Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: cordis »

Witam Powtarzam sobie układ oddechowy i mam problemy z zadaniem z witowskiego numer 308 i 309
Zad 308 - w nim trzeba przypisać strukturom ukladu oddechowego właściwy rodzaj nabłonka ( od razu napisze odpowiedzi jakie są z tyłu książki )
a) małżowiny nosowe : nabłonek . - wielowarstwowy migawkowy
b) drogi oddechowe : nabłonek . - wielowarstwowy płaski
c) ściany pęcherzyków płucnych : nabłonek. - jednowarstwowy płaski
d) naczynia włosowate: nabłonek. -jednowarstowy płaski

Zad309 - tu napisze tylko jaka w nim jest odpowiedź - nabłonek jednowarstwowy wielorzędowy migawkowy wyścieła jamę nosową krtań tchawice i oskrzela oczyszczając powietrze

W operonie 2 mam napisane że jamę nosową wyścieła nabłonek wielowarstowy migawkowy, natomiast w 1 w temacie o tkankach zwierzęcych pisze że nabłonek jednowarstwowy wielorzędowy wyścieła drogi oddechowe ( jamę nosową, krtań, tchawice i oskrzela )

To w końcu jaki nabłonek wyścieła drogi oddechowe i gdzie jest błąd bo z tego co widzę to odpowiedzi z zadania 308 wykluczają się z odpowiedziami z 309 a operon z 1 klasy z tym z 2

Trochę się rozpisałem z góry dzięki za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość to jest mój pierwszy post na tym forum
Misia301093
Posty: 61
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 17:19

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: Misia301093 »

Myślę,że wielowarstwowy nabłonek migawkowy.
Hoser podaje po prostu nabłonek migawkowy rzęskowy.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: Jane Doe »

w zad. 309 jest podane dobrze. drogi oddechowe - migawkowy wielorzędowy. w gardle (jako część dróg oddechowych) występuje jednak płaski wielowarstwowy, a na nagłośni także wielowarstwowy walcowaty, ale to tak btw
w nosie nie płaski tylko migawkowy wielorzędowy.
Misia301093, Hoser nie może podawać migawkowy rzęskowy", bo to synonimy słowa rzęskowy i migawkowy oznaczają dokładnie to samo.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: cordis »

dzięki jeszcze jedno pytanie mam. W tym zadania 308 w podpunkcie b bardziej chyba pasuje nabłonek jednowarstowy wielorzędowy? Bo nabłonek wielowarstwowy płaski to w układzie oddechowym to tylko taki wyjątek w gardle?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: Jane Doe »

gregory94, tak napisałam, b to wielorzędowy migawkowy. wielorzędowy z definicji jest jednowarstwowy
gardło to po prostu miejsce, gdzie spotykają się zarówno drogi oddechowe jak i układ pokarmowy. W jamie ustnej występuje nabłonek wielowarstwowy płaski, w nosku migawkowy, w przełyku też płaski, a w drogach znowu migawkowy. więc teraz gardło i nagłośnia jako miejsce spotkania się tych dwóch różnych układów. Gardło w części górnej tworzy nabłonek migawkowy, w częściach położonych niżej nabłonek wielowarstwowy płaski. Nagłośnia ma ponadto nabłonek wielowarstwowy walcowaty, które występuje w miejscach zmiany jednego nabłonka w drugi (płaski wielowarstwowy walcowaty jednowarstwowy). W odcinku górnych dróg oddechowych gdzieś tam w niewielkiej ilości pojawia się także nabłonek walcowaty (migawkowy oczywiście). Mam nadzieję, że dość klarownie wyjaśniłam
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: cordis »

Dzięki wielkie, czyli błędna odpowiedź była w książce Chyba zgłosze to wydawnictwu
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: Stalowy »

Jane Doe, błąd.

Nagłośnia w od przodu i góry (od strony jamy ustnej) jest pokryta nabłonkiem wielowarstwowym PŁASKIM nierogowaciejącym. Od strony tylnej (od strony dróg oddechowych krtani i tchawicy) jest pokryta nabłonkiem urzęsionym.
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: Jane Doe »

Stalowy, a to widzisz, znalazłam w jednej prezentacji (na poziomie studenckim, myślałam, że źródło wiarygodne) że właśnie tym wielow.walc.
Przepraszam, też miałam rozkminę z tym jakiś miesiąc temu
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Jaki nabłonek w układzie oddechowym? Zbieżne informacje...

Post autor: Stalowy »

Jane Doe, nigdy nie ufaj studentom
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości