Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: michaldance »

Kaamil pisze:
michaldance pisze:
Kaamil pisze: więc nieladnie, oj nieładnie .gt
Nie martw się wiem czym zajmuje się dermatolog
rzuciłem luźny przykład bo akurat jest to jedna ze specjalizacji najmniej związanej jednak z, powiedzmy medycyną ogólną (przez co rozumiem patologie układu krążenia i CSNu)


Poza tym leki dermatologiczne, o których też pewnie nigdy nie usłyszysz
i kto tu ma manie wyższości? bo na pewno nie ja

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Padre Morf »


i kto tu ma manie wyższości? bo na pewno nie ja

Nikt.
Po prostu Kaamil udowodnił Ci, że nie bardzo wiesz o czym mówisz.
smooth_criminal
Posty: 261
Rejestracja: 6 sie 2009, o 13:19

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: smooth_criminal »

morgen1991 pisze:Najgorsze ze nie mozna robic specjalizacji z chirurgii szczekowej! I to juz od tego roku! To jest tragedia, jedyna sensowna opcja!:/ Osobiscie na 3 roku biore lek dodatkowo zeby robic specke! Nie rozumiem tej polityki
Znalazlem co chcialem.

z tego wynika ze szczekowka trwa po samej stomie albo samym leku teraz 5 lat (dawniej 6 lat) a jak sie ma oba tytuly to 4 lata (dawniej 5), za to skrocono chyba ortodoncje, protetyke i chir. stom. z 4 lat na 3 lata.
Mam rozumiec ze jak rozporzadzenie weszlo w zycie bo zostalo podpisane przez ministra to ze jest juz to aktualny akt prawny? Niech mnie ktos poprawi jak sie myle . . .
Acha i morał z tego taki, ZE MOZNA ROBIC SZCZEKOWKE PO SAMEJ STOMIE ALBO SAMYM LEKU tylko o rok krozej niz jak ma sie oba tytuly - co sie chyba nie oplaca
Szczekowka nie jest tez moim zdaniem jedyna sensowna opcja po stomie, przykre ze mowi to student stomy
catamis
Posty: 50
Rejestracja: 27 mar 2011, o 14:20

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: catamis »

czyli podsumowując informacja o zniesieniu tytułu lekarza dla dentysty jest tylko plotką?

michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: michaldance »

tak
jolak
Posty: 22
Rejestracja: 23 lip 2012, o 10:46

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: jolak »

Ale nie za bardzo rozumiem. Czy zmieniona miałaby być tylko nazwa zawodu czy też uprawnienia lekarza? Bo jeśli pierwsze to nic by nie zmieniało, natomiast jeśli drugie no to trochę klapa dla dentystów i dla pacjentów bo musieliby biegać po recepty do l.rodzinnych.
trzydziescitrzy
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2012, o 10:33

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: trzydziescitrzy »

jolak pisze:Ale nie za bardzo rozumiem. Czy zmieniona miałaby być tylko nazwa zawodu czy też uprawnienia lekarza? Bo jeśli pierwsze to nic by nie zmieniało, natomiast jeśli drugie no to trochę klapa dla dentystów i dla pacjentów bo musieliby biegać po recepty do l.rodzinnych.
Zmieniony byłby program studiów, a co za tym idzie uprawnienia i wreszcie tytuł.
Słuszna uwaga odnośnie recept. Ta zmiana byłaby zwyczajnie niepraktyczna. Czasem dentysta musi przepisać antybiotyk.
Korzystna jest ona wyłącznie dla budżetu naszego kraju - koszt edukacji przeciętnego stomatologa znacznie by spadł. I o to tutaj chodzi. Na dzień dzisiejszy jest to plotka, ale za parę lat możemy się tego spodziewać. Jest ogólny trend upraszczania studiów, kładzie się nacisk na wiedzę bezpośrednio związaną z przyszłym zawodem (tutaj: wiedza o jamie ustnej, zębach) kosztem wiedzy ogólnej (tutaj: inne dziedziny medycyny).

Co do znajomości wiedzy ogólnej o medycynie - tak, tak przyszli/obecni lekarze, wiemy mniej od Was. Chociaż mój lekarz internista nie znał 4 nazw podstawowych szczepionek. I nie jest stomatologiem, więc nie generalizujmy.
Cindy
Posty: 2
Rejestracja: 7 mar 2013, o 15:24

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Cindy »

Hej, może ktoś powiedzieć, czy rzeczone zmiany weszły w życie i jeśli tak, to na czym dokładnie polegają? Tylko zmiana tytułu, czy również ograniczenie kompetencji dla stomatologów? W niedalekiej przyszłości mam zamiar rekrutować się na ten kierunek, dlatego takie informacje są dla mnie bardzo cenne. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Padre Morf »

Cindy, jest po staremu, tak jak było.
Awatar użytkownika
Karolajn18
Posty: 616
Rejestracja: 24 sty 2010, o 20:08

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Karolajn18 »

Na razie te zmiany nie obowiązują, bo przecież na uczelniach jest kierunek LEKARSKO-dentystyczny. Jednak skoro gdzieś się takie plotki pojawiają, to czy rzeczywiście są to jedynie plotki, czy też zapowiedź dużych zmian? Moim zdaniem jest to dziwny pomysł, rzeczywiście mamy mniejszą wiedzę i mniej się uczymy o ogólnej medycynie, ale za to dentysta, jakby nie było, LECZY choroby jamy ustnej. Do tego, jak już ktoś wcześniej wspomniał jest kwestia recept, ciekawe gdzie wtedy pacjent miałby się po nie zglosic.
Cindy
Posty: 2
Rejestracja: 7 mar 2013, o 15:24

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Cindy »

Hm. a czy moglibyście napisać jeszcze, od którego dokładnie roku te zmiany zostaną(ły?) wprowadzone, bo mówiąc szczerze dalej mi się nie rozjaśniło. Rozumiem, że z końcem 2011 roku ustawa została podpisana i 14 dni później zaczęła obowiązywać, ale czy to już ma przełożenie na program studiów? Nie mam niestety znajomych na stomie, więc dlatego Was męczę. Za każdą informację będę bardzo wdzięczna.
BubuMale
Posty: 254
Rejestracja: 26 lip 2012, o 13:50

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: BubuMale »

Mnie tam doszly plotki o tym ze stoma ma trwac 3 lata i po niej ma byc tutul denstysty, mgr chyba Ale to sa plotki nikt nic nie wie
zetsu
Posty: 190
Rejestracja: 22 maja 2009, o 12:49

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: zetsu »

Matko Boska, ludzie zajmijcie się może nauką, a nie siedzeniem w Internecie, bo najwyraźniej mocno wam to szkodzi .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości