Mutacja DNA - zadanie z matury z maja 2009 roku

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Mutacja DNA - zadanie z matury z maja 2009 roku

Post autor: plankk »

Nie rozumiem rozwiązania jednego zadania z matury z maja 2009 roku.

Podczas replikacji DNA doszło do mutacji w obrębie genu kodującego kluczowe dla rozwoju organizmu białka. Zamiast sekwcencji CAA na nici DNA pojawiła się sekwencja CAC.

Oceń czy opisana mutacja ma negatywne znaczenie dla funkcjonowania organizmu. Uzasadnij odpowiedź, uwzględniając bezpośredni skutek tej mutacji.


Do zadania dołączony jest frg. tabeli kodu genetycznego.

Moje rozumowanie jest następujące:
Otrzymałam sekwencję 5-CAA-3 DNA, czyli przepisuję podczas transkypcji z nici matrycowej 35 (3-GUU-5) na mRNA: 5-CAA-3. Z tabelki odczytuję glutamina.
Podobnie robię dla frg. 5-CAC-3, czyli na mRNA: 5-CAC-3. Z tabelki odczytuję His.

Czyli modyfikacja zmienia białko. W odpowiedziach jest napisane: Mutacja ta nie ma negatywnego znaczenia, ponieważ: nie spowodowała wymiany aminokwasów w białku, gdyż walina została zamieniona na walinę lub jest milcząca."

Nie rozumiem, gdzie popełniam błąd. Może mi ktoś pomóc?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mutacja DNA - zadanie z matury z maja 2009 roku

Post autor: malgosi35 »

Nić matrycowa DNA.CAACAC
mRNAGUUGUG
aminokwasvalval

Czyli odpowiedż prawidłowa, choć zadanie niepoprawne metodycznie bo jak sama zauważyłaś ma dwa rozwiązania.
Chyba że nie cała treść zadania przepisałaś.
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Mutacja DNA - zadanie z matury z maja 2009 roku

Post autor: plankk »

Nie, to cała treść zadania. Czyli generalnie dobrze rozumuję.

Gdyby w zadaniu było wyraźnie wskazane czy to frg. nici kodującej czy matrycowej zadanie byłoby jednoznaczne, tak?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mutacja DNA - zadanie z matury z maja 2009 roku

Post autor: malgosi35 »

Tak
plankk
Posty: 90
Rejestracja: 25 wrz 2010, o 08:25

Re: Mutacja DNA - zadanie z matury z maja 2009 roku

Post autor: plankk »

To już przy okazji zapytam się o jedną rzecz. W Witowskim każą z listy cech wybrać te dominujące. Wśród nich jest ślepota na niektóre barwy. Ja od razu to skojarzyłam z daltonizmem i nie zaznaczyłam tego. W odpowiedziach jest to wymienione. Błąd?
karina14
Posty: 3
Rejestracja: 9 paź 2012, o 22:04

Re: Mutacja DNA - zadanie z matury z maja 2009 roku

Post autor: karina14 »

w genie kodującym łańcuch polipeptydowy złożony ze 100 aminokwasów zaszła delecja polegająca na wypadnięciu:
a)pięciu nukleotydów od 10do 14 nukeotydu wlącznie
b)sześciu nukleotydów od 10 do 15 nukleotydu włącznie

Zaznacz literę, którą oznaczono mutacje powodującą zmianę ramki odczytu kodonów w procesie translacji. Swój wybór uzasadnij.

prosze o pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości