Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

silencethanatos pisze:Póki* (nie widzę możliwości edycji postu jak napisałaś już swój )
Prowadząca ćwiczenia nie odpisała, wiec tutaj się spytam.
Ja też myślę że to cysterny retikulum gładkiego. A funkcje? Hm tworzenie błon komórkowych, magazynowanie wapnia, detoksykacja

No właśnie też wydawało mi się że z tymi funkcjami litycznymi to odp c) ale nie wiem czy w komórkach roślinnych występują lizosomy? Poza tym zmyliło mnie w książce Biologia komórki roślinnej, tom I, w temacie MITOCHONDRIA rola mitochondriów w programowanej śmierci komórki"

Jeszcze mnie męczy pytanie: chloroplasty są haploidami, diploidami, aneuploidami? Szukałam już chyba wszędzie. tak samo:
Ruch chloroplastów zachodzi dzięki:
a) mikrofilamentom
b) mikrotubulom
c) filamentom pośrednik
d) ruchowi cytoplazmy (bierne unoszenie)

Wg jednego źródła prawidłowa jest odp a) a wg innego d)

Wiesz jakie jeszcze mogą być mikrografie?
Ja wiem, że jest na jednej jest chyba pokazany etioplast i chloroplast i pytanie: czym zadziałano żeby doszło do przemiany etio w chloroplast odp: światłem
i jeszcze 2: jest pokazany aparat szparkowy i pyt: ile ma plazmodesm? odp: nie ma ani jednej
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

mag567, nie, lizosomy są zwierzęce. W roślinach są wakuole lityczne, o niemal tych samych zestawach enzymów. Porównanie było albo w wojtaszku, albo w woźnym.

Chloroplasty są poliploidami. Spotkałam się z określeniem aneuploidy, ale to mi nie pasuje. Chociaż może niektóre kopie są niekompletne, a tego nie wiem. Bynajmniej kopii DNA mają po kikaset na sztukę.

Ruch organelli w komórkach zwierzęcych to mikrotubule, u roślin to przede wszystkim mikrofilamenty. Ruchy cytoplazmy w rzeczywistości wynikają z pracy cytoszkieletu, więc na jedno wychodzi, ale ja bym dała a).
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Ok, bardzo, bardzo dziękuję za pomoc
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

1)Apikoplast gdzie występuje w kom (nic nie znalazłem ani w książkach ani na necie, nawet po angielsku gdzie dokładniej występuje, zdaje mi się że w cytoplazmie skoro jest to pozostałość po chloroplastach.)
2)Na której dokładnie stronie jest o tym ssvSS ? (wypożyczyłem książkę bez skorowidzu oraz spisu treści )
3)Wakuola kom. starzejących się czy coś takiego jest:
a. tylko w kom starzejących się
b. w starzejących i normalnych
c. tylko w normalnych
d. cos innego jeszcze
Cóż, nie znalazłem nic specjalnego na temat właściwości wakuoli w starzejącej sie komórki prócz tego ze uwalnia enzymy. Wiec moim zdaniem odwiedź a)?
Dzięki za pomoc

Edit: faktycznie nie wpadłem an to że lizosomów u roślin nie ma:) co do plazmodesm to mnie zaskoczyła odpowiedz c) ale ufam Ci
Nie wiem dokładnie jakie mikrografie mogą być na egzaminie, na forum wypisali ludzie te co widzieli, a jest ich na razie 9? tak czy siak o tym na PW (taki mały znaczek u góry strony masz, powinna być tam moja wiadomość do Ciebie) albo pisz mi na FB jak masz, nick ten sam.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

mag567
A propo, jak możesz to spr. w tym atlasie z forum numery tych mikrografii, myślę ze to był niezapomniany widok wiec problemu nie będzie z rozpoznaniem
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

1. Apikoplast to, z danych w sieci, plastyd charakterystyczny dla apikompleksów:
en.wikipedia.org/wiki/Apicoplast
pisze o nim w tej książce na str. 26.

2. u mnie 170, rozdział 4.7.1.4. - sortowanie białek do wakuoli litycznej.

3. nie do końca wiem o co chodzi.
wakuola starzejących się komórek magazynuje substancje np. toksyczne. Uwolnienie enzymów to raczej w apoptozie.
No i nie wiem, czy ten sam sposób magazynowania może dotyczyć np. komórek gruczołowych. poszukam.

co do plazmodesm, to ja bym sobie nie ufała. Jestem kambiologiem i mój sposób patrzenia na tkanki roślinne przez to jest troszkę niestandardowy. Może się zdarzyć, że ktoś nie bierze pod uwagę tego wyjątku, ale zawsze można próbować wykazać słuszność.
W razie potrzeby, posłużę danymi literaturowymi.
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Mam jeszcze pytanie: czy chromoplast to wg Was aktywny plastyd czy plastyd starzejących się liści?

I jeszcze co zaznaczyć: czy w soku komórkowym jest inulina czy karotenoidy, bo mi pasuje i to i to
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

nie tylko w starzejących liściach. Chromoplasty występują i w normalnych komórkach, ale ich funkcja jest nieco niejasna. O ile w owocach możemy się spodziewać, że wabią zwierzęta, o tyle w takim korzeniu marchwi. nie wiem po co tak po prawdzie są.

Inulina w soku komórkowym, karotenoidy tylko w plastydach.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

2.Plastydy produkują:
a)kwasy tłuszczowe i lipidy wielonienasycone
b)kwasy tłuszczowe i lipidy jednonienasycone
c)kwasy tłuszczowe i lipidy o bardzo długich łańcuchach
W podręczniku napomniano że produkują (chloroplasty) kwasy tłuszczowe i lipidy (jakie nie wiem.)

3.Wakuola pełni role w:
a)reakcji grawitropijna korzenia
b)rekcji grawitropijnej łodygi
c)wzroście objętościowym
d)poprawne tylko b i c
odnośnie B) nie znalazłem odpowiedzi. wole sie upewnić.

5.Apoplast w komórce roślinnej różni się tym od zwierzęcej, że:
a)komórka roślinna nie zawsze degeneruje w całości
b)że cytochrom c nie jest uwalniany z mitochondrium
c)chromatyna się nie zagęszcza
d)nie służy do usuwania zbędnych komórek
czy mi się wydaje czy eee apoplast nie istnieje w zwierzęcej.

7. pasmo przedprofazowe - gdzie nie występuje
pytanie trochę nieprecyzyjne, jakieś sugestie jakie mogły by być tutaj odpowiedzi? chodzi o typ komórki czy może cześć rośliny?

11. pasmo przedprofazowe po podziale - czego nie ma?

20. w czym pomagają mikro-filamenty
- rozrost wakuoli
- tworzenie grzebieni mitochondrialnych
- ustawienia stosów gran
-tworzenie aparatu mikro-propagacyjnego atakującego strzępki
obstawiam a) jako że pomagają w ruchu organelli itd. oraz budowie, chociaż nie jestem pewnym.


sporo tych pytań ale to już koniec całkowity, więcej już ich nie mam. przynajmniej na razie, chyba ze znajdę jeszcze jakieś. Dzięki za pomoc i tak już nieocenioną
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

dobra jednak znalazłem jeszcze jedno pytanie gdzie mam wątpliwość
"6. sytneza polisacharydów matrix ściany kom w:
- błonie kom
- ER
-AG
-cytozol"
na podstawie tekstu zanim przegroda pierwotna, stopniowo się rozszerzająca od centrum komórki ku jej obwodowi, połączy ściany dzielącej się komórki, to już w jej części centralnej, na zewnątrz nowo powstałych błon komórkowych odkłada się celuloza.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

obstawiam a"
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

2.Plastydy produkują:
a)kwasy tłuszczowe i lipidy wielonienasycone
b)kwasy tłuszczowe i lipidy jednonienasycone
c)kwasy tłuszczowe i lipidy o bardzo długich łańcuchach
Doszukam.

3.Wakuola pełni role w:
a)reakcji grawitropijna korzenia
b)rekcji grawitropijnej łodygi
c)wzroście objętościowym
d)poprawne tylko b i c
odnośnie B) nie znalazłem odpowiedzi. wole sie upewnić.
Wakuola to odpowiedź na statolity, więc ja bym a nie skreślała. na pewno c, nie wiem jak z b - doszukam. Ale mogę spodziewać się, że też, bo grawitropizm ogólnie polega na wzroście wydłużeniowym, więc.

5.Apoplast w komórce roślinnej różni się tym od zwierzęcej, że:
a)komórka roślinna nie zawsze degeneruje w całości
b)że cytochrom c nie jest uwalniany z mitochondrium
c)chromatyna się nie zagęszcza
d)nie służy do usuwania zbędnych komórek
czy mi się wydaje czy eee apoplast nie istnieje w zwierzęcej.
Na pewno nie wyróżnia się go jako systemu. W organizmach roślinnych apoplast to specyficzny system funkcjonalny.
W tkankach zwierzęcych mówi się o macierzy zewnątrzkomórkowej, odpowiadającej nieco ścianie komórkowej, ale to nie wyczerpuje złożoności i funkcji apoplastu.
Czy jesteś pewien, że pytają o apoplast?

7. pasmo przedprofazowe - gdzie nie występuje
pytanie faktycznie nieprecyzyjne.

11. pasmo przedprofazowe po podziale
W miejscu pasma zakładana jest przegroda pierwotna. Nawet po przemieszczeniu dysku przegrody, ona i tak się wygnie i dotknie ściany w miejscu, gdzie wcześniej było PPB. Nie wiem, o co chodzi.


20. w czym pomagają mikrofilamenty
- rozrost wakuoli może być.
- tworzenie grzebieni mitochondrialnych nie
- ustawienia stosów gran nie
-tworzenie aparatu mikro-propagacyjnego atakującego strzępki - nie mam pojęcia o co chodzi - jakie strzępki i jaki aparat - to coś z fitopatologii?

obstawiam a) jako że pomagają w ruchu organelli itd. oraz budowie, chociaż nie jestem pewnym.
pewnie tak.

"6. sytneza polisacharydów matrix ściany kom w:
- błonie kom
- ER
-AG
-cytozol"
na podstawie tekstu zanim przegroda pierwotna, stopniowo się rozszerzająca od centrum komórki ku jej obwodowi, połączy ściany dzielącej się komórki, to już w jej części centralnej, na zewnątrz nowo powstałych błon komórkowych odkłada się celuloza.
Celuloza syntetyzowana jest na powierzchni błony, ale to nie jest składnik macierzy. Macierz jeśli chodzi o sacharydy to hemicelulozy i pektyny, syntetyzowane są głównie w AG.
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Ja też mam jeszcze pytanie:
Co jest deponowane w wakuoli?
a) skrobia
b) zw organiczne i ozon
c) zw organiczne i metale ciężkie
d) barwniki


Co ma GRAM -
a) celuloza
b) kwas tajcholowy
c) kwas tajchulorowy
d) peptydoglikan

tu nie wiem. wydaje mi się że a lub d


Aparat Golgiego porusza się:
a) wzdłuż filamentów aktynowych zawsze z ER
b) wzdłuż mikrotubul
c) wzdłuż mikrofilamentów, niekiedy z ER
d) wzdłuż mikrofilamentów

wydaje mi się że c) ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości