Owady i pajęczaki

Fotografia przez mikroskop - nasze zdjęcia i filmy; obróbka zdjęć na komputerze, programy do edycji, stackowanie; konkursy mikrofotografii;
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Boguslaw »

Pickul
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Głowa szerszenia

Post autor: akrydor »

planapo i Pickul - dziękuję bardzo za miłe słowa na temat moich zdjęć. Jeśli uważacie, że jest progres to macie w tym swój udział bo nie ukrywam, że brałem sobie do serca Wasze oraz innych forumowiczów uwagi.
Wasze zdjęcia ocenię tak:
Pickul - znasz już moją opinię - mistrzostwo
planapo - zanim przeszedłeś na krótko(mam nadzieję) w stan spoczynku to twoje fotki - znakomite

Dziś moje znacznie słabsze niż poprzednio zdjęcia. No cóż, nie wszystko mi wychodzi
129 - głowa osy UV
130,131 - głowa szerszenia UV
132,133 - głowa bąka VIS
Załączniki
129
129
130
130
131
131
132
132
133
133
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: planapo »

Progres jest Popracuj jeszcze nad glowa szerszenia na niskich powiekszeniach, ma ogromny potencjal, neikoniecznie tylko we FL.

Robisz jakas lekka obróbkę? kontrast, nasycenia itp?

Moj stan spoczynku trwa juz ponad rok Mysle calkiem powaznie nad Polak potrafi czy czyms w tym rodzaju zeby zebrac kase na powrot do zywych". Niedlugo bede mial spotkanie z kims kto takie rzeczy ogarnia i byc moze bede mogl skorzystac
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Głowa motyla

Post autor: akrydor »

planapo - dzięki.

Trzymam się FL jak pijany płotu , ponieważ bardzo podobają mi się wynikowe barwy.
VIS pod tym względem (moim zdaniem) trochę odstaje. Przy owadach używam obiektywów 3,2x planachromat kor oo oraz 3,2x semiplan kor 160 pochodzących jeszcze z poprzedniego tysiąclecia . Stosy układam za pomocą ZS DMap. Z poziomu ZS dokonuję retuszu i wywołuję stereo pary. Rozmiary fotki koryguję na potrzeby forum za pomocą Gimp-a. Poza tym żadnych dodatkowych zabiegów, chociaż zaczynam odczuwać potrzebę głębszej postprodukcji.

Trzymam kciuki za pozytywny wynik spotkania i szybki Twój powrót na forum z krainy niebytu

Dziś głowa jakiegoś motyla
Załączniki
134.jpg
135.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: planapo »

Polecam pobawić się delikatnie kontrastem i ewentualnie wyostrzeniem. Ja to zawsze robie w photoshopie - jak chcesz moge sprobować na przykladzie Twojego motyla i zobaczysz jaka bedzie roznica. Postprodukcja jest niewielka i nie ingeruje w obraz (poza jakims usuwaniem paprochow).

Generalnie w szkole, ktora ja sobie cenie na zdjeciu jest pelny zakres jasnosci - od czarnego do bialego. Jest spory kontrast.

Co do mojego powrotu - szczerze powiem to nie wiem jeszcze kiedy. Dzieki za wsparcie. Patrzac z tej perspektywy zaluje ze zmienilem mikroskop. W E800 juz po kupieniu nie moglem inwestowac, potem doszła usterka uniemozliwiajaca prace i przede wszystkim zalamanie zawodowe, z ktorego powolutku zaczynam wychodzic. Mam pewien pomysl na sprzedaż zdjęć, zobaczymy za jakiś czas, bo to tez wymaga inwesdtycji
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

akrydor czemu DMap, nie próbujesz nawet na Pmax ?
Do DMap musisz mieć idealny stack.
Polecam Helicon Focus, już od kilku miesięcy nie używam Zerene.
Widzę że walczysz głównie z owadami, jeżeli to Cię najbardziej interesuje to może pomyśl
o mikroskopie epi i odpowiednich obiektywach.
Sam się rozglądam za czymś dla siebie ale jako dodatkowy sprzęt, ja najbardziej lubię szeroko pojęte glony.

planapo - weź w końcu poskładaj mikroskop i wróć aktywnie (publikacje zdjęciowe) na forum !
Załączniki
IMG_0866 - 181X HF_C.jpg
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Trzmiel

Post autor: akrydor »

planapo - nie mam żadnych oporów przed tym, żebyś poprawił jakość moich zdjęć. Chociaż muszę powiedzieć, że
wywarłeś na mnie presję i od wczoraj zacząłem bardzo ostrożnie bawić się w postprodukcię.
Popieram Pickul-a w jego apelu. Wracaj szybko i fotograficznie na forum.

Pickul - za chwilę zamieszczę zdjęcia trzmiela w PMax i DMap. DMap jest może trochę ciemniejsze. Trzmiel był grubawy więc ilośc ramek to uwaga 1351. Masakra. Wykonałem jak na razie niewiele stack-ów i nie wiem co masz na myśli mowiąc idealny stack. Najnowsza wersja HF nie chodzi na moim Win XP. Jak wiesz posiadam mikroskop Fluo. Jest więc możliwość epi, ale zwierciadło dichro ma intensywną pomarańczową barwę więc obraz końcowy jest taki sobie. Dlatego używam oświetlenia zew. Jeśli chodzi o obiektywy to mam do Was dużo pytań tylko nie wiem czy mogę w tym dziale. Dzisiejsze zdjęcia bez żadnej obróbki - tylko zmiana rozdzielczości.
Na teraz wystarczy-rozpisałem się.
Załączniki
PMax
PMax
DMap
DMap
DMap
DMap
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: planapo »

nie mam żadnych oporów przed tym, żebyś poprawił jakość moich zdjęć.
Dzieki, tu na szybko to co bym zorbil majac taki material wyjsciowy (ktory uznalbym za bardzo ok)
akr.jpg
Kilka operacji w fotoszopie, teraz mam to juz skodowane na klik i leci po nacisnieciu jednego klawisza. 1-2 min roboty. Normalnie by bylo pewnie kilka. Jak bedziesz zainteresowany to moge napisac co dokladnie tam jest.
Popieram Pickul-a w jego apelu. Wracaj szybko i fotograficznie
weź w końcu poskładaj mikroskop i wróć aktywnie (publikacje zdjęciowe) na forum !
Dzięki wielkie! Potrzebuje wyjsc na prosta finansowa, na razie zainwestowanie 140$ (plus wszelkie ekstra koszty) nie miesci mi sie w budzecie. Jak wczensiej szukalem to nikt nie podjął się wykonania tego elementu. Takze jeszcze to pewnie potrwa.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

Źle się wyraziłem - mikroskop epi
Klasyczne światło epi nie bardzo nadaje się do fotografowania, zdecydowanie oświetlenie zewnętrzne.
Obiektywy epi - jak najbardziej.
1351 ramek - kosmos ! To Ci pewnie pół dnia Zerene składało

Idealny stack to taki gdzie nie masz żadnego poruszenia, drobnego przesunięcia itd.
Też mam win XP - dobrze chodzi HF wersja 6.0.18.
HF jest kilka razy szybszy od ZS.
Załączniki
IMG_1263 - 311X HF_C.jpg
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: kazub30 »

Na razie nie wiem jak pozbyć się tej mgły
Załączniki
padlinówka cesarska ta zielona mucha, 235 zdjęć, ob.4x.jpg
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: Pickul »

Nie wiem, może mi się tylko wydaje, ale czy Ty tej muchy nie obserwowałeś zamoczonej w wodzie ?
Widzę małe bąbelki powietrza, tak jakbyś zrobił typowy biologiczny preparat.
Jak to było z Twoją muchą ?
Załączniki
IMG_0934 - 195X.jpg
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: kazub30 »

ob 10x skakun
Załączniki
oczy skakuna 24zdjęcia,ciemne pole ob.10x.jpg
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: Owady i pajęczaki

Post autor: kazub30 »

Te kropelki wody są z owada którego wyjąłem z lodówki, spróbuje go wytrzeć a potem robi zdjęcia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość