Owady i pajęczaki

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

akrydor pisze:
28 cze 2018, o 21:30
Oczywiście jak zawsze mam parę pytań:
1. Oświetlenie epi to jest oświetlenie z góry(ogólnie) czy oswietlenie przez obiektyw?
2. Czy Twoje ostatnie zdjęcie to pojedynczy strzał czy stack ?
3. Jak uzyskujesz ostrą krawędź między pierwszym planem a tłem, bo u mnie niestety wszystko rozmyte jak widać na fotach (może to sprawa obiektywów)
4. I ostatnie (na razie ): czy swoje zdjęcia obrabiasz graficznie czy jest to surowy materiał z aparatu bo ja zacznę chyba mocniej studiować GIMP-a lub coś podobnego.
Pozdrawiam
1. Oświetlenie przez obiektyw, ale dla mnie w uproszczeniu każde górne oświetlenie to epi, nie wiem czy jest na to jakaś definicja.
2. Stack, nie ma szans na taką głębię ostrości z jednej fotki, to zdjęcie to na pewno ponad sto ramek.
3. Właśnie, obiektyw.
Generalnie są trzy najważniejsze elementy w fotografii za pośrednictwem mikroskopu:
- obiektyw
- aparat
- oświetlenie
Ja na pierwszym miejscu stawiam obiektyw, chociaż kolega planapo udowodnił doświadczalnie, że aparat ma ogromne znaczenie, tak czy inaczej istotne są wszystkie trzy składniki.
4. Tak, finalnie obrabiam zdjęcia w GIMP-ie, głównie tło, lubię jak jest czyste, ale przygotowanie preparatu biologicznego czy owada jest również nie bez znaczenia,czyste szkiełka itd.

Stosujesz oświetlenie epi bez dyfuzora - czyli bez elementu rozpraszającego światło. Za jakiś czas wrzucę posta ze zdjęciami i opisem jak to u mnie wygląda.
Szkoda, że nie można linkować, na międzynarodowym forum jest bardzo dużo różnych cennych rozwiązań.

Zdjęcia poniżej - malutkie pajączki, były ich setki
1- (białe tło) - 95 ramek
2 -(czarne tło) - 133 ramki.
Załączniki
01 - 95X.jpg
02 - 133X.jpg
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: akrydor »

Witam.
Dziękuję Pickul za szybką odpowiedź. Jesteś niezawodny .
Twoje uwagi o sprzęcie trafne. Jestem na etapie mozolnego uzupełniania szklarni tj. obiektywów.
Mój aparat to stary pentax kx. Powoli odmawia posłuszeństwa, ale jeszcze zipie. Zrobiłem inspekcje mojego epi i okazało się, że jedna dioda nie miała dyfuzora. To mogło powodować zaburzenie oświetlenia. No cóż- masz oko . Mam przygotowany zestaw zdjęć mojego oświetlenia to może jutro rano wrzucę.
Twoje zdjęcia zwłaszcza po powiększeniu rewelacyjne. Bez względu na tło widać każdy włosek czy inny detal. Dla mnie na razie poza zasięgiem.
Dziś 4 fotki. Na dwóch ostatnich zmieniłem tło na jasne. Więcej detali, ale i więcej zakłóceń. Ratunek w GIMP-ie.
Fotka 3 320 ramek
Fotka 4 410 ramek
Pozdrawiam
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: akrydor »

Witam
W odpowiedzi na powyższy post Pickul-a pokażę mój patent na oświetlenie epi"
Dwie diody przymocowane go korpusu mikro, do stolika 5 lub 6 w zależności od potrzeb bo światła nigdy za dużo
A Zawias
B Wacik
C Dioda
D Pierścień odcięty z rurki F
E Zacisk
G Połowa piłeczki tenisa stołowego

Niech przemówią zdjęcia

Pozdrawiam
Załączniki
1 BIS.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

Kurcze, konkretny patent
Trochę się napracowałeś.
Rzeczywiście zdjęcia przemówiły, nie bardzo mogłem to sobie wyobrazić.
Ja mam dyfuzor z opakowania po actimelu (trzy różne wysokości, na zdjęciu jest średni)
i dwie lampki ikea - 2W (neutralna barwa)
Załączniki
01.jpg
02.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: planapo »

Ja mam połówki piłeczek zamontowane beazposrednio na lampkach z Ikei. Czasem uzywalem jeszcze dodatkowo tradycyjny dyfuzor.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: akrydor »

Witam
Pickul pisze:
1 lip 2018, o 14:38
Trochę się napracowałeś.
Moja Babcia przed laty mówiła, że robota lubi niemądrego .
Moje epi niby rozbudowane, niby dyfuzory, niby strumienice a właściwie cały czas walczyłem z nierównomiernym oświetleniem preparatu. Widać to również na dołączonym zdjęciu muchy, na którym prawe oko jest niedoświetlone lub lewe prześwietlone. Poza tym jest to chyba kres moich możliwości , jeśli chodzi o szczegóły. Robaczki to chyba brudna matryca, chociaż ją czyściłem.
Patent Pickul-a daje pewność równomiernego oświetlenia ze wszystkich stron. Jest prosty, tani, smaczny, zdrowy, dla leniwych i przez to bardzo atrakcyjny.
fot 1 - niedoświetlona mucha
fot 2 - moja reakcja na epi Pickul-a. Smacznego .
Pozdrawiam
Załączniki
68.jpg
dyfuzor.JPG
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

hehe, żebyś nie dostał rewolucji żołądkowej

Patent nie jest mój. Ja tylko zastosowałem zamiast piłeczki butelkę po actimelu.
Mam wrażenie, że w nowych opakowaniach plastik jest cieńszy, moje stare butle wyglądają solidniej jakby ścianki były trochę grubsze.
Może kadruj zdjęcia, żeby były bez czarnej obwódki.
Załączniki
IMG_0715 - 206X.jpg
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Jusznica deszczowa

Post autor: kazub30 »

jusznica deszczowa ob.4x
Załączniki
jusznica deszczowa
jusznica deszczowa
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: akrydor »

Witam.
Nie było mnie parę dni. Musiałem trochę odsapnąć po spożyciu czteropaka actimela. Już mi lepiej .
Dzisiaj muchy ciąg dalszy.

Pozdrawiam
Załączniki
70.jpg
69.jpg
72.jpg
74.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

Jest lepiej, widoczny progres
Masz jakieś dziwne prześwietlenie na środku zdjęć
Może to problem w podłączeniu aparatu, jakby tor do foto gdzieś przepuszczał światło,
to tylko moje odczucie, może problem tkwi gdzie indziej.
Załączniki
IMG_1618 - 337X.jpg
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: akrydor »

Witam.
Dziękuję Pickul za ciepłe słowo o progresie.
Rzeczywiście mam jakiś kłopot z blaskiem pośrodku kadru. Podejrzewam dwie przyczyny: albo za dużo światła, albo za długi łącznik między aparatem a portem świetlnym(może niedokładne wyczernienie wewnątrz).
Będę z tym walczył, a na razie fotki na starych ustawieniach.
Na temat Twoich zdjęć mogę tylko powiedzieć: wzór do naśladowania.
A tak przy okazji. Jaki jest czas ekspozycji i ile ramek złożyło się na Twoje ostatnie zdjęcie?
Pozdrawiam
Załączniki
82.jpg
81.jpg
80.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

Dzięki
Twoja środkowa mucha jest już bardzo dobra, pomijając rozjaśnienie i syfy z matrycy.
Jaki masz konkretnie aparat ?
Moje ostatnie zdjęcie to 337 ramek, ob. Nikon CFN Plan 4/0.13, aparat Canon PowerShot G9 X Mark II.
Mam w końcu docelowy aparat, który nawet przy ponad 500 zdjęć w stosie, właściwie nie szumi.
Nie jest idealny ale spełnia większość moich wymagań.
Załączniki
IMG_5057 - 134X.jpg
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: akrydor »

Witam
Odpowiadam na pytanie.
Mój aparat to pentax kx stara już,ale jeszcze dychająca lustrzanka cyfrowa.
Obiektyw to Zeiss GF Planachromat 3,2x/0,06 korygowany na oo.
Matryca czyszczona własnoręcznie, ale spróbuję ponownie.
Co do muchy z mojego poprzedniego postu to ma raczej taki wampiryczny wygląd.
Dzisiejsze zdjęcia:
żółty owad n=630 ramek, t=1/30 sek, iso 200
mucha n=750, t=1/10 sek, iso 200
Mam jeszcze zdjęcia o n=1000 i więcej, ale pokażę je później bo wyszły takie sobie.

Pozdrawiam
Załączniki
92.jpg
99.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości