Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Pedipalpi »

bioman, nie wiem, nie słyszałem, nie miałem w łapce.

Co do wcześniejszego postu, ciekawy jest mechanizm wybarwiania metodą K-B, można sprawdzić więc, do czego służy. Bo jest bajeranckie. Polecam Technikę histologiczną prof. Zawiastowskiego. Biały kruk.

anusia1994, Podstawy biologii komórki", dwutomowe, PWN-owe. Dla jeszcze bardziej zainteresowanych strukturalne podstawy biologii komórki prof. Kilarskiego.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Jane Doe »

bioman, cytologię zrobiłabym pierwszą, później mikro i biochemię na końcu, zresztą to i tak się wszystko przeplata.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: bioman »

A powiedzcie mi proszę z czego najlepiej genetyki się uczyć?
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: kociara1993 »

ja polecam Krótkie Wykłady i Lewińskiego
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Pedipalpi »

Uprzedziłaś mnie, kociara1993, chociaż podałbym w odwrotnej kolejności
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Michaluspospolitus »

Skoro padło nazwisko Lewiński - dostałem pozycję od nauczycielki w tamtym tygodniu. Przeczytawszy Wasze opinie, byłem przekonany, że to jakaś świetna książka, super podana wiedza, spore rozszerzenie itp.
Jaki był mój zawód, gdy zajrzałem do środka. Nieco więcej niż w Operonie. Kiszka. Przykłady jeszcze ujdą, ale ogólnie lektura na pół godziny. I do tego ten okropny styl pisania, Anglicy powiedzieliby patronising.
Zdecydowanie lepsze są moim zdaniem KW, np. wspomniana przeze mnie i ciągle broniona Biologia molekularna". ("Genetyka zapewne też, sam jej nie czytałem, bo zauważyłem, że zawartość podobna do BM)

Pozdrawiam,
Michalus
Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Kaśśśka »

Jak tak czytam Wasze posty, to się przerażam trochę.
Jak znajdujecie czas na przerobienie tego wszystkiego? Czy po prostu tak to kochacie, że po jednokrotnym przeczytaniu, już to pamiętacie? A jak dajecie radę z innymi przedmiotami?

Ja w tym roku miałam 70p. Biorę udział za rok, chociaż. nie wiem, jak to będzie z maturą z chemii, bo jak na razie, to uczę się tylko biologii.
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: anusia1994 »

Mam do Was pytanie. Czy biologia Villego państwowe wydawnictwo rolnicze i leśne dużo się różni od tego z wydawnictwa multico(tego z żabką)?
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Michaluspospolitus »

Ka&#x15B&#x15B&#x15Bka pisze:Jak znajdujecie czas na przerobienie tego wszystkiego? Czy po prostu tak to kochacie, że po jednokrotnym przeczytaniu, już to pamiętacie? A jak dajecie radę z innymi przedmiotami?
Z mojej strony czysta miłość do biologii. Po jednokrotnym przeczytaniu, już to pamiętacie pozostaje jednak w sferze marzeń. Choć są i tacy ludzie. Podziwiam.
A inne przedmioty daje radę. Polecam naukę regularnie i np. teraz powtórki z chemii to żaden problem, bo bez przypominania pamięta się ok. 90% materiału. Z polskiego w dodatku czytanie lektur, z matematyki robienie zadań, zadań, zadań, zadań. Angielski to pestka a reszta przedmiotów to w systemie zakuć, zdać, zapomnieć. I jest średnia bardzo bardzo zadowalająca, są sukcesy i jest jeszcze mnóstwo wolnego czasu. Kwestia wprawy, zdaje się.
No i ilość godzin w tygodniu - tak sobie policzyłem i nie chodząc na religię, biologię wychodzi mi koło 25 tygodniowo. W drugiej klasie było jednak zdecydowanie więcej, a więc i czasu mniej.

Pozdrawiam,
Michalus
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Pedipalpi »

anusia1994, właściwie to różnią się. autorem. Zupełnie inna książka.
Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Kaśśśka »

Z polskiego w dodatku czytanie lektur,
jest jeszcze mnóstwo wolnego czasu.
Podziwiam.
Awatar użytkownika
19devil94
Posty: 119
Rejestracja: 8 gru 2011, o 15:58

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: 19devil94 »

Mam małe pytanko:

Właśnie się zaopatrzyłam w biochemię Stryera i botanikę Szweykowskich. I mam w związku tym takie pytanie: Na co zwrócić szczególnie uwagę co można trochę pominąć. Co jest z tego wszystkiego najważniejsze. Dodam że podstawy już opanowałam, jestem w II klasie, byłam w tym roku na okręgówce, ale chcialabym się spytać bardziej doświadczonych olimpijczyków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość