Barwniki żółciowe.

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
tlen
Posty: 63
Rejestracja: 11 lis 2011, o 10:28

Barwniki żółciowe.

Post autor: tlen »

Witam.

W zeszycie co innego w repetytorium coś innego. Liczę na wyjaśnienie.

Jak powstaje bilirubina, biliwerdyna, urobilinogen, sterkobilina. Bardzo proszę dokładnie. Zacznijmy od tego, że układ śródbłonkowo-naczyniowy wątroby, szpiku, śledziony wychwytuje erytrocyty. Następuje hemoliza. i co dalej.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Barwniki żółciowe.

Post autor: Jane Doe »

Hem rozpada się (zostaje rozerwany przez oksygenazę hemową głównie w wątrobie lub śledzionie) do biliwerdyny. Reduktaza biliwerdynowa przekształca go w czerwonopomarańczową bilirubinę. Bilirubina (sprzężona z kwasem glukuronowym) dostaje się z żółcią do jelit i w jelicie grubym najpierw enzymy bakteryjne usuwają kwas glukuronowy, a flora bakteryjna kału redukuje barwnik do urobilinogenu. Bezbarwne urobilinogeny pod wpływem flory bakteryjnej przekształcają się do urobilin. Pewna część z powrotem wchłania się i jest wydalana z moczem, nadając mu kolor (żółte urobiliny). A część urobilinogenów utlenia się i powstaje sterkobilinogen (powoduje ciemnienie kału na powietrzu).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości