Co to jest polimorfizm genetyczny

Aktualne i archiwalne informacje dotyczące egzaminów gimnazjalnych, opinie uczniów i nauczycieli. Wykaz niezbędnych materiałów pprzygotowujących do egzaminów gimnazjalnych.
marekk
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:15

Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: marekk »

Mam uprzejme pytanie do biologów: mianowicie czy należy rozróżniać takie dwa poljęcia biologiczne, jak polimorfizm genetyczny i heterozygotyczność. Czy raczej należy powiedzieć, że stan heterozygotyczny, to jeden z rodzajów możliwych polimorfizmów genetycznych? Czy nie popełnię błędu, gdy tak to ujmę?
Wikipedia w rozlicznych artykułach zdaje się sugerować, że nie. Np. tutaj:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Allel
"Allel – jedna z wersji genu w określonym miejscu (locus) na danym chromosomie homologicznym. Allele tego samego genu różnią się jednym lub kilkoma nukleotydami. Występowanie więcej niż jednej wersji danego genu określa się jako polimorfizm.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: AnnaWP »

Występowanie więcej niż jednej wersji genu w ogóle, nie mówi to niczego o konkretnym osobniku. Chodzi o całą populację.
Heterozygotyczność dotyczy sytuacji, gdy u jednego osobnika występują dwa różne allele, oczywiście polimorfizm tego genu jest niezbędny, bo inaczej byłby tylko jeden możliwy allel.
marekk
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:15

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: marekk »

A jeżeli selekcja w populacji sprzyja heterozygotom, to co wówczas? Można mówić o polimorfizmie genetycznym w populacji?

pozdrawiam
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: AnnaWP »

Jeżeli istnieją dwa allele to jest polimorfizm. Późniejsze losy mogą być różne, presja w kierunku heterozygot może być, jak np. w przypadku anemii sierpowatej i malarii.
Ale nie jest to konieczne.
Do polimorfizmu wystarczy, że w populacji może być taki lub inny allel.
Np. w naszej populacji mamy 3 allele grup krwi, ale to nie określa ani tendencji ewolucyjnych, ani mnie czy Ciebie - ja jestem akurat homozygotą.
marekk
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:15

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: marekk »

Odpowiadasz jakoś niespójnie. No więc jeżeli heterozygoty zdobywają frekwencje w populacji, to można, czy nie można powiedzieć,że populacja ta jest polimorficzna genetycznie ? Czy raczej trzeba powiedzieć,że jest wówczas jednolita pod względem dominacji heterozygot. To znaczy,że polimorficzna by była, gdyby była to populacja złożona z heterozygot i homozygot.

Na razie z twojego tłumaczenia zrozumiałem tyle, że jeżeli mamy do czynienia z dwoma różnymi allelami (Aa), to mamy do czynienia z polimorfizmem tych alleli (występują w dwóch różnych postaciach). Tak czy nie? Ja natomiast oczekuję ponadto odpowiedzi na pytanie, postawione na wstępie, mianowiacie czy o danej populacji można powiedzieć,że jest polimorficzna genetycznie ze względu na selekcję preferującą heterozygoty.
marekk
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:15

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: marekk »

Dodatek

Jak twoim zdaniem mam rozumieć ten cytat w kontekście drugiego pytania?

en.wikipedia.org/wiki/Heterozygote_advantage
Polymorphism can be maintained by selection favoring the heterozygote, and this mechanism is used to explain the occurrence of some kinds of genetic variability. A common example is the case where the heterozygote conveys both advantages and disadvantages, while both homozygotes convey a disadvantage. A well-established case of heterozygote advantage is that of the gene involved in sickle
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: Wendigo »

marekk, za dużo kombinujesz. Polimorfizm mamy w przypadku, gdy w puli genowej populacji występuj więcej niż jeden allel danego genu. Z heterozygotą mamy do czynienia, jeżeli jeden osobnik jest nosicielem dwóch alleli danego genu.

Nie wiem czemu uczepiłeś się tej selekcji faworyzującej heterozygoty. Co to ma do rzeczy?
marekk
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:15

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: marekk »

Uczepiłem się, ponieważ zapoznawałem się z różnymi punktami widzenia, a jeden z nich mówił,że to dominacja w populacji heterozygot prowadzi do jej coraz większego zróżnicowania, a co za tym idzie polimorfizmu. Myślałem, że jak w populacji występuje więcej niż jeden allel TEGO SAMEGO GENU, to mamy do czynienia z przewagą heterozygot (przynajmniej w niektórych przypadkach). Dlatego też (idąc m.in. za zacytowaną wikipedią) napisałem, co napisałem.

Zobacz np. na poniższe wyjasnienie:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Naddominacja
Naddominacja, przewaga heterozygot, superdominacja, owerdominacja– zjawisko lepszego dostosowania się osobników będących heterozygotami względem danego genu niż każdej z obu homozygot do danych warunków środowiskowych. Jest ona jednym z mechanizmów utrzymujących polimorfizm genetyczny w populacji.

pozdrawiam.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: AnnaWP »

Nie - skoro istenieje jedna chociaż heterozygota, to już jest polimorfizm.
Jeśli nie istnieje polimorfizm, to znaczy że istnieje tylko jeden allel genu, czyli 100% homozygot.
Utrzymanie polimorfizmu to już inna sprawa.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: Wendigo »

Jasne, tylko na początku pytałeś, tak jak wskazuje nazwa założonego przez Ciebie tematu, o polimorfizm. Mechanizmy sprzyjające polimorfizmowi to już inna historia.
Mam uprzejme pytanie do biologów: mianowicie czy należy rozróżniać takie dwa poljęcia biologiczne, jak polimorfizm genetyczny i heterozygotyczność. Czy raczej należy powiedzieć, że stan heterozygotyczny, to jeden z rodzajów możliwych polimorfizmów genetycznych? Czy nie popełnię błędu, gdy tak to ujmę?
Według mnie jedno nie wyklucza drugiego. Każde z tych pojęć posiada własną, odrębną definicję, co oczywiście nie wyklucza tego, że między nimi występują różne zależności.
marekk
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2012, o 09:15

Re: Co to jest polimorfizm genetyczny

Post autor: marekk »

No i o to mi chodziło. Doszliśmy do konsensusu. Pojęcie polimorfizmu (zróżnicowania w budowie) może dotyczyć genomu osobnika heterozygotycznego, ponieważ występuje w nim jeden gen w dwóch (lub więcej) wersjach, allelach. Może dotyczyć całej populacji, gdy występuje w niej jeden gen w wielu wersjach. Dobór sprzyjający heterozygotom sprzyja natomiast polimorfizmowi w populacji ("jedno wynika z drugiego"). Mogą występować też inne polimorfizmy genetyczne. Np. polimorfizmy DNA, to znaczy poszczególnych nukleotydów (często traktowanych, jako markery w różnych badaniach). Podkreślam, że nie przyszedłem tutaj siać fermentu. Chciałem przy Waszej pomocy poukładać sobie w głowie pewną wiedzę, gdyż wyjaśnienia, na które dotychczas natrafiałem były, w moim odczuciu, nieprecyzyjne.

pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości