problem z dwoma zadaniami z kinetyki

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
mulatka22
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:42

problem z dwoma zadaniami z kinetyki

Post autor: mulatka22 »

Hej:) mam problem z dwoma zadaniami z kinetyki.czy mógłby mi ktoś pomóc w ich rozwiązaniu bo w ogóle nie wiem jak się za nie zabrać( oto one:

1. Dnia 6.12.1911 r. tuż przed godziną 12.30 rozpuszczono 1802,9 mg acetamidu w 200 ml 944,8 milimolowego roztworu KOH (zmianę objętości można pominąć). O godz. 12.30 umieszczono roztwór w termostacie o temperaturze 18oC o godz. 17.10 tego samego dnia do 10 ml pobranej próbki dodano bromu, przy czym powstały w wyniku reakcji amoniak przeszedł w azot (przy działaniu bromu na acetamid nie powstaje azot). Otrzymano 5,10 ml azotu pod ciśnieniem 744 mmHg i w temperaturze 17,6oC. Znaleźć stałą szybkości dwucząsteczkowej reakcji
CH3CONH2 + OH- → CH3COO- + NH3
w 18oC.

2.Na powierzchni rozgrzanego wolframu amoniak rozkłada się na pierwiastki. Za pomocą drutu wolframowego o temperaturze 1100oC oznaczono:
Ciśnienie wyjściowe /mmHg Okres półtrwania /min.
265 7,6
130 3,7
58 1,7

Znależć: a) rząd reakcji, b) stałą szybkości.
Podaj także wartość stałej szybkości w jednostkach, w których czas wyrażany jest w [s] a: c) ciśnienie wyrażone jest w [Pa], d) stężenie wyrażone jest w [M].
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości