Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: ebiologia »

Medycyna, kierunek lekarski - jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów w dzisiejszych czasach oraz razem z prawem czy architekturą najbardziej prestiżowy zawód na świecie.

Chciałbym napisać moje osobiste odczucia związane z przyszłością nauki a dokładniej z przyszłością medycyny na świecie w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.
Żyjemy w czasach kiedy już od dziecka czujemy wywyższanie medycyny ponad inne dziedziny nauki czy też zawodu. Widzimy wśród ludzi wielki szacunek do lekarzy. Ludzie często mają bezgraniczne zaufanie do lekarzy i traktują ich jakoby elitę społeczeństwa. Rodzice są z nas niezmiernie dumni kiedy dostaniemy się na kierunek lekarski, który jest lansowany ponad inne kierunki studiów, a dostanie się na medycynę często graniczy z cudem.

Wydaje mi się jednak, że potęga medycyny zaczyna słabnąć (lecz niestety często ludzie niezwiązani z nauką nie potrafią tego dostrzec).

Moim zdaniem w ciągu 20 może więcej lat lekarze staną się zwykłymi pracownikami technicznymi oraz osobami odpowiedzialnymi za leczenie niezbyt skomplikowanych chorób typu przeziębienie czy grypa.
Miejsce obecnych lekarzy zajmą naukowcy z różnych dziedzin, którzy będą potrafili dużo lepiej niż lekarze radzić sobie ze stanami chorobowymi, opieką nad osobami chorymi (rozwój pielęgniarstwa, fizjoterapii, psychologii) i wynajdowaniem nowych leków.
Cały czas rozwijają się takie dziedziny nauki jak chociażby inżynieria biomedyczna, automatyka i robotyka, fizyka medyczna, biotechnologia medyczna, biologia, bioinformatyka, nanotechnologia, farmacja, analityka medyczna, psychologia, itd. a bez niech rozwój medycyny będzie wkrótce niemożliwy!
Wkrótce lekarze nie będą wstanie sobie poradzić bez specjalistów wyżej wymienionych dziedzin i będą niczym technicy wykonywali polecenia a także stosowali metody i odkrycia naukowców z wyżej wymienionych dziedzin.
Możliwości lekarzy zatrzymają się. Lekarze staną się zbyt ogólni, będą mieli widzę z tych wszystkich dziedzin po trochu, przez co staną na straconej pozycji ze specjalistami z jednej konkretnej dziedziny.

Ludzie obecnie wybierający kierunek studiów są nauczeni swoim doświadczeniem, przeszłością oraz historią, że medycyna jest kierunkiem najbardziej prestiżowym, najbardziej przyszłościowym i w ogóle najlepszym, lecz wydaje mi się, że takie czasy się wkrótce skończą i przyszłe pokolenia będą miały już zupełnie inny pogląd na lekarzy przyszłości.

Nie chce tym tekstem zniechęcać do studiowania medycyny, ale celem tego tekstu jest zwrócenie uwagi także na inne kierunki studiów. Chodzi mi szczególnie aby zwróciły na nie uwagą osoby które nie dostały się na medycynę i nie biorą pod uwagą innych kierunków.
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: ann_92 »

ebiologia pisze:celem tego tekstu jest zwrócenie uwagi także na inne kierunki studiów. Chodzi mi szczególnie aby zwróciły na nie uwagą osoby które nie dostały się na medycynę i nie biorą pod uwagą innych kierunków.
jest jeszcze cos takiego, jak powolanie. jak ktos wie ze chce to robic, to czemu ma do tego nie dazyc?
poza tym nie wydaje mi sie, ze kiedykolwiek lekarze stana sie zwykłymi pracownikami technicznymi jak to ujales
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: ebiologia »

Ale ja nie mówię, że nie ma dążyć, ale mówię, że inne kierunki też są fajne i przyszłościowe -)
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: Wendigo »

Kolega ma jak najbardziej rację. Napisałeś dokładnie to, o czym już myślałem od dłuższego czasu.

Właśnie dla tego mam teraz straszliwy dylemat. Wiem, że napisałem bardzo dobrze maturę i bez problemu dostanę się na studia medyczne, aczkolwiek mam problem z wyborem kierunku. Od dawna bardzo interesuje się biochemią, aczkolwiek występuje w moim środowisku (rodzina) niezwykle silna presja abym poszedł na medycynę. Nie jest tak, że mnie to nie kręci, bardzo interesuje mnie te kierunek i czuje potrzebę pomagania ludziom. Pożyjemy, zobaczymy i zdecydujemy.

ann_92 rozumiem, że się boisz, że lekarze zostaną kiedyś zwykłymi pracownikami technicznymi", ale to jest nieuniknione. Cywilizacja się rozwija, nie stoimy w miejscu! W przyszłości wszystko będą za nas wykonywały maszyny. Tak naprawdę będą się liczyli tylko ci, którzy będą konstruowali te maszyny. Jak już mówiłem, jest to nieuniknione, aczkolwiek wydaje mi się, że nie nastąpi to, tak jak mówi kolega za 20 lat, lecz za lat 50. No chyba, że wybuchnie poważna wojna, to czas ten może się nieco wydłużyć.

Pozdrawiam, ciekawe spojrzenie na temat
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: ann_92 »

Wendigo, ja lekarzem nie bede, wiec sie tego nie boje:) po prostu mysle, ze zawod lekarza nie sprowadzi sie do pracownika technicznego. moze sie myle, pozyjemy zobaczymy
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: godziasia »

eee tam, o czym Wy mówicie, za jakie 20 lat? Przecież w tym roku jest koniec świata!:D
ann_92
Posty: 221
Rejestracja: 28 maja 2012, o 21:41

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: ann_92 »

godziasia ja juz przezylam kilka koncow swiata ten tez pewnie przezyje (jak my wszyscy:P)
pieczara07
Posty: 432
Rejestracja: 29 cze 2011, o 23:53

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: pieczara07 »

ebiologia pisze:Ale ja nie mówię, że nie ma dążyć, ale mówię, że inne kierunki też są fajne i przyszłościowe -)
Ale chyba nie w Polsce.
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

[Link] Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: Lektom »

Mówiąc szczerze, tekst nie wyszedł Ci zbyt przekonywujący.
Zastanawia mnie tylko, czy napisałeś go w celu:
- prowokacji,
- przekonania siebie samego, że kierunek który studiujesz (bioinformatyka)
Cześć,

Obecnie studiuję właśnie bioinformatyka - makrokierunek prowadzony przez Wydzialł Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej.
źródło: post518946.html#p518946
jest wartościowy i przyszłościowy,
- czy po prostu chcesz przekonać naiwnych maturzystów, którzy się nie dostaną na lek, że nie warto poprawiać, bo studiując fizykę medyczną, będą w przyszłości bardziej wartościowymi i poważanymi ludźmi niż lekarze, których porównujesz do poziomu technika, a wszystko po to, by wyeliminować konkurencję bo Twoje szanse w tym roku również są małe:
Podsumowując, maturę napisałem prawdopodobnie zbyt kiepsko aby się dostać na medycynę, a przez to, że uczyłem się do matury a nie na studia to moje szansę na skończenie pierwszego roku mojego kierunku są niewielkie.
źródło: post535126.html#p535126

Bez względu na to jaka jest odpowiedź, życzę Ci, żeby Twój plan się powiódł, ale mnie osobiście Twój tekst i przemyślenia nie porwały.

PS.
już widzę jak lekarze niczym technicy
Wkrótce lekarze(.)będą niczym technicy wykonywali polecenia a także stosowali metody i odkrycia naukowców z wyżej wymienionych dziedzin.
wykonują polecenia pielęgniarek (bo przecież
Miejsce obecnych lekarzy zajmą naukowcy z różnych dziedzin, którzy będą potrafili dużo lepiej niż lekarze radzić sobie ze stanami chorobowymi, opieką nad osobami chorymi (rozwój pielęgniarstwa)

Swoją drogą, lekarz już teraz jest coraz mniej szanowanym w Polsce zawodem. Większy szacunek dla medycyny jest na zachodzie.
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: ebiologia »

Ja nie muszę się przekonywać w ten sposób, że mój kierunek jest wartościowy - bo wiem, że jest


P.S
Jestem dalej na bioinf.
Na medycynę w tym roku nie startuję więc nie muszę eliminować sobie teoretycznych konkurentów w walce o lekarski.
Ostatnio zmieniony 8 cze 2012, o 23:32 przez ebiologia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: Padre Morf »


Wkrótce lekarze nie będą wstanie sobie poradzić bez specjalistów wyżej wymienionych dziedzin i będą niczym technicy wykonywali polecenia a także stosowali metody i odkrycia naukowców z wyżej wymienionych dziedzin.

E tam.
Jak wchodziło EBM to też wszyscy mówili, że lekarze będą tylko ślepo realizować wytyczne. Tymczasem okazało się, że wytyczne i EBM czasami bardziej utrudnia sprawę i leczenie pacjenta.

Możliwości lekarzy zatrzymają się. Lekarze staną się zbyt ogólni, będą mieli widzę z tych wszystkich dziedzin po trochu, przez co staną na straconej pozycji ze specjalistami z jednej konkretnej dziedziny.

Lekarz też jest specjalistą w pewnej konkretnej dziedzinie, w której się specjalizuje.
Cały czas rozwijają się takie dziedziny nauki jak chociażby inżynieria biomedyczna, automatyka i robotyka, fizyka medyczna, biotechnologia medyczna, biologia, bioinformatyka, nanotechnologia, farmacja, analityka medyczna, psychologia, itd. a bez niech rozwój medycyny będzie wkrótce niemożliwy!

Tja.
Jak szedłem na studia (a było to już jakiś czas temu) też się tak mówiło ] Podejrzewam, że jak mnie śmierć do grobu położy dalej się będzie tak mówić i na mówieniu się skończy ]
W przyszłości wszystko będą za nas wykonywały maszyny.
Prawdę mówiąc nie sądzę.
W wielu sytuacjach niestety człowiek jest niezastąpiony i musi poprawiać to co zrobiła maszyna.
Ja nie muszę się przekonywać w ten sposób, że mój kierunek jest wartościowy - bo wiem, że jest
Twój post jednak trochę temu przeczy
Awatar użytkownika
ebiologia
Posty: 281
Rejestracja: 21 lip 2010, o 15:45

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: ebiologia »

"Jak szedłem na studia (a było to już jakiś czas temu) też się tak mówiło Padre Morf, myślę, że nie szedłeś na studia 20 czy 30 lat temu -D a o takich latach ja piszę, jak zaznaczyłem w swoim tekście.
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Medycyna - czy na pewno najlepsza?

Post autor: Lektom »

Jestem dalej na bioinf.
Na medycynę w tym roku nie startuję więc nie muszę eliminować sobie teoretycznych konkurentów w walce o lekarski.
Rozumiem, że nie startujesz by zaoszczędzić opłatę rekrutacyjną, bo wiesz, że jesteś skazany na klęskę. Jeśli się mylę, to nie wiem dlaczego uczyłeś się do matury poprawkowej tym samym lekceważąc studia (napisałeś, że masz marne szanse na zaliczenie pierwszego roku bioinf), które wiążą ze sobą taką niesamowitą przyszłość.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości