NPL = 345 - jakie wnioski??

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
plucotraf
Posty: 1
Rejestracja: 18 sty 2012, o 19:36

NPL = 345 - jakie wnioski??

Post autor: plucotraf »

witam! potrzebuje pomocy pilnej!
a mianowicie, co to oznacza że najbardziej prawdopodobna liczba ustrojów (NPL) = 345? wiem, ze z tego wyniku możemy coś wywnioskować jakieś rozcieńczenia ale o co dokładnie chodzi to nie wiem! niech ktoś to wytłumaczy pozdrawiam!

a 2 moje pytanko czym się rożni NPL (najbardziej prawdopodobna liczba drobnoustrojów od OLD (ogólna liczba drobnoustrojów)
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: NPL = 345 - jakie wnioski??

Post autor: SylwekG »

NPL - oznacza najbardziej prawdopodobną liczbę (najczęściej bakterii) organizmów w 100 ml cieczy (wody) obliczoną na podstawie rachunku prawdopodobieństwa. Jest to niestety mało precyzyjny sposób szacowania liczby bakterii w danej objętości cieczy - obarczony dużym błędem i niepewnością.

Innym sposobem może być oznaczenie tzw. miano - czyli najmniejsza objętość cieczy wyrażona w ml w której wykryto 1 komórkę bakteryjną.

Polecam książkę: Zarys mikrobiologii dla farmaceutów pod redakcją Dobrzańskiego, oraz Mikrobiologię Ogólną Hansa G. Schlegela.
Kami92
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2013, o 18:20

Re: NPL = 345 - jakie wnioski??

Post autor: Kami92 »

Mam zadanie którego nie potrafię poprawnie podstawić do wzoru Farmiloe Oblicz NPL. 3 rozcieńczenia i 3 powtórzenia, kolejno: R10: (1powtórzenie) 350<-liczby kolonii 2. 251 3. 310. R100 (1powt) 130, (powt.2) 100, 3. 140 R1-: 1.28 2.22 3. 19
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość