Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
radek554
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2012, o 11:03

Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: radek554 »

Witam
Jestem obecnie w 1 klasie liceum. Postanowiłem zabrać się za olimpiadę.
Na jakich działach się skupić? Czy botanika, zoologia, człowiek i genetyka wystarczy?
- kończę przerabiać Morfologię Szweykowskich, do ferii przerobię całą systematykę pobieżnie (uważam, że jest trochę zbyt dokładna),
- następnie Jura Bezkręgowce (tak samo pobieżnie przerobię tą pozycję)
- brakuje mi pozycji o kręgowcach i fizjologii/anatomii zwierząt, więc jeśli ktoś ma ciekawą książkę to proszę o tytuł,
- po drodze przeglądam Hosera Fizjologię Człowieka,
- przed wakacjami zabiorę się za Stryera (przyda się na chemię),
- zastanawiam się nad krótkimi wykładami

Osobiście uważam, że przerabianie w moim przypadku Operonu mija się z celem gdyż, informacje tam zawarte są słabo wytłumaczone. Bez porównania np. z botaniką Szweykowskich. Tak że podręczniki i Villego zostawię sobie na kolację - krótkie powtórki po przerobieniu materiału z książek bardziej specjalistycznych.

Jakie książki jeszcze polecacie? Bardzo proszę o porady, głównie o kręgowce i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Pedipalpi »

Przerobienie wszystkich (czyt.: nauczenie się) bezkręgowców pod red. Jury to miesiąc nauki.
Systematykę Szweykowskich można tylko przeczytać, lepiej wziąć w łapkę starego Tołpę, Radomskiego.
Fizjologia zwierząt - pod tym samym tytułem, wyd. PWN, Schmidt-Nielsen K.
Człowiek - trzecia część repetytorium Danowskiego J. albo mały Traczyk (PZWL)
Stryer? Jest super, jednak mimo dokładnego tłumaczenia musisz mieć PODSTAWY, bo ugrzęźniesz w każdej z tych biblii na dobre. Weź z serii Krótkie wykłady PWN-u tę biochemię.

Chłopcze, gubisz się. Przerób, jak Bozia każe, cały materiał - np. z Danowskiego, a potem bierz się za biblio-cegły i rozszerzaj, kiedy będziesz miał pojęcie o biologii. Inaczej ugrzęźniesz na dobre.

Zapominasz o biologii komórki, histologii.
Genetyka, człowiek", botanika i zoologia NIE wystarczą.

Reasumując, Biochemia Stryera i inne specjalistyczne książki nie są podstawą, którą zawarłeś w tytule postu.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Jane Doe »

Pedipalpi, popieram. Ale nie do końca. Biochemia z krótkich wykładów jest nie za bardzo, gdy się nie ma podstaw, chociaż fakt - wszystko jest tam bardzo dokładnie i krok po kroku wytłumaczone. No i daj spokój chłopakowi z Traczykiem
radek554, Bez cytologii nic nie zrobisz, a zresztą to sama śmietanka, więc polecam Ci od niej zacząć
Nie ma to jak kolekcjonowanie książek, gdy się nie wie, co to ATP (: no tak. przecież to stowarzyszenie tenisistów

PS a tak do podstawowej literatury to Villeego bym zaliczyła.
radek554
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2012, o 11:03

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: radek554 »

Po pierwsze to bardzo dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.
Reasumując powyższe wypowiedzi:
-"szybkie przerobienie 3 części operonu, dokończenie Hosera, morfologii Szweykowskich, dodatkowo Zoologii Lewińskiego (w/w książki opanowane w stopniu wysokim), a następnie uzupełnienie materiału Biologią Villego. W planie powinienem się zmieścić do końca kwietnia (mam jeszcze przed sobą całe ferie wolne)

A następnie od jakich książek rozpocząć naukę? Czy uważacie że poniższa bibliografia jest dobra? Jestem naprawdę bardzo ambitny w dni szkolne pracuję około 4 godziny, a całe ferie i wakację (pierwszy raz w życiu) planuję spędzić na nauce.
- Systematyka Szweykowscy
- Immunologia Lasek
- Mikrobiologia Salyers,
- Biochemia Stryer,
- Genetyka
- i oczywiście jakaś ekologia i cała seria krótkich wykładów (zakończenie przygotowań z w/w książek planuję na 2 etap w przyszłym roku)

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedzi. I pozdrawiam, a teraz zabieram się za naukę.

A tak w ogóle to:
- ATP adenozynotrifosforan w całym cyklu (składającym się z 4 części) wytworzonych zostaje około 34 cząstki tego wysokoenergetycznego związku (przeglądałem Villego).
maak
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2011, o 12:44

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: maak »

W Biologii V. jest nieco stara wiadomość. W cyklu (fajnie byłoby nazwać, jak już się popisujesz) powstają około 32 cząsteczki ATP z jednej cząsteczki glukozy.
radek554
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2012, o 11:03

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: radek554 »

Jak wyżej napisałem Villego do tej pory tylko przeglądałem. Nie mogę na moim etapie nauki chwalić się wiedzą której jeszcze nie posiadam. Tak jak już mówiłem moje przygotowania rozpocząłem na początku stycznia.
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Pedipalpi »

Ferie i wakacje są po to, żeby odpoczywać. Ktoś mądrzejszy od nas je wymyślił i miał słuszność.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Jane Doe »

radek554, chwilka. to musiałeś otworzyć i przejrzeć Villego, żeby wiedzieć co to ATP? hm.
to może ja przejdę dalej: genetyka na poziomie zadaniowym OB wystarczy z Lewińskiego, a w biologii molekularnej krótkich wykładów masz w zasadzie samą genetykę molekularną, masakra, bardzo lubię te działy, ale tego, co oni tam piszą to nie ogarniam czasami. Na zoologii to w ogóle się nie znam, coś tam tylko z biologii zwierząt robiłam i operonu do OB. Ale w sumie krótkie wykłady to polecam. Tylko jeżeli nie wiesz, że ATP to stowarzyszenie tenisistów profesjonalnych, to nawet ich nie otwieraj (:
Systematyki jakiejkolwiek to bym nie polecała. Zmienia się, lepsza od systematyki jest morfologia Szweykowskich.
Ale z tą systematyką trzeba uważać. jeszcze źle się nauczysz, zaznaczysz na OB, że lęgniowce należą do grzybów i będziesz musiał jeździć, żeby Ci punkty liczyli ]


Pedipalpi, racja, ja po przerwie nawet lepiej się uczę, ale najtrudniej jest do tego cyklu wrócić.
btw Kupiłam dziś ` Samolubny gen ` (:
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Pedipalpi »

ATP to też hurtownia opakowań. Ich dewizą jest: Ale Tanie Pakowanie!". Panowie Lohmann, Mitchell albo Lipmann nie byliby zachwyceni.

radek554, powtórzę czyjeś słowa, ale nie możesz sobie odpuścić fałdów bazolateralnych, kwasów sjalowych, zonullae adherens itp. (mówię o biologii komórki). To jest zbyt cudowne
radek554
Posty: 10
Rejestracja: 22 sty 2012, o 11:03

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: radek554 »

Jestem zbyt zmotywowany by zrezygnować przez Wasze docinki. W gimnazjum też nie miałem pojęcia o historii, a w 2 tygodnie przed każdym etapem zrobiłem cuda (czyt. laureat z dwóch przedmiotów).
Więc prosta matematyka - moja droga do Laureata nie będzie aż tak ciężka jak Wielkie Twierdzenie Fermata.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Jane Doe »

radek554, super, że jesteś zmotywowany, ale teraz na mega poważnie: opanuj podstawy biochemii, bo Twoja odp o ATP mnie szczerze załamała. Serio. otwórz Villego i nie tylko przeglądaj obrazki.
Jak to rzekł mój dobry znajomy: ugrzęźniesz na dobre. Ja dodam: gimnazjum to śmieszna farsa przy materiale z liceum, więc gimnazjum zostaw za sobą, ale gratuluję bycia laureatem z historii. Ja jej w ogóle nie ogarniam.

jak już jesteśmy przy ATP - Akademickie Targi Pracy - haha, ale śmieszne zestawienie, oksymoron normalnie d
Awatar użytkownika
Pedipalpi
Posty: 141
Rejestracja: 26 kwie 2011, o 11:53

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Pedipalpi »

Kto jest tym dobrym znajomym, Panno N.N.?

To, co robisz w tej chwili, radek554, to właśnie robota historyków. Oni gdybają. Co by było, gdybyś się nauczył Stryera? Byłoby. intelektualnie. Ale musiałbyś go wykuć.

Cuda skończyły się dwa tysiące lat temu, przy Jezusie.

Wiedz, że nikt nie życzy tobie źle. Wręcz przeciwnie, chronimy ciebie przed samym sobą. Wiesz, jak picie alkoholu i mechanizmy przeciwko zatruciu.

I nie byłbym sobą, gdybym nie powiedział, że spokorniejesz do czasu łatwej drogi do laureata".
Chromosom
Posty: 104
Rejestracja: 22 sty 2012, o 15:18

Re: Podstawowa literatura na OB + wybór książek o kręgowcach.

Post autor: Chromosom »

Nie uczestniczę w olimpiadzie biologicznej, wiem jednak jak wygląda nauka w przypadku olimpiady fizycznej. Najpierw warto było poznać cały materiał w niewielkim stopniu dopiero potem można było przejść do szczegółów. W przeciwnym wypadku mogłoby się zdarzyć że pojawi się zadanie, którego w ogóle nie będzie można rozwiązać. W rezultacie lepszy wynik może otrzymać ktoś, kto ma bardziej ogólną wiedzę.

Prawdą jest, że najpierw lepiej jest przeczytać bardziej ogólne podręczniki, i dopiero potem się specjalizować. Trudno byłoby mi polecić np. Mechanikę klasyczną Taylora komuś, kto nie opanował podstaw innych dziedzin fizyki. Tak samo trudno jest czytać zaawansowaną biochemię, jeśli nie ma się doświadczenia. Trudno mi jest powiedzieć jaki jest Twój poziom na podstawie kilku wiadomości, ale mówię ogólnie.

W późniejszym etapie nauki bardziej przydatne są już podręczniki akademickie. Jest tak zarówno w przypadku fizyki, jak i biologii. Najpierw jednak trzeba opanować podstawy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości