Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

Witam, mam kilka trudnych pytań na które odpowiedzi nie znalazłem (dla każdego z osobna) w żadnej z 5 książek które mam przed nosem
-Podstawy biologi kom roslinnej-Michajedy,Woźny
-Komórki roślinne w warunkach stresu cz1/2-Woźny
-Biologia komórki roślinnej struktóra-Wojtaszek,Woźny
-Podstawy biologii komórki wprowadzenie do biologii molekularnej-Alberts
-Podstawy biologii komórki wprowadzenie do biologii molekularnej cz2 (nowsza)-Alberts

Więc liczę że ktoś z tego forum będzie miał na tyle wiedzy by mi pomóc, a oto pytania które mam nadzieje bedą jedynymi. Za wszelką pomoc dziękuje:
1)Co przyczepia sie do otoczki jadrowej w kom. roslinnej:
- heterochromatyna
- euchromatyna
- heterochromatyna i euchromatyna
- heterochromatyna ale tylko pod wpływem czynnika stresowego
2) pecherzyki prowadzone do wakuoli litycznej maja
a)peptyd tranzytowy
b)sygnal cos tam wakuoli ? i wymienione coś na styl vvSRSCC (cos takiego )
c)peptyd sygnałowy
d)?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

Znalazłam odpowiedź (chyba) w Podstawy biologi kom roślinnej Woźny, Michajeda, Ratajczak.
piszą tam, że do otoczki przyczepione są telomery. A więc heterochromatyna. Ogólnie w komórce chromatyna często układa się pod otoczką.

Drugie pytanie jako żywo przypomina mi pytanie mojego szefa
Ale trudno mi zrozumieć kontekst tego pytania, więc trochę poopowiadam:
pęcherzykiem do wakuoli litycznej transportowane są białka, a więc w odpowiedzi może być określone białko, szczególnie enzymatyczne, jak fosfataza kwaśna, lipaza, proteaza itd.
W błonie pęcherzyka znajdują się ponadto określone czynniki zaangażowane w transport, takie jak receptory, np v-Snare receptory substancji sortowanych do pęcherzyka w AG, takie jak receptor M6P. Białka transportowane oczywiście musiały mieć sekwencję sygnałową kierującą do ER (zostaje zwykle wycięta po translacji) oraz sekwencję sygnałową kierującą do odpowiedniego kompartymentu, w tym przypadku wakuoli litycznej.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

dzięki za tak szybką odpowiedz, pierwsze pytanie świetnie zrozumiałem (potwierdziłaś moje przypuszczenia )co do drugiego osobiście znalazłem coś ale teraz nie mogę wyszukać strony tak czy siak podobnie było napisane o transporcie enzymów hydrolitycznych oraz endosomów późnych i pytanie co w tym zadaniu było w podpunkcie d).
Kolejna porcja pytań na które nie potrafię albo nie jestem w 100% pewnym (tak, korzystam z pisania tutaj w ostateczności.)

1)Centralna wakuola lityczna powstaje
-tylko de novo
-tylko przez (nazwy związków)
-poprzez syntezę amyloplastów
-tylko przez połączenie (nazwy związków)
Nie wiem po co napisał prowadzący te niepotrzebne tylko bo nie można w biologi powiedzieć zawsze nigdy etc. Przeczytałem kilka wersji i nie jestem pewien, odpowiedz tylko jedna jest poprawna(najbardziej jak to mówił Pan Woźny) Najbardziej prawdopodobne wydaje mi się de novo ze względu na powstawanie z prowakuolarne rurki tworząc wakuole mniejsze które się zlewają w dużą wakuole centralną. teraz nie wiem czy chodzi w książce o wakuole centralną lityczną czy jaką.

Drugie pytanie:
labirynty ścienne widoczne na mikrografii maja funkcje
a)spichrzowa
b)transportowa
c)wydzielnicza
d)mechaniczna

Koleżanka która miała to pytanie twierdzi ze miała tą tablice właśnie (pod nią jest opracowanie wykonane przez kogoś amatorsko), pytanie o jeszcze jedną tablice wysłałem do prowadzącej ćwiczenia ale wole nie nadużywać jej hmm czasu wiec może tutaj najpierw ktoś pomoże ?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

Znalazłam przy okazji coś, co mi się skojarzyło z poprzednim pytaniem:
sekwencja sygnałowa białek przeznaczonych do wakuoli to ssVSS. -Biologia komórki roślinnej Funkcja -Wojtaszek,Woźny

1)Centralna wakuola lityczna powstaje
-tylko de novo
-tylko przez (nazwy związków)
-poprzez syntezę amyloplastów
-tylko przez połączenie (nazwy związków)
Trochę nie kumam, bo dla mnie centralna wakuola to coś innego niż wakuola lityczna.
nie sądzę, aby amyloplasty miały cokolwiek do powiedzenia.
nie wiem, czego syntezę, więc trudno coś powiedzieć.
Ale ogólnie wakuole niekiedy mogą powstać de novo, co nie zgadza się z tylko". Wyróżniono kilka etapów powstawania wakuoli:
endosom wczesny,
przedział przedwakuolarny / ciało wielopęcherzykowe
wakuola
Może coś pomoże.

2: komórki transferowe. Koleżanka ma rację.
encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3988715
newcastle.edu.au/school/environmental-and-life-sciences/research/research-centres-and-groups/plant-science-group/assimilate-partitioning.html
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

co do ssVSS dzięki za podanie tytułu książki,w pon miałem po nią iść a teraz wiem ze na prawdę warto. Czyli można wnioskować ze owa odpowiedź z ssVSS będzie prawidłową.
Co do wakuoli, no właśnie też nie rozumiem po co to tylko dlatego jestem zmieszany trochę stąd moje pytanie na tym forum, no i ta nieszczęsna centralna wakuola lityczna takiego określenia właśnie nie ma w żadnej z książek które posiadam.
Może być takie coś że na poszczególne etapy powstawania wakuoli są używane jakieś konkretne związki chemiczne? chce wyłączyć ewentualności, znalazłem wakuole mogą powstawać z:
-ER
-pęcherzyków pochodzenia diktiosomalnego
-przez podział wakuoli już istniejącej w komórce
-de novo
-z pęcherzyków endocytotycznych więc teraz pytanie jak powstaje centralna wakuola lityczna".

Dzięki za linki co do pytania drugiego, co prawda na angielskiej nie rozeznałem się ale pierwszy link wyjaśnił:) Dzięki za taką chęć pomocy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

Macie jakieś wykłady od niego?

Myślę, że słowo tylko jest właśnie po to, aby osoba wiedząca o różnych sposobach powstawania odrzuciła taką odpowiedź, bowiem jest błędna, jeśli (nawet sporadycznie) występuje inna możliwość.To jest jedno z ulubionych pytań.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

No właśnie niestety ja byłem tylko na jednym ostatnim wykładzie bo godzina kolidowała mi z innymi obowiązkami, wiec ogółem niestety. nie. Hah widzę ze tutaj nie tylko książkowych faktów się dowiem lecz i życiowych, nie patrzyłem na to pytanie z tej strony. Puki co na dziś kończę z biologi kom., i zabieram się za zoologie, ale jutro pewnie znowu pojawią się jakieś nowe posty tutaj (mam nadzieje ze jak najmniej, puki co jest 1/4 zrobiona, i twój udział jest tutaj nieoceniony także za co serdecznie dziękuje z całego serca)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

nie ma sprawy

tylko popraw to póki
póty póki król jaskółka - jak byłam mała, to uczyłam się wyjątków.
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Witam,
Widzę że będziemy mieć przyjemność poprawy tego samego egzaminu.
I ja mam problem z niektórymi pytaniami i proszę o pomoc

W pierwotnej ścianie komórkowej występują:
a) plazmodesmy pierwotne
b) plazmodesmy wtórne
c) jedne i drugie
d) pory i jamki

Wydaje mi się że odpowiedź c) jest prawidłowa?

W komórce roślinnej funkcje lityczne sprawują:
a) lizosomy
b) wakuole
c) lizosomy i wakuole
d) wakuole, plastydy, mitochondria

i tu chyba d) ?

Właśnie najgorsze jest to że czasem wszystkie odpowiedzi są dobre, ale jedna jest najlepsiejsza".
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

Póki* (nie widzę możliwości edycji postu jak napisałaś już swój )
Prowadząca ćwiczenia nie odpisała, wiec tutaj się spytam.
"napisz jaka jest najważniejsza funkcja struktury zaznaczonej czarnymi strzałeczkami cóż, na prawdę nie mam pojęcia co to może być, jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że te serdelki są gładkim retikulum endoplazmatycznym. ale nie jestem pewien / (komórka roślinna jest to, żeby nie było ).
Dzięki za pomoc.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

pierwotna ściana komórkowa cały czas rośnie-plazmodesmy pierwotne
kom przestaje rosnąć=ściana wtórna-plazmodesmy zmieniają się w blaszkę środkową, potem ew powstają plazmodesmy wtórne wiec moim zdaniem odpowiedź a) (podstawy biol. kom Michajeda str 464)
W kom rośl w war stresu cz 1 nic na funkcji litycznej mitoch. nie ma wiec odpowiedź d) odpada, wakuola lityczna oraz google:
bryk.pl › Biologia › Botanika
Lizosomy z kolei są tworami, które maja lityczne zdolności więc odpowiedź c)
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

Znalazłem coś odnośnie wakuoli litycznej:
"wakuole powstają z ER lub innych wakuol<.wakuoli litycznej, biorących swój początek z błonowego systemu rurek i cystern (de novo? chyba tak)<.także wydaja sie powstawać przez połączenie się i następnie powiększenie elementów ER lub jego bezpośrednich pochodnych cóż, czyli tak właściwie żadna odpowiedź
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

mag567,

Czasem trudno nadążyć za prowadzącymi, ale :
1) oba typy plazmodesm (bo np. komórki kambium rosną intruzywnie i tworzą się plazmodesmy wtórne, a jest nadal ściana pierwotna)

2) też nie słyszałam nigdy o funkcji litycznej plastydów i mitochondrium, ale lizosomy są raczej zwierzęce, ja stawiam na wakuolę *(wakuola lityczna).

silencethanatos, tak, to wygląda jak ER gładkie, funcja jest oczywista.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość