Gdzie podziały zostały zatrzymane?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Gdzie podziały zostały zatrzymane?

Post autor: Lunette »

Ostatnio na klasówce miałam wybrać spośród ok. 10 rodzajów komórek te, których podziały zostały zatrzymane. Czy moglibyście mi podać wszystkie wam znane? (dodatkowo możecie też powiedzieć w jakiej fazie)

EDIT: Chodzi o komórki człowieka, np. komórki nerwowr etc.
Awatar użytkownika
Orion
Posty: 38
Rejestracja: 29 gru 2011, o 21:02

Re: Gdzie podziały zostały zatrzymane?

Post autor: Orion »

Mięsień serca i komórki mięśni poprzecznie-prążkowanych szkieletowych należą do syntycium, czyli posiadają dwa jądra. Zatrzymują się na etapie anafazy. Odtwarzają się otoczki jądrowe, ale komórki nie dzielą się na dwie, tylko pozostają w stadium dwujądrowym. Tylko tyle mam w swoim zeszycie przedmiotowym jak mieliśmy mitozę, mejozę.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Gdzie podziały zostały zatrzymane?

Post autor: Jane Doe »

1.erytrocyty, które w ogóle nie mogą się dzielić (nie mają jądra kom.).
2.u niedojrzałych dziewczynek oocyty 1. rzędu, które zatrzymały się na etapie profazy pierwszego podziału mejotycznego.
3.po osiągnięciu dojrzałości płciowej jedna komórka jajowa, która jeżeli nie zostaje zapłodniona zatrzymuje się na etapie metafazy drugiego podziału mejotycznego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości