przygotowanie 2011

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
elkon
Posty: 81
Rejestracja: 15 lis 2010, o 20:47

Re: przygotowanie 2011

Post autor: elkon »

przerabia to się psy na hot dogi ^^
gladzio
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2011, o 10:09

Re: przygotowanie 2011

Post autor: gladzio »

Co do Bielanskiego, nie jest to moim zdaniem najciekawsza lektura. Sa tam rzeczy, ktorych nie spamietasz a juz na pewno nie zacheci Cie to do dalszej pracy. Ja czytam z niego najwazniejsze pierwiastki i te co sa przewidywane na olimpiadzie. Np ostatnio uparli sie na zwiazki krzemu to wiedzialem o nim prawie wszystko, a po co mi wiadomosci np o Au. Teraz tytul zadania swiadczy o Al. Mamy tez EDTA z Mg,Ca i w fakul. Fe,Cr,Au.
Wiekszosc zadan z nieorgany jest na logike, liczenei lub ma zakres z LO (no chyba ze wiadomo ze np krzem jest wybrancem) - taki moj wniosek jak bylem ostatnio. Reszte naprawde dobry podrecznik do nieorgany z LO wystarczy.

Organa byc musi.

Kurcze byloby dobrze gdybys zalatwil sobie tez jakas fizyczna, albo na poczatek w zupelnosci wystarczy Chemia ogolna Atkinsa i jakies tam pani. Chodzi o to, ze sa tam zagadnienia z termodynamiki,gazow, elektrochemii i wzory ktore czesto sie przydaja, a nei ma ich d podrecznikach. np do zadania z gazami ∆rG°= -RT ln⁡K sie przyda. I jest kilka takich przydatnych czasem. W ostatecznosci mozesz pdfa zgarnac i poszuakc tych wzorow i teorie przed tym troche poczytac.

No i niesmierny zbior zadan Galusa. Trening zadan z rownowag w roztworach wodnych i innych bajerow.

To jest taka niestety moim zdaniem podstawa.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

elkon pisze:przerabia to się psy na hot dogi ^^
Tzn. ?
Jeśli chodzi ci o to, że takie przerabianie nie ma sensu, to ci wyjaśnię.
W tym podręczniku, cz. 1 jest w tej połowie te początkowe informacje, chemia nieorganiczna i stechiometria - którą CAŁĄ miałem na konkursie i umiem liczyć zadania, więc można przejść do następnego tematu. Aktualnie uczę się z działu o budowie atomu.
Wiem, żeby coś z tego było to muszę robić zadania. Ale bez teorii niestety się nie da. To trzeba przerobić ten materiał. ^ ^
Sowul
Posty: 12
Rejestracja: 20 lut 2011, o 16:21

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Sowul »

Źle go zrozumiałeś. Materiału się nie przerabia.
Ty się po prostu uczysz, rozwijasz, wzbogacasz wiedzę.
To słowo przerabianie jest takie potoczne i o negatywnym zabarwieniu, o to chodzi.
Awatar użytkownika
elkon
Posty: 81
Rejestracja: 15 lis 2010, o 20:47

Re: przygotowanie 2011

Post autor: elkon »

tak, dokładnie o to mi chodzi.
elkon - elżbieta dorota katarzyna, nie on, ona. tak się mi przynajmniej zdaje.

ja właśnie dzisiaj startuję już tak na poważnie z materiałem, bo robić zadania z galusa na łące, albo w parku to sobie mogę, ale tempa za wielkiego nie miałam. ^^

i zaczynam od organicznej. wstępnie powtarzam z dwójki operonu, robię notatki, potem czytam McMurryego (Morrisona, myślicie, że od razu też doczytywać?). i zadania. standardowo pewnie zacznę od Witowskiego, Pazdro i maturalnych operonu. )
gladzio
Posty: 29
Rejestracja: 26 cze 2011, o 10:09

Re: przygotowanie 2011

Post autor: gladzio »

Nie wiem czy jest sens Witowskiego czy calego Pazdre (co ciekawsze zadania mozna). Olimpiada to nie matura. Czasem nawet sobie przecza - nawet nie wiesz jak mnie czasem irytuje ze piszac cos na spr musze napisac taka glupote chociaz wiem ze np reakcja dana nie zajdzie, albo duzo czesciej ze jednak ona zajdzie.
Chyba, ze nie czujesz sie za dobrze z materialu szkolnego.

Ja poszedlem na olimpiade z przerobionym McMurrym i teraz robie Boyda + McMurrego (zapamietanei tych wszystkich reakcji i specyfiki stereochemicznej jest nie mozliwe i za kazdym czytaniem tych ksiazek dowiaduje sie czegos nowego, a czytam moze 3 raz calosc ). Troche irytujace moim zdaniem jest inne ulozenie pewnych reakcji z tych ksiazkach. Np z Boydzie pewna reakcja jest juz w otrzymywaniu alkanow, zas McMurry ma ja przy okazji halogenow. I np McMurry ta reakcje mial lepiej zrobiony, tzn byly podane wszystkie produkty, a nie jak u Boyda tylko interesujacy nas alkan.

I takie wlasnie roznice w szczegolach (a sie kazuje nie raz wazne na olimpiadzie) troche wprowadzily mi chaos w planach przerobienia obu tomow jednoczesnie. Jesli czujesz sie nie pewna w organie to lepiej McMurry - wiecej obrazkow i jezyk bardziej dla nas - ale Boydowi tez udalo sie cos lepiej wylozyc. Lepiej zdecyduj sie na jedna, zrobic dobrze i potem moze poczyatc 2 i to co brakuje dopisac gdzies.
Dla kogos co 1 raz ma stycznosc z organika taka wyzsza to moze duzy chaos wprowadzic takie czytanie 2 na raz.

Startujesz w tym roku, czy robisz sobie rok przygotowan? Bo tak pisze troche jakbys chciala startowac teraz. A jak nie to troszke bardziej na luzie potraktuj co pisze.
Awatar użytkownika
elkon
Posty: 81
Rejestracja: 15 lis 2010, o 20:47

Re: przygotowanie 2011

Post autor: elkon »

chciałabym w tym roku. bardzo nawet. mi sobie takie luźne rozpoczęcie od operonu chyba trochę da. takie ogólnego rozeznania. bo jestem po I klasie liceum i trochę się wynudziłam na lekcjach niestety, a sytuacje rodzinne i prywatne sprawiały, że sama się nie brałam tak ambitnie.
maszynkadomiesa
Posty: 104
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 17:32

Re: przygotowanie 2011

Post autor: maszynkadomiesa »

A jak idzie Wam rozwiązywanie zadań wstępnych?
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

Sowul pisze:Źle ją zrozumiałeś. Materiału się nie przerabia.
Ty się po prostu uczysz, rozwijasz, wzbogacasz wiedzę.
To słowo przerabianie jest takie potoczne i o negatywnym zabarwieniu, o to chodzi.
Ok, już będę wiedział.

maszynkadomiesa, najpierw materiał z liceum muszę się nauczyć.
Ale patrząc tak na pierwsze dwa zadania to w miarę proste się wydają.
Elean
Posty: 7
Rejestracja: 9 kwie 2011, o 18:55

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Elean »

Mam pytanie, chciałabym powtórzyć sobie pewne zagadnienia z chemii organicznej. Jaki podręcznik do liceum uważacie za najlepszy. Wiem, że na Olimpiadę to nie wystarczy i przerabiam McMurrego, ale jednak myślę, że przydałoby mi się poczytać coś takiego.
Awatar użytkownika
elkon
Posty: 81
Rejestracja: 15 lis 2010, o 20:47

Re: przygotowanie 2011

Post autor: elkon »

ja polecam operonkę dwójkę, na chomiku można znaleźć ebooka )
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Girion »

Już się zadanka pojawiły na stronie olimpiady.
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: przygotowanie 2011

Post autor: Lizzy »

Girion pisze:Już się zadanka pojawiły na stronie olimpiady.
I jak Wam się podobają? Jak patrzyłam na zadanka to taka typowa klasyka
Powodzenia wszystkim podczas następnej edycji wbrew pozorom to jest naprawdę dobre przygotowanie do matury
Lekarz Rezydent.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości