replikacja

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

replikacja

Post autor: bioloOOg »

Nić opóźniona (ang. lagging strand) − druga z nowo powstałych nici podczas replikacji DNA. Jest syntetyzowana w postaci krótkich fragmentów, zwanych fragmentami Okazaki, które następnie są łączone w jedną całość. Synteza tej nici przebiega skokowo oraz w kierunku odwrotnym (3 → 5) do syntezy nici wiodącej.

czy naprawdę synteza nici opóźnionej przebiega w odwrotnym kierunku?
wydawało mi się tak mamy cząsteczkę DNa rozplątuje się-polimeraza DNA odczytuje w kierunku 3-5 czyli syntezuje nową nić od 5-3.jedna z nowych nici albo może nazywać się wiodącą albo opóżnioną.Primer na wiodącej jest dobudowany z przeciwnej strony także ostatecznie na opóżnionej i wiodącej synteza w kierunku 5-3
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: replikacja

Post autor: malgosi35 »

wydawało mi się tak mamy cząsteczkę DNa rozplątuje się-polimeraza DNA odczytuje w kierunku 3-5 czyli syntezuje nową nić od 5-3.jedna z nowych nici albo może nazywać się wiodącą albo opóżnioną.Primer na wiodącej jest dobudowany z przeciwnej strony także ostatecznie na opóżnionej i wiodącej synteza w kierunku 5-3
Możesz jaśniej napisać o co Ci chodzi.
bioloOOg
Posty: 25
Rejestracja: 8 kwie 2012, o 16:52

Re: replikacja

Post autor: bioloOOg »

"czy naprawdę synteza nici opóźnionej przebiega w odwrotnym kierunku? czyli od 3-5 bo wydawało mi się,ze od 5-3
dalej opisałam.zwięźle miej więcej proces i chciałam wiedzieć czy jest on poprawny czy coś pomyliłam
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: replikacja

Post autor: malgosi35 »

Na obu niciach jest w kierunku 3 do 5 ale ze względu na antyrównoległość nici DNA, na jednej nici przebiega w kierunki do widełek replikacyjnych a na drugiej od widełek replikacyjnych.
Kierunek replikacji:


3AAATTTGGGCCC5
5TTTAAACCCGGG3
<-
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość