy to myślę, że poziom trudności jest porównywalny. Maja ogólnie więcej zajęć, ale np. anatomię/histologię pomijając zęby mają mocno ograniczoną. Np. nie muszą określać (nie wiem czy wszędzie, czy tylko przy tych bardziej problematycznych) strony na kole ( i nie wierzyli, ze da się odróżnić rzepkę prawą od lewej xD), dopuszczalne są jakieś drobne literówki, widocznie łatwiejsze struktury- ale za to większy zakres materiału na jedno koło. Ale głowę oczywiście mają bardziej szczegółowo. Z histo raczej są traktowani bardziej lajtowo niby to samo, ale widocznie mniej ciśnięci są. Na tej samej zasadzie my mieliśmy po łebkach zrobione zęby. Oczywiście zaliczenie koła też u nich nie jest proste. Z embrio obowiązuje ich tylko kilka wybranych tematów. Chemię mieli identyczną.


edit: co do ilości nauki (w stronach na dzień? xD) to nie ma co w lo się tym przejmować, bo jakby mi ktoś rok temu powiedział, że będę w stanie w miarę opanować stronę nowych słówek po jednokrotnym przeczytaniu to w życiu bym nie uwierzył xD. jak ostatnio było ciśnienie to szło i opanować z podręcznika 30 str/h (chociaż opanować to może jednak za dużo powiedziane. nie będę wyolbrzymiał ). Ale też bez przesady.np. na jutro mam raptem 20 stron. i zaraz zamierzam się za to zabrać .
Ostatnio zmieniony 20 mar 2011, o 21:20 przez lith, łącznie zmieniany 1 raz.
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: michaldance »

No to w Krakowie nie ma łatwiej na histologii a na anatomii okrojenie nie jest zbyt duże.
Awatar użytkownika
kocilapki
Posty: 201
Rejestracja: 21 maja 2010, o 09:44

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: kocilapki »

dzieciaczki zacznijcie się licytować na ilość nauki :] wszystkie kierunki typu med,stom,wet,farma mają porównywalną ilość nauki, a to, kto gdzie się lepiej czuje zależy od chęci i predyspozycji.
Zresztą nie ogarniam trochę fenomenu na medycznych kierunkach kto jest lepszy, czyli kto więcej się uczy". Jeden nawet na super mega trudnym kierunku opanuje dany materiał w 2 dni, inny i po 5 dniach będzie miał luki, więc dla mnie jojczenie ha! muszę się uczyć dniami i nocami to średnio powód do dumy.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: Medycyna Lwów »

nie ma porównywalnie dużo nauki, chyba ze na 1 roku, widać to jak się mieszka w akademiku gdzie są ludzie ze wszystkich kierunków.
Na lekarskim wystarczy wziąć chociażby farmakologię czy choroby wewnętrzne, które swoim rozmiarem powalają wszelkie inne przedmioty bez względu na kierunek.
Drugą kwestią są własne zdolności, a kolejną (czasami najważniejszą) po prostu szczęście. Jakbym miał się uczyć np. różnych szczegółów o zębach (choć na histologii wymagali i rozwoju zęba i innych pierdół, z których nic nie pamiętam już) to bym chyba nie dal rady, więc trudno jest cokolwiek tak naprawdę porównać.
Awatar użytkownika
kocilapki
Posty: 201
Rejestracja: 21 maja 2010, o 09:44

Re: Czy stoma to dobry wybór?

Post autor: kocilapki »

no okej, ale czy to znaczy, że np. na farmie radziłbyś sobie bez problemu, skoro wg Ciebie medycyna jest najtrudniejsza? Ja jestem na wecie, o której chodzą ploty, że również jest najtrudniejsza ojej ojej, a radzę sobie dobrze, za to np. na farmie pewnie by mnie wyrzucili po semestrze. Tak samo np. na fizyce. I nie dlatego, że tam jest więcej nauki, tylko dlatego, że kompletnie sięto mija z moimi zainteresowaniami. Tak więc dla jednej osoby nawet tom farmy może być bardziej przystępny do ogarnięcia niż przeciętna 500str książka z yyy ortodoncji czy jakiekolwiek oni tam książki mają
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość