reakcja redoks z wodą utlenioną

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
pearl06
Posty: 14
Rejestracja: 27 gru 2011, o 11:45

reakcja redoks z wodą utlenioną

Post autor: pearl06 »

Dodanie do wytrąconego osadu wodorotlenku metalu czynnika utleniającego, np. wody utlenionej spowoduje ich utlenienie.
Reakcja Cr(OH)3 z wodą utlenioną, by wykazać właściwości redukujące Cr3+, wygląda tak:
2Cr(OH)3 ↓ + 3H2O2 + 4OH- → 2CrO42- + 8H2O

I ja nie rozumiem dlaczego jest tu jeszcze w tej reakcji 4OH-, skoro jest to reakcja Cr(OH)3 z wodą utlenioną.
Bo Pb(OH)2, Mn(OH)2 oraz 2Fe(OH)2 reagują z H2O2 bez dodatku OH-, np.:
Pb(OH)2 ↓ + H2O2 → PbO2 ↓ _ 2H2O

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego w reakcji z Cr(OH)3 oprócz wody utlenionej jest też OH?
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: reakcja redoks z wodą utlenioną

Post autor: dermatogen »

Forma chromu na VI stopniu utlenienia zależy od środowiska. W środowisku zasadowym powstają chromiany(VI), a w kwaśnym dichromiany(VI).
pearl06
Posty: 14
Rejestracja: 27 gru 2011, o 11:45

Re: reakcja redoks z wodą utlenioną

Post autor: pearl06 »

Hmm nie bardzo rozumiem, ale czy to znaczy, że gdyby nie zostało do reakcji dodane + 4OH-", to produkt reakcji wyglądałby tak: CrO42- bez wody? A to jest niedopuszczalne, żeby było bez wody? (może ja głupie pytania zadaję, ale ja się w chemii nie orientuję prawie wogle i staram się ją zrozumieć )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości