Wpływ nawozu z łososia na ekosystemy leśne

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Beskidzianin
Posty: 22
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:13

Wpływ nawozu z łososia na ekosystemy leśne

Post autor: Beskidzianin »

Ciekaw jestem, ile rośnie jeszcze u nas drzew, które korzystały z nawozu łososiowego, pozostawionego przez np. żerujące na nich niedźwiedzie w czasach, gdy odbywały tarło np. w Sole. Czy kiedyś ten piękny obrazek powróci w nasze regiony?
Może wyspowe występowanie niedźwiedzia wywoła w toku ewolucji efekt jego karłowacenia i wtedy znajdzie się dla niego więcej miejsca.

Isotopic Evidence for Enrichment of Salmon- Derived Nutrients in Vegetation, Soil, and Insects in Riparian Zones in Coastal British Columbia
zobacz-ten-plik.pdf
(507.46 KiB) Pobrany 27 razy
Role of brown bears (Ursus arctos) in the flow of marine nitrogen into a terrestrial ecosystem
zobacz-ten-drugi-plik.pdf
(121.69 KiB) Pobrany 39 razy
dawny teriolog
Posty: 33
Rejestracja: 26 sie 2006, o 19:00

Re: Wpływ nawozu z łososia na ekosystemy leśne

Post autor: dawny teriolog »

Beskidzianin pisze:Może wyspowe występowanie niedźwiedzia wywoła w toku ewolucji efekt jego karłowacenia i wtedy znajdzie się dla niego więcej miejsca.
Bardzo ważny materiał kolegi badacza. Niemniej wydaje mi sie mało prawdopodobne karłowacenie niedźwiedzi, nawet tych występujących wyspowo na lądzie. Dlaczego? Musimy mieć na uwadze, iż ważne są wówczas zasoby. A zasoby są dostarczane z zewnątrz. W obszarach lądowych system jest otwarty poza tzw. populacje. Inaczej może byc na obszarach zamkniętych. Mogą sie tutaj jednak pojawić powszechnie znane skutki inbredu, które mogą spowodować jakieś zmiany w wyglądzie izolowanych zwierząt tworzących populację.

Niemniej jak powtarzam bardzo ważna kwestia i konieczność zycia niedżwiedzi i łososi jest bardzo ważnym aspektem w obecnych pracach konserwatorskich, które są oparte na wiedzy w przeciwieństwie do niewłaściwych planów chronienia wszystkiego. Musmimy pamiętać że należy ratować. Ale nie jest to tzw. powszechnie znana nieco niewlaściwie ochrona lub ratowanie każdego drzewa/jelenia, lecz konserwacja/zachowanie dla przyszłych pokoleń populacji i siedlisk (ang. conservation) zwana popularnie w naszym kraju ochroną. Jest to zagadnienie bardzo ważne w dzisiejszych praktych zrównoważonego rozwoju. Nie wszystkim przecież zależy. W wypadku konserwacji, jest tutaj jednak jakaś głęboka idea. Wydaje mi się iż tzw. ochrona (ang. protection) brzmi nieco protekcjonalnie w tej sytuacji. Inaczej jest z ochroną (ang. conservation), która łączy potrzeby ludzi i innych organizmów, z potrzebami zachowania zasobów dla przyszłych pokoleń.

pozdrawiam,
Tomasz Q. Pietrzak, przyrodnik
CONTINENT CHARITY FOR CONSERVATION OF NATURE from quatl pietrzak
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości