Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
maka100792
Posty: 9
Rejestracja: 5 sty 2012, o 18:09

Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: maka100792 »

Witam.
Nie dawno usłyszałem od znajomej, że podobno znoszą tytuł lekarza po stomatologii, i tak jak na zachodzie, stomatolog po studiach nie dostaje dyplomu lekarza, tylko będzie dentystą.

Czy mógłby ktoś, kto już chodzi na te studia, potwierdzić tę wypowiedź?

Jestem bardzo ciekaw, gdyż sam staram się dostać na ten kierunek, a zabranie tytułu lekarza po stomatologii , trochę dyskryminuje ten zawód, przynajmniej moim zdaniem.

Pozdrawiam
Michał
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: SilentShout »

no tak, mój rocznik podobno jest ostatnim, który może uzyskać tytuł lekarza stomatologa
przynajmniej tak mówią na roku
ale przecież nie studiuje się dla samego tytułu LEKARZA ale po to, żeby mieć wymarzony zawód
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: york »

SilentShout pisze:no tak, mój rocznik podobno jest ostatnim, który może uzyskać tytuł lekarza stomatologa
przynajmniej tak mówią na roku
ale przecież nie studiuje się dla samego tytułu LEKARZA ale po to, żeby mieć wymarzony zawód
jak już tak konkretnie piszecie o tytułach, to lekarza stomatologa na 100% nie będziesz mieć, tylko lekarza dentysty
też to słyszałam, sam tytuł wg mnie mniej ważny, bo pacjenci i tak uważają, że dentyści to nie lekarze, natomiast słyszałam, że osoby z tytułem DENTYSTY nie będą mogły wypisywać recept, bo brak im tytułu lekarza, co dla mnie byłoby chore i mam nadzieję, że to nieprawda
konturek

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: konturek »

dla mnie to zmiana na lepsze. po co dawać tytuł lekarza komuś kto ma jakieś szczątki wiedzy medycznej. prawda jest taka, że mamy tylko podstawowe informacje z zakresu interny czy innych dziedzin medycyny i omawiamy tylko podstawy podstaw.

o tych receptach nie słyszałem i nie brzmi to zbyt fajnie.

nadawanie tytułu lekarza dentysty jest trochę dyskryminacją, bo tak naprawdę zajmujemy się całym układem stomatognatycznym a nie tylko zębami i mamy o wiele wiele więcej o chorobach w jego obrębie niż lekarski.
morgen1991
Posty: 18
Rejestracja: 19 maja 2011, o 08:50

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: morgen1991 »

Najgorsze ze nie mozna robic specjalizacji z chirurgii szczekowej! I to juz od tego roku! To jest tragedia, jedyna sensowna opcja!:/ Osobiscie na 3 roku biore lek dodatkowo zeby robic specke! Nie rozumiem tej polityki
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Trzyszcz »

Albo chcesz leczyć zęby albo nie. Iść na kierunek bo jest tytuł lekarza jak dla mnie jest dziwne
Chociaż jak patrzę co się dzieje na forum w wątkach o rekrutacji na medycynę.

: |
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: michaldance »

Szczerze mówiąc nie wiem skąd macie takie info o zniesieniu tytułu lekarza dentysty.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Medycyna Lwów »

plotka na bank, nikomu nic nie zabiorą, choćby przez tradycję. A że przeciętny dentysta niewiele wie o ogólnej medycynie, to inna sprawa.
michaldance
Posty: 150
Rejestracja: 18 maja 2010, o 12:37

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: michaldance »

Kaamil pisze: A że przeciętny dentysta niewiele wie o ogólnej medycynie, to inna sprawa.

to że przeciętny lekarz medycyny pracy czy dermatolog niewiele wie o chorobach układu krążenia na przykład, to też inna sprawa.

tak samo to, że przeciętny lekarz medycyny wie bardzo (powiedziałbym z obserwacji doświadczenia że nawet bardzo bardzo) niewiele o
schorzeniach jamy ustnej to też inna sprawa
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Medycyna Lwów »

michaldance pisze:
Kaamil pisze: A że przeciętny dentysta niewiele wie o ogólnej medycynie, to inna sprawa.

to że przeciętny lekarz medycyny pracy czy dermatolog niewiele wie o chorobach układu krążenia na przykład, to też inna sprawa.

tak samo to, że przeciętny lekarz medycyny wie bardzo (powiedziałbym z obserwacji doświadczenia że nawet bardzo bardzo) niewiele o
schorzeniach jamy ustnej to też inna sprawa
typowe stereotypowe określenie dermatologa - przykre, że mówi to ktoś kto będzie kiedyś dentystą. Dla Twojej wiadomości dermatologia to nie tylko trądzik, są tam choroby, wcale nie rzadkie, które poza skórą zajmują też inne układy hmm - UKŁADOWE choroby tkanki łączne, które leczą na współ dermatolodzy, reumatolodzy i interniście. Poza tym leki dermatologiczne, o których też pewnie nigdy nie usłyszysz, również są w wielu przypadkach nie bez wpływu na serce - tak tylko apropos.

Co do jamy ustnej - też ją badamy i podstawowe choroby znamy - spokojnie.

ps. taki choćby SLE, czy lichen planus mogą się od śluzówek zaczynać, więc dentysta je znać powinien, więc nieladnie, oj nieładnie .gt
Kama
Posty: 77
Rejestracja: 15 sty 2008, o 16:30

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: Kama »

morgen1991 pisze:Najgorsze ze nie mozna robic specjalizacji z chirurgii szczekowej! I to juz od tego roku! To jest tragedia, jedyna sensowna opcja!:/ Osobiscie na 3 roku biore lek dodatkowo zeby robic specke! Nie rozumiem tej polityki
Jak to? A co się w tej kwestii zmieniło?
smooth_criminal
Posty: 261
Rejestracja: 6 sie 2009, o 13:19

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: smooth_criminal »

Z tego co sie orientuje to LDEP ma byc zastapiony przez LDEK - Lekarsko - Dentystyczny Egzamin Końcowy. Jaki tytuł według was uzyska absolwent? Nierozumiem skad sie te ploty biora. Niesłyszałem też żeby wycofano możliwość zostania chir. szczekowym po stomie. Skad z kolei to info?
Wydaje mi sie ze skrocili czas trwania szczekowki o rok - gdzies na stronie mz to czytalem, tyle ze nie pamietam czy to projekt byl czy juz ustawa.
smooth_criminal
Posty: 261
Rejestracja: 6 sie 2009, o 13:19

Re: Zmiana tytułu lekarza stomatologa

Post autor: smooth_criminal »

ba! ludzie rekrutujecie sie na kierunek lekarsko-dentystyczny! najwyrazniej niektore osoby nie sa zdolne do samodzielnego myslenia . kolejny dowód na to ze nowa matura jednak nie sprawdza czy ktos mysli
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości