Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Eunice
Posty: 14
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 15:12

Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Eunice »

Pojawiła się w mojej głowie ostatnio myśl, że to medycyna jest tym, co chcę robić w życiu.
No więc tak. W tym roku skończyłam LO. Byłam na bio-chemie, ale na maturze zdawałam tylko biologię podstawową (88% bez większego przykładania się do nauki, tzn. mogłabym więcej, gdybym chciała, ale skupiłam się bardziej na rozszerzonej matmie którą zdawałam). W 2012 chciałabym zdać rozszerzone: biologię, chemię i, jeśli dam radę, też fizykę. Biologię rozszerzoną miałam w LO solidnie nauczaną, z chemią rozszerzoną trochę gorzej, ale nie tak źle. Z obu miałam czwórki. Fizykę miałam podstawową, miałam 5. Czy, ucząc się od listopada, popołudniami, dałabym radę dobrze nauczyć się do matury z tych przedmiotów (wszystkie rozszerzone)? Wiem, że to zależy ode mnie, ale jak sądzicie, jest to w ogóle realne? Oczywiście chciałabym je zdać tak, by dostać się na medycynę. Podobno jestem inteligentną osobą, zawsze uczyłam się dobrze. Z chemii mam korepetytora w domu, z fizyki ewentualnie też jakaś tam pomoc, z biologii uczyłabym się sama. Jak myślicie, są szanse?
Higrofit
Posty: 81
Rejestracja: 19 paź 2011, o 13:38

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Higrofit »

Tak jak mówisz, to zależy od Ciebie
Skoro miałaś 4 z biologii i chemii na rozszerzeniu to myślę, że jeśli się przyłożysz to nie będziesz miała problemów. Do matury jeszcze pół roku.
Mi też się marzy medycyna.
Powodzenia
Eunice
Posty: 14
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 15:12

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Eunice »

A fizyka, jak myślicie, brać się za nią, czy lepiej sobie odpuścić i skupić się na biologii i chemii? Fizykę rozważam głównie z tego powodu, że brana jest pod uwagę na PUM, gdzie są niższe progi niż np. na UMP.
A jakie książki byście mi polecili do nauki, przede wszystkim z biologii i fizyki? Z biologii uczyłam się zawsze z Operonu, chemia - WSiP a fizyka - ZamKor, czy pozostać przy tych podręcznikach, czy coś jeszcze dokupić? Zastanawiałam się np. nad czymś z biologii z PWNu, albo 5 tomów podręcznika, albo Jedność i różnorodność", nie wiem co lepsze i czy w ogóle coś z tych pozycji.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Collo »

A jak zdałaś tą matmę rozszerzoną? Jeśli dobrze to może przydać ci się w rekrutacji, np. w Łodzi wymagają biologia, chemia R i zamiennie matma R/fizyka R.

O książkach było mnóstwo tematów, wystarczy poszukać
Higrofit
Posty: 81
Rejestracja: 19 paź 2011, o 13:38

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Higrofit »

Polecam książki Barbary Bukały wydawnictwo omega
I oczywiście zbiór zadań z chemii Krzysztofa Pazdry
Eunice
Posty: 14
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 15:12

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Eunice »

Dzięki, Pazdrę mam, a Bukałę może także zakupię
Matmę rozszerzoną zdałam na 78%, ale niestety na tych uczelniach które biorę pod uwagę, matma się nie liczy. Zresztą chyba i tak za niski mam wynik
Tylko nad tą fizyką się ciągle zastanawiam. Szczecin - potrzebna fizyka, ale za to próg dość niski, tzn. trzeba by zdać wszystko na ok. 80%, a Poznań, Gdańsk - bez fizyki, ale trzeba by zdać biologię i chemię na 90%, i teraz nie wiem, dokładać sobie fizykę czy skupić się na biologii i chemii i postarać się zdać na te ok. 90%.
Higrofit
Posty: 81
Rejestracja: 19 paź 2011, o 13:38

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Higrofit »

Może lepiej skup się teraz na biologii i chemii i spróbuj się nauczyć materiału jak najszybciej, a jeśli starczy czasu zajmiesz się fizyką biologia i chemia są jednak najważniejsze. Co do biologii to jeszcze Villeego polecam na pewno słyszałaś o tej książce.
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: zoo_ »

Może dopytaj się u nauczycieli i dyrektora czy możesz chodzić na lekcje jako wolny słuchacz
Eunice
Posty: 14
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 15:12

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: Eunice »

Higrofit, w sumie masz rację, pewnie tak zrobię
A o Villeem słyszałam, tzn. czytałam (przeglądając tematy na forach właśnie o książkach do matury), ale drogie to Chociaż może warto zainwestować
zoo_, z tym to byłby problem, bo do mojego LO (tzn. tego które kończyłam) mam 60 km, a poza tym mam dość szkoły na zawsze Ale rozszerzoną biologię miałam przerobioną, chemię też, poza tym moja mama jest nauczycielką chemii (fizykę też kończyła, więc jakbym się ewentualnie zdecydowała to mogłaby mi pomóc), tak więc z tym problemu nie będzie, a jeśli już z czymś, to najwyżej z motywacją do nauki
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: york »

Villi do matury jest zbędny, może być ale do OB
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: wojtak »

Moim zdaniem Villee nie jest zbędny. Jest napisany takim językiem, że łatwo się to wszystko zapamiętuje, ale każdy patrzy na tę książkę pod kątem rozmiarów. Mimo wszystko to książka bardziej dla pasjonatów biologii niż coś niezbędnego do zaliczenia egzaminu.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: lith »

Nie wyjeżdżać z Vilusiem jak ktoś chce pod maturę na szybko ogarniać. dobrze się czujecie? Przecież to nawet OB da się bez tego na upartego przejść. W każdym razie z maturą wspólnego za wiele to nie ma. Zostawienie fizyki na koniec to tez kiepski pomysł, bo nie ma tak, że skończysz szybciej biole i chemie tak czy siak będziesz się ich uczyła do końca. Co do fizy to jak zdawałaś z matmy rozszerzenie to znaczy, że coś ogarniasz jeżeli idzie o liczenie i imo możesz sporo nadrobić, więc jak ogarniesz się czasowo to jak najbardziej bierz to rozszerzenie z fizy.
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Matura - czy jest szansa, żeby zdążyć?

Post autor: york »

ja na OB poszłam bez Villego i było ok jak ktoś ma czas czytać Villego to ok, ale temat jak zauwazył lith dotyczy tego czy się zdąży, zamiast Villego osobiście wolałabym Bukałe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości