Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Ok, dzięki za wrzucenie mikrofotografii, bo faktycznie nie dołączyłam

Ja właśnie szukam czegoś o tych znacznikach + ale ani w żadnej książce, ani tym bardziej w internecie nie mogę nic znaleźć. Tak samo czego nie ma w paśmie: na pewno nie ma kinezyny, ale nie wiem jak z aktyną, bo nigdzie nic na ten temat nie jest napisane.

I jeszcze jedna wątpliwość:
Kinetochor:
a) jest cały czas w centromerze
b) powstaje w centromerze w profazie
c) powstaje w centromerze w metafazie
d) powstaje w centromerze w anafazie

c i d raczej odpadają, bo w profazie występują kinetochory, tylko nie wiem czy dopiero powstają czy są cały czas, ale chyba odp a)?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

Co do zawartości jądra, to merystematyczne mają go tyle samo, co normalne komórki. Jądro wydaje się szczególnie duże, bo reszta komórki jest malutka. Ale przecież później nie tracą DNA.

co do kinetochorów, to powinny się organizować w profazie. Trudno mi wyobrazić sobie, że w chromatynie mają do czego się przyczepić, skoro nie ma chromosomu wyodrębnionego". Ale de facto nie widzę nigdzie informacji o tym. Na pewno w profazie już są, bo w Wojtaszku piszą, że świecą im w barwieniu fluo.

W Woźnym str. 236 pisze, że późna replikacja DNA niektórych odcinków ma znaczenie w utrzymaniu chromatyd razem do czasu podwojenia centromerów i utworzenia kinetochorów.

Pamiętacie pytanie, gdzie nie ma PPB?
Nie ma w komórkach w trakcie mejozy, czyli taka komórka macierzysta makrospory nie ma PPB.

Co do aktyny, to występuje we fragmosomie, który towarzyszy PPB, towarzyszy też mikrotubulom w samym PPB - więc aktyna jest (Wojtaszek funkcja, str. 418).

Ale ogólnie bez sensu, bo nie wiem, czym się różni c od d, czyli kiedy uznać że aktyna jest, a kiedy, że jest jej trochę
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

cóz, jak mówiliśmy, są prawidłowe odpowiedzi ale niektóre sa prawidłowsze
"+ w przed profazalnym paśmie, co oznacza
odp: Miejsce formowania się przyśrodkowi, nowych mikrotubul i mikro-filamentów pasma przedprofazowego
To tak a propo pytania o 3. Znaczniki + w paśmie przed profazowym?"
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Dokładnie- czasem wszystkie odp są dobre, ale jedna najlepsiejsza nie wiem tylko którą bym zaznaczyła: czy brak kinezyny, czy brak kinezyny ale trochę aktyny

Co do poprzednich pytań, to znalazłam odpowiedzi:
1. Na temat powstawania wakuoli litycznej w podstawy biologii komórki roślinnej": wakuole lityczne biorą swój początek z sieci otoczonych pojedyńczą błoną rurek regionu trans diktiosomu, znanego do niedawna jako GERL. Rurki tzw. częściowo okrytego retikulum łączą się bocznie twrząc kosz obejmujący fragment cytoplazmy, która ulega wytrawieniu, dając początek wakuoli", także ja dałabym odp że powstają de novo lub przez połączenie tych rurek

2. Ruchy w plazmodesmie rzeczywiście tylko ukierunkowane, dzięki za pomoc

3. I też gdzieś czytałam że u niego na egzaminie trzeba pisać że jądro zawiera średnią ilość DNA

4. Ciało prolamellarne zawiera: galaktolipidy, karoteny, enzym oksydoreduktazy NADPH: protochlorofilid

5. Odnośnie wrzeciona kariokinetycznego znalazłam- Woźny, tom 1, str.11 Przebieg mitozy u roślin i zwierząt jest podobny, inny jest jednak kształt wrzeciona kariokinetycznego (zbudowanego głównie z mikrotubul, chociaż niedawno potwierdzono obecność w jego obrębie również mikrofilamentów aktynowych (?)


I standardowo wynalazłam jakieś pytanie, na które nie mam odpowiedzi.

1. Cytoszkielet mikrotubuli bierze udział w:
a) grawitropizmie
b) przenoszeniu z ER do Aparatu Golgiego
c) podziale peroksysomów
d) podziale plastydów

c i d odrzucam, i obstawiam b, ale nie wiem czy dobrze

2. Co wyznacza płaszczyznę podziału?
a) przedprofazowe pasmo mikrotubul i mikrofilamentów
b) fragmoplast
c) przedprofazowe pasmo mikrotubul i mikrofilamentów i fragmosom

Nie wiem czy fragmosom też?

3. Ściana bakterii GRAM - w porównaniu z GRAM +
a) taka sama budowa, inny skład
b) uboższa w składniki
c) taka sama budowa i skład
d) bogatsza w składniki

4. Było pytanie o plastoglobule chloroplastów i chromoplastów i znalazłam, że w chromoplastach jest większa liczba, wymiary i skład więc chyba różnią się budową i składem, ale czy funkcją też?
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

2) Fragmoplast.
3)znalazłem dwie różne odpowiedzi, na opracowaniu jest a) ale samemu znalazłem odpowiedz która pasuje do b) (którą samemu mam zamiar zaznaczyć jeśli się pytanie trafi)

A ja smamemu mam wątpliwość co do:
1)"Nukleonom to podstawa chromosomu:
Interfazowego
Bakteryjnego
Mitochondrial.
Plastydowego

Ja obstawiam Bakteryjnego ale właśnie przeczytałem że ktoś inaczej obstawia to pytanie

2)Genom mitochondrialny kom roślinnej
jest większy
jest mniejszy
nie rózni się od zwierzęcej
nie określono wielkości

Znalazłem info że rośliny mają większy genom ale coś mi to pytanie nie daje spokoju
Vienna
Posty: 5
Rejestracja: 7 wrz 2011, o 18:39

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Vienna »

a ja mam prośbę, móglibyście wkleić tu wszystkie pytania jakie macie? na forum roku niestety nie ma wszystkich zestawów, niektóre są bardzo skąpo opisane, np. tylko hasło:tonoplast, a widzę, że macie chyba wszystkie zestawy dość dobrze spisane. aha, ja swój wrzuciłam na forum roku. nie proszę o odpowiedzi, tylko o pytania

aha i do pytania co ma cytoszkielet to znalazłam w notatkach z cwiczen od kzreslowskiej ze prokaryota tez ma i ze wplywa to na ksztalt komorki. wiec albo ja mam bldenie zapisane albo potwierdza sie absurdalnosc tego egzaminu.
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Quercus »

Witam

[at]

2) na pewno nie fragmoplast,
raczej opaska preprofazowa czyli C) [bo później fragmosom pojawia się w takiej płaszcyźnie jak jją wyznaczyła opaska]

3) D - ściana gram ujemnych jest bogatsza w składniki i dodatkowo bardziej skomplikowana w budowie

A tak poza tym, nie sledzę tego wątku, możecie mi wiec wytłumaczyć Co to tutaj za powtórki? Gdzie to ten egzamin z komórki roślinnej macie?
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Co do:
Nukleonom to podstawa chromosomu:
a) Interfazowego
b) Bakteryjnego
c) Mitochondrial.
d) Plastydowego

Jestem na 90% przekonana że czytałam gdzieś że interfazowego.

Co do geneomu to też znalazłam że niby roślinny jest większy.

Vienna podaj mi swojego maila to wyślę Ci co mam i jeśli mogę prosić to wyślij mi te pytania które Ty masz. Mój mail to magda_[at].pl
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

mag567,
1. b na pewno, ale czy a?
Nie wiem, ale nie wykluczam. Na pewno biorą udział statolity i wakuola, ale czy cytoszkielet też?
2. c raczej.
Fragmosom towarzyszy często tworzeniu PPB, fragmoplast jest wtórny, jeśli przesuwano fragmoplast, to ściana i tak wykrzywiała się dopasowując do lokalizacji wcześniejszego PPB.
3 uboższa aktycznie. Ściana jest u nich cieniutka, w porównaniu z gram+. bo w końcu mają dodatkową błonę.

silencethanatos,
1. nukleosomy to cecha typowa dla genomu jądrowego, mit i plast nie mają histonów, zwykle są koliste (choć u roślin zdarza się liniowe w mit.), ale w odróżnieniu od eubakterii mają lub miewają introny.
2. U roślin genom mit. jest wiekszy niż u zwierząt.
Dość dobry opis jest w tomie funkcja w okolicy str. 21.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

z tym cytoszkieletem to bym się wstrzymał:
"Inną cechą odróżniającą komórki eukariotyczne od prokariotycznych (bakterie, archeony) jest wysoce skomplikowana struktura wewnętrzna. Eukarionty mają bowiem cytoszkielet,
pl.wikipedia.org/wiki/Komórka_eukariotyczna

chyba że to w ramach wyjątku,
"AnnaW_UO
Obserwowano co prawda u niektórych bakterii białka o podobnej sekwencji do białek cytoszkieletu, ale podobieństwo dotyczyło 20-30% sekwencji. No i to wyjątek od reguły."

Co do pytania o wątek, piszemy i dyskutujemy a raczej szukamy odpowiedzi (i z pomocą AnnaW_UO ) na pytania które są wątpliwe (z zestawu pytań jakie pojawiły się na egzaminie z biologii komórki roślinnej) od to taki temat.
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Quercus »

A gdzie ten zestaw się znajduje? i z jakiej to uczelni egzam?

Co do cytoszkieletu, również zgadzam się z tym podzialem na eukariotyczne i prokariotyczne.

Co do bakterii, to może źle się wyraziłem:
Gram ujemne mają ścianę bogatszą w skłądnieki jeśli chodzi o ich różnorodnosc
Gram dodatnie mają ściane bogatszą w składnik, jeśli chodzi o peptydoglikan

(zwróćcie uwagę jak różnie można interpretować jedno pytanie.)
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

co do gram + i - to co jest ostatecznie? bo już trochę się pogubiłem(poczekam aż będzie jedna wersja)
dzięki za podanie strony 21 przeczytałem zrozumiałem

Co do zestawu pytań. On w sumie nigdzie się nie znajduje, jest to spis tego co ludzie zapamiętali i podzielili się po egzaminie, spisany przez każdego z nas indywidualnie w jako tako ułożoną całość. A co do uczelni, to chyba nie ma znaczenia.
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Quercus pisze: (zwróćcie uwagę jak różnie można interpretować jedno pytanie.)
Oj zwracamy, zwracamy i nadziwić się nie możemy. eh.

A myślicie że lignina może byc w wyjątkowych przypadkach odkładana przez martwe? Bo ja już się gubię.

Co do cytoszkieletu. to jest taka książka:
Podstawy biologii komórki (bakterie, archeony, rośliny i grzyby). Wirusy, t.1
I tam jest tabelka porównująca prokarioty i eukarioty i jest napisane że prokariota mają cytoszkielet.

a: cząsteczką sygnałowa w ruchu z jądra do chloroplastów jest:
a) chlorofil
b) karotenoidy
c) chlorofil PQ-
d) chlorofil PQ+
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości