DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
mafios19
Posty: 23
Rejestracja: 29 sty 2010, o 13:40

DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: mafios19 »

Od dziesiątek lat uważano, że podstawowym budulcem DNA są cztery zasady azotowe: adenina, guanina, cytozyna i tymina. Jakiś czas temu odkryto dwie kolejne, a teraz okazało się, że jest ich co najmniej osiem.

Link do oryginalnego artykułu [EN]:

Kod: Zaznacz cały

sciencedaily.com/releases/2011/07/110721142408.htm
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

No tak, tylko artykul jest skierowany na szukanie sensacji.
Sami autorzy przyznaja, ze nie sa to nowe zasady, tylko cytozyna w zmodyfikowanej wersji, a przeciez modyfikacje zasad sa znane od, moze nie tak dawna, jak zasady, ale tez dlugo.
helicobacter
Posty: 38
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 09:00

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: helicobacter »

Mimo wszystko fakt jest faktem i należy zwrócić na to uwagę ponieważ większość ludzi o tym nie wie.
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: pyati »

Większość ludzi o większości spraw nie wiedzą ] Jak ktoś się interesuje tematem to wie już o tym, a jak ktoś się nie interesuje to pewnie nawet tego nie przeczyta.
Awatar użytkownika
AleksandraK
Posty: 123
Rejestracja: 19 lip 2009, o 21:02

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: AleksandraK »

Większość ludzkości nie umie resyscytacji zrobić i nie wie do czego służy śledziona, a wy tu z zasadami wyjeżdżacie.
helicobacter
Posty: 38
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 09:00

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: helicobacter »

Dokładnie !

Trzeba informować ludzi, zaciekawiać i rozmawiać o temacie.
A widzę, że na tym forum jak i na innych polskich forach dużo osób nie potrafi rozmawiać tylko zwyczajnie się mądrzy i unosi pseudo wiedzą (zapeniam, że większość takich wypowiedzi nie przynosi na forum żadnych korzyści, ani nikomu nie pomaga- więc mija się z celem funkcjonowania forum).

Więc jak - wytłumaczy mi ktoś po co są te dodatkowe zasady?
Proszę też nie wklejać linków.

Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: AnnaWP »

To nie są alternatywne zasady, a wynik modyfikacji zasad.
Jest to element różnych procesów, np. regulacji aktywności genów, imprintingu rodzicielskiego i inne.
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

To nie są alternatywne zasady, a wynik modyfikacji zasad.

Ktos sie wreszcie ze mna zgadza.

Stwierdzilem, ze nie jest to żadne specjalne odkrycje nowej zasady, wiec od samego poczatku do konca i artykul, i temat artykulu, i post sa skierowane na sensacje. Nie ma co nad tym rozwazac (tu sie odnosze do postu helicobacter, i AleksandraK, ) tylko zrozumiec, ze nie jest to odkrycie tej rangi, do jakiej aspiruje tytul.

Co wiecej - to w jaki sposob jest artykul napisany sugeruje jedna rzecz - zerowe kompetencje jego autora.
Od dziesiątek lat uważano, że podstawowym budulcem DNA są cztery zasady azotowe: adenina, guanina, cytozyna i tymina. Jakiś czas temu odkryto dwie kolejne, a teraz okazało się, że jest ich co najmniej osiem.

Przeciez to jest zwykle klamstwo Biologiczne!
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: pyati »

SucharkizMyszkami pisze:
To nie są alternatywne zasady, a wynik modyfikacji zasad.

Ktos sie wreszcie ze mna zgadza.


Od dziesiątek lat uważano, że podstawowym budulcem DNA są cztery zasady azotowe: adenina, guanina, cytozyna i tymina. Jakiś czas temu odkryto dwie kolejne, a teraz okazało się, że jest ich co najmniej osiem.

Przeciez to jest zwykle klamstwo Biologiczne!

Dokładnie. Ja ostatnio usłyszałam od kogoś mówiłaś, że DNA jest zbudowane z 4 zasad, a ja ostatnio czytałem, że nawet z 8!".
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: Sucharki z Myszkami »

A najstraszniejsze jest to, ze ludzie wszystko przyjmuja tak bezkrytycznie, o ktos powiedzial z osmiu i ok jest z osmu. A nikomu nawet przez mysl nie przyszlo, ze wtedy cala tablica kodu genetycznego by byla bezsensowna ? Nikt nie pomyslal, ze wszystkie zsekwencjonowane genomy by sie okazaly zdatne do przerobienia na . w zasadzie to nie wiem na co, bo to przeciez nie jest drukowane, wiec nawet nie na makulature. Nawet nikomu przez mysl nie przeszlo, ze cala wiedza na temat mutacji, wszelkich tranzycji, transwersji, by poszly do kosza. Nawet najbardziej postawowa zasade komplementarnosci by trzeba bylo uznac za niewazna.

Oj, ludzie, ludzie.
Ale co my tam mamy do powiedzenia pyati, my tylko operujemy pseudowiedza
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: pyati »

To jest przykre, ale pewnie minie dużo czasu zanim to się zmieni, jeśli w ogóle się zmieni.

Mnie najbardziej bawi to, że ludzie studiujący ze mną ( w większości już nie studiują ) mają praktycznie zerową wiedzę jeśli chodzi o takie tematy. Zerową wiedzę o ewolucji, często są to ludzie wierzący i ja się zastanawiam jak oni sobie poradzą na zajęciach z ewolucjonizmu, napiszą, że Bóg stworzył Ziemię? Ja szanuję ludzi wierzących, ale wierzących którzy mają argumenty, jakiekolwiek, a większość po prostu nie ma wiedzy dlatego wierzy. Genetyka leży i kwiczy, niektórzy nawet nie wiedzą za pomocą ilu wiązań łącza się poszczególne zasady azotowe między sobą. Na szczęście tacy ludzie już odpadli, ale sam fakt, że ktoś taki mógłby się utrzymać na studiach praktycznie bez wiedzy. Dla mnie to jest przykre, że biologia teraz jest traktowana jak koło ratunkowe i że przyjmują praktycznie wszystkich, ale to już w sumie są żale, czy dyskusja na inny temat.
pawlinson
Posty: 17
Rejestracja: 28 mar 2011, o 19:35

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: pawlinson »

Wiara czy jej brak nie ma tu nic do gadania i Twoja ocena jest rownie plyta jak Twoja opinia na temat ich wiedzy i jak Twoja wiedza.
Gdybys byl rownie uczony/a jak piszesz to napisalbys/alabys, ze cala sprawa z zasadami wyglada tak ze substratem in vitro sa (napewno) 4 znane zasady. Modyfikacje wystepuja na DNA. Nie wiem i nikt nie pisal czy zmodyfikowane zasady moga zostac wykorzystane przez polimeraze. Ich obecnosc na DNA moze sugerowac nowe mechanizmy regulacji lub modyfikacje istniejacych.
Jedna rzecz, mowienie o istnieniu 8 zasad zamiast 4 to przesada. Brakuje eksperymentow zeby to potwierdzic. Kolejna sprawa ze DNA to nie taki unikat i zamiast fosforu trzonem moze byc arsen. To tez byla nowinka i upatrywano sie sensacji (sam myslalem ze to super duper cos dopoki nie przeczytalem i nie obejrzalem figur w artykule.).
Awatar użytkownika
pyati
Posty: 460
Rejestracja: 3 wrz 2009, o 17:17

Re: DNA zbudowane nie z czterech, lecz ośmiu zasad azotowych?

Post autor: pyati »

pawlinson pisze:Wiara czy jej brak nie ma tu nic do gadania i Twoja ocena jest rownie plyta jak Twoja opinia na temat ich wiedzy i jak Twoja wiedza.

Nie wiem czy jest to wypowiedź skierowana do mnie, ale zgaduję, że tak. Wyobraź sobie, że wiem jaką wiedzę na temat ewolucji mają osoby o których piszę, bo z nimi o tym rozmawiałam (szok, że tak ciężko Ci była na to wpaść) nie raz, nie dwa i nie pięć Więc nie wiem skąd taki wniosek, ale pozwól, że nie będę zgadywać ]
pawlinson pisze:Gdybys byl rownie uczony/a jak piszesz to napisalbys/alabys,
To również nie wiem czy do mnie, i również zgaduję, ale powiedz gdzie napisałam, że jestem uczona"? I co dokładnie kryje się pod słowem uczony/uczona"?
pawlinson pisze:Jedna rzecz, mowienie o istnieniu 8 zasad zamiast 4 to przesada.
Właśnie to sugerował mój post, ale widzę, że poniosły Cię emocje ( wnioskuję po dźwięku Twojego posty ) i stał się dla Ciebie niezrozumiały.

Reszty nie komentuję, bo nie wiem czy był to wniosek, zapytanie czy oburzenie, a kolejny raz nie chcę zgadywać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości