co robić?

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
123ania
Posty: 12
Rejestracja: 18 maja 2012, o 12:17

Re: co robić?

Post autor: 123ania »

A ja właśnie myślę o chemii. Karolina721 miałabym do Ciebie pytanie . Czy chemia na studiach jest do przebycia? Trzeba się dużo uczyć? A czy jest dużo fizyki. Chemię bardzo lubię, ale fizyki nie i nie chciałabym się zbytnio z tym użerać. Co jest dla Ciebie najtrudniejszego na tych studiach? Bardzo proszę o pomoc. Jeśli chodzi o analitykę, o którą pytasz to mam pewną wiedzę, bo mama pracuje w szpitalu i rozmawia z ludźmi. Jest to trudna, stresująca praca w laboratorium. ( Stresująca , bo lekarze najczęściej nie rozumieją,że aby wykonać takie badanie potrzeba czasu i dokładności a oni stoją nad tobą i popędzają- stąd częste pomyłki w badaniach) . Pracują tam na zmiany nawet w nocy.Najczęściej te laboratoria( jak w szpitalu u mojej mamy są w piwnicach, aby było ciemniej i można było się skupić na mikroskopie i pracy). Na patomorfologii pracują tylko 5 h, bo odczynniki , z którymi się stykają są bardzo niebezpieczne. Ale jeżeli interesuje cię medycyna jest to na pewno ciekawy zawód, ale wydaje mi się ,że tam trzeba mieć po prostu zainteresowania w tym kierunku , bo non stop trzeba grzebać i bawić się tymi probówkami normalnie jak maszyna - wszystko na szybko ( jeśli byś pracowała w szpitalu oczywiscie) Ale życzę powodzenia
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: co robić?

Post autor: Przemeqq »

To, że po chemii nie ma pracy też jest mit. Każdy znajdzie coś dla siebie jeżeli wie gdzie się zakręcić. Pójść nawet do głupiego liceum, pracować z pasją i zaangażowaniem i klepać dodatkowe profity na korkach, z których można wyciągnąć naprawdę sporo.
Zawsze pozostaje też jakaś firma farmaceutyczna, praca na uczelni (kontynuacja nauki sie z tym wiąże) czy coś innego.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: co robić?

Post autor: lith »

Żeby załapać etat w głupim liceum przy ilości osób kończących chemię to nie jest taka łatwa sprawa też.
Karolina721
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2012, o 13:19

Re: co robić?

Post autor: Karolina721 »

Aniu,
ogólnie to na pierwszym roku jest dużo matematyki i fizyki. Chemia też jest, ale główny nacisk jest kładziony właśnie na matmę i fizykę. Najciekawsze są laboratoria z klasycznej analizy jakościowej
Chemia jako kierunek wydaje się naprawdę fajna, mi się podoba, ale wolałabym medycynę.
Nie martw się, bo spokojnie sobie poradzisz.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące chemii to pytaj
Karolina721
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2012, o 13:19

Re: co robić?

Post autor: Karolina721 »

A w laboratorium to też można pracować po chemii?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: co robić?

Post autor: Stalowy »

Karolina721, jak najbardziej Tyle, że chyba analitycy, farmaceuci i biotechnolodzy są bardziej porządani od chemików, tak mię się zdaje.
Karolina721
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2012, o 13:19

Re: co robić?

Post autor: Karolina721 »

No właśnie tak myślałam, że chemicy są na szarym końcu.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: co robić?

Post autor: ebiologia »

Myślę, że chemicy są pożądani tak samo jak absolwenci wymienionych kierunków przez Stalowego, tylko różnica jest w tym, że mniej zarabiają z powodu tego, że skończyli mniej prestiżowy kierunek.
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: co robić?

Post autor: zetsu »

Karolina721 pisze:A w laboratorium to też można pracować po chemii?
No pytanie retoryczne, a czym zajmuje się chemik jak nie siedzeniem w laboratorium ?
Po chemii można pracować wszelakich laboratoriach przemysłowych, kosmetycznych, farmaceutycznych i to na różnych stanowiskach nie tylko jako zwykły laborant lecz także np. inżynierii jakości czy inżynierii procesowej.
Na chemię są niskie progi bo jest to kierunek bardzo trudny, zwłaszcza na politechnikach i mało kto chce się z tym zmierzyć. Oczywiście z pracą jest tak jak wszyscy dobrze wiedzą w naszym kraju ciężko jest gdziekolwiek ją dostać, nawet po studiach.
Natomiast jeśli chciałabyś robić karierę w laboratoriach stricte medycznych (np. w szpitalu) to jednak trzeba skończyć podyplomówkę która z resztą jest bardzo droga i moim zdaniem w ogóle nie opłaca się jej robić, bo kasa którą na nią wydasz nie zwraca się w ogóle.
Awatar użytkownika
asiula9222
Posty: 461
Rejestracja: 4 wrz 2010, o 11:58

Re: co robić?

Post autor: asiula9222 »

zetsu, Ta podyplomówka opłaca się jeżeli chcesz pracować w laboratorium medycznym. Ale orientuje się, że ma zostać zlikwidwowana co oznacza, że tylko po analityce medycznej będzie można pracować w takim laboratorium
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: co robić?

Post autor: zetsu »

asiula9222 pisze:zetsu, Ta podyplomówka opłaca się jeżeli chcesz pracować w laboratorium medycznym. Ale orientuje się, że ma zostać zlikwidwowana co oznacza, że tylko po analityce medycznej będzie można pracować w takim laboratorium
Przy tak niskich zarobkach jakie otrzymują diagności laboratoryjni uważasz ze opłaca się robić tak kosztowną podyplomówkę ?
Nie jest prawdą, że podyplomówka ma zostać zlikwidowana.
Karolina721
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2012, o 13:19

Re: co robić?

Post autor: Karolina721 »

No to faktycznie nie opłaca się robić tej podyplomówki. Myślałam, o zmianie studiów za rok, ale jeśli przestudiuję 2 lata chemii to będę musiała płacić za 120 punktów ECTS, i niestety nie są to jakieś małe sumy (za lekarski za semestr placiłabym 15 tys. zł, no czyli w sumie za 2 lata przestudiowanej chemii 60tys. zł). Musieli wprowadzić tak beznadziejną ustawę
Awatar użytkownika
latomerii
Posty: 253
Rejestracja: 23 maja 2009, o 18:44

Re: co robić?

Post autor: latomerii »

Karolina721 pisze:No to faktycznie nie opłaca się robić tej podyplomówki. Myślałam, o zmianie studiów za rok, ale jeśli przestudiuję 2 lata chemii to będę musiała płacić za 120 punktów ECTS, i niestety nie są to jakieś małe sumy (za lekarski za semestr placiłabym 15 tys. zł, no czyli w sumie za 2 lata przestudiowanej chemii 60tys. zł). Musieli wprowadzić tak beznadziejną ustawę
A opłacałoby Ci się (i czy jest to możliwe) przenieść się na chemię zaoczną? Wtedy chyba nie ucieliby Ci punktów?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości