Ciśnienie parcjalne - pęcherzyki płucne, dwutlenek węgla Hb

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Ciśnienie parcjalne - pęcherzyki płucne, dwutlenek węgla Hb

Post autor: Mojsista »

Witam
mam problem ze zrozumieniem jednej rzeczy odnośnie wiązania się tlenu z hemoglobiną.
Rozumiem że im wyższa różnica ciśnień pomiędzy krwią a pęcherzykami płucnymi tym hemoglobina szybciej wiąże tlen, i im mniejsza różnica Co2 tym będzie łatwiej wiązać tak? Więc jak będzie w górach? Ciśnienie parcjalne tlenu jest niższe wiec aby związać się z tlenem szpik kostny produkuje więcej krwinek czerwonych ( większą ilość hemoglobiny? Trochę się już w tym pogubiłam dlatego moje pytanie brzmi: dlaczego w tej sytuacji szpik produkuje więcej krwinek czerwonych ? Po to aby maksymalne wychwycić tlen ponieważ szybkość przepływu jest obniżona?
I jeszcze jedno pytanie: dlaczego poziom Co2 w ludzkim organizmie jest stały? ( czy chodzi tu o to ze organizm ludzki stale produkuje Co2 w procesie utleniania związków organicznych?)
Pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ciśnienie parcjalne - pęcherzyki płucne, dwutlenek węgla Hb

Post autor: AnnaWP »

tak, skoro organizm jest niedotleniony uruchamiana jest nadprodukcja hemoglobiny.
Nie - regulacja oddechu działa na poziom CO2.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości