zadanie z matury p.rozszarzony.

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
andrzej357
Posty: 46
Rejestracja: 26 cze 2011, o 16:54

zadanie z matury p.rozszarzony.

Post autor: andrzej357 »

Na schemacie przedstawiono udział przenośnika fosforanowego w transporcie fosfotrioz i fosforanu. Pominięto zewnętrzną błonę chloroplastu i przestrzeń międzybłonową.
biolog.jpg
Na podstawie analizy schematu wyjaśnij, uwzględniając kierunki transportu, jakie znaczenie dla efektywnego przebiegu procesu fotosyntezy ma sprzężenie transportu fosfotrioz i fosforanu.

Odp
Po przetransportowaniu fosfotriozy ze stromy do cytozolu odłączane są jony wodorofosforanowe, które są ponownie transportowane z cytozolu do stromy i w niej wykorzystywane do syntezy ATP.

nie rozumiem odpowiedzi,a mianowicie nie rozumiem dlaczego akurat w cytozolu,co tam takiego jest?
Jakby mógł mi ktoś to wytłumaczyć.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: zadanie z matury p.rozszarzony.

Post autor: Arnold »

Raczej nie jest to pytanie w tym temacie, ale dobra.
Zauważ, że w cytozolu powstaje sacharoza. Im więcej powstaje sacharozy to więcej odłącza się jonów ortofosforanowych (V), które są potrzebne do syntezy fosfotriozów. To się wzajemnie nakręca, a jeżeli roślina nie potrzebuje sacharozy to powstaje mniej HPO2- i powstaje mniej fosfotriozów.
andrzej357
Posty: 46
Rejestracja: 26 cze 2011, o 16:54

Re: zadanie z matury p.rozszarzony.

Post autor: andrzej357 »

ale mi nie oto chodziło . Pytałem dlaczego akurat w cytozolu odłącza się jon wodorofosforanowy a nie w stromie A to co napisałeś to jest odpowiedź na to pytanie innymi słowami , które napisałem na samym początką !
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: zadanie z matury p.rozszarzony.

Post autor: Arnold »

Nie miałem na biochemii biochemii roślin, ale podejrzewam, że w cytoplazmie są na to enzymy
gego91
Posty: 39
Rejestracja: 23 paź 2008, o 15:16

Re: zadanie z matury p.rozszarzony.

Post autor: gego91 »

wydaje mi sie ze fosfotriozy zwyczajnie powinny byc w cytozolu, co prawda znajduja sie w stromie ale jako efekt cyklu calvina. One nie powinny tam byc wiec sa usuwane tym transportem sprzezonym.
Ale nie wiem czym ty sie przejmujesz (znam to zadanie z matury)
przeciez oni Cie o to nie pytaja. Nie musisz rozumiec wszystkich schematow w calosci, wystarczy ze wiesz to o co Cie pytaja.
Nie ma mowy o cytozolu tylko o transporcie
andrzej357
Posty: 46
Rejestracja: 26 cze 2011, o 16:54

Re: zadanie z matury p.rozszarzony.

Post autor: andrzej357 »

Wiem że tego matura nie wymaga inaczej bym spytał nauczyciela
Po prostu jestem ciekawy.nie rozumiem dlaczego w dzisiejszych czasach ludzie ograniczają się do poznawania świata maturalnego
P.S
pytałem nauczyciela i mówił coś że mogą tam być enzymy ale też nie wiedział może znajdzie się śmiałek który odważy się posiąść zakazaną wiedzę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości