Mitoza i mejoza

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Mitoza i mejoza

Post autor: hepi93 »

Przerabialiśmy ostatnio mitozę i mejozę i nie zrozumiałem pewnej rzeczy. Dokładnie chodzi mi o „c” z wykresów przedstawiających zmiany ilości DNA w komórce dzielącej się mitotycznie i mejotycznie. Wiem, co oznacza „n” – jest to ilość chromosomów, czyli jakby 1n ma organizm haploidalny, a 2n, czyli podwójny zestaw chromosomów mają komórki diploidalne. Nie rozumiem jednak dokładnie co oznacza to „c”. Przeczytałem w podręczniku, że „c” jest to liczba cząsteczek DNA, jednak zupełnie to do mnie nie przemawia. Przecież DNA podczas podziałów nie ma postaci żadnych cząsteczek tylko chromosomów, a po podziale się despiralizuje i ma postać nici chromatynowej. Mógłby ktoś wytłumaczyć o co chodzi?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mitoza i mejoza

Post autor: AnnaWP »

No i dobrze, że nie przemawia.

C to coś jakby waga genomu, typowa dla gatunku, wyraża się ją w pg. Stąd wiemy, że dany gatunek ma wagę 1C = 700 pg (przykład).

Dla uproszczenia przyjmuje się, że wystarczy określić czy C jest jednokrotną lub wielokrotną wartością tej podstawowej wagi.

I tak: w haploidalnej gamecie osobników diploidalnych jest 1C - i nie wnikamy ile to 1C dokładnie wynosi, chociaż można znaleźć takie informacje. Po połączeniu mamy 2C.

W mitozie liczba chromosomów (n) nie zmienia się, ale proces duplikacji namnaża zawartość DNA, tworząc podwójne chromosomy, więc C zmienia się z np. 2C do 4C (w przypadku haploidalnych z 1C do 2C), aby później znowu zredukować się do poziomu początkowego.
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Mitoza i mejoza

Post autor: hepi93 »

Dzięki AnnaW_UO
nie jestem jednak pewny, czy wszystko zrozumiałem
z tego, co wywnioskowałem to c jest to jakby waga materiału genetycznego jeżeli materiał genetyczny jest haploidalny i pojedynczy (niezreplikowany). Ponadto c jest charakterystyczne i inne dla każdego organizmu, co oznacza, że waga materiału genetycznego haploidalnego i pojedynczego każdego organizmu może być różna, co jest logiczne, ponieważ każdy organizm może mieć dłuższe, bądź krótsze DNA.
Możesz napisać czy moje rozumowanie jest dobre?

Mam jeszcze takie pytanie: co oznacza jednostka pg?
Tutaj chodzi o pikogramy, czyli jedna bilionowa grama (10 do -12 grama)
dzięki z góry za pomoc
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mitoza i mejoza

Post autor: AnnaWP »

Tak. Dobrze rozumujesz.
C (piszemy duże C) jest określane dla pojedynczego, niezreplikowanego genomu, czyli mamy 1C.

pg to pikogram, czyli 10 do -12 potęgi grama.
Schodząc po tysiączku w coraz mniejszy wymiar mamy kolejno g, mg, um, ng, pg.

Tak, każdy gatunek ma własną wartość 1C, np (wszystkie wartości podaję w pg dla 2C za Woźny, Michejda Ratajczak):
A. thaliana - 0,33
Brassica oleracea - 1,55
Zea mays - 5,8
Abies alba - 33,1
itd. Oczywiście aby otrzymać wartość dla 1C wystarczy je podzielić.

I oczywiście mówię to wyłącznie w celach informacyjnych, bo w żadnym razie nie musisz pamiętać, ile pg ma określony gatunek w 1C. To dane, które zawsze można odnaleźć gdzieś, nie są Ci potrzebne, wystarczy zrozumieć o co chodzi i operować 1C, 2C itd.
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Mitoza i mejoza

Post autor: hepi93 »

Jeszcze raz dziękuję AnnaW_UO. Bardzo mi pomogłaś zrozumieć temat
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość