Ile zarabia lekarz?

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

Padre
dzięki za podanie konkretnych kwot.

Gdyby również w Polsce średni zarobek lekarzy specjalistów wynosił 3krotność zarobku polskiego robotnika niewykwalifikowanego, populacja polskich lekarzy wymarła by w ciągu 3 m-cy na zawał serca spowodowany tą uwłaczającą godności ich szlachetnego zawodu niesprawiedliwością
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: lith »

Praca nie jest przymusowa, ale jak ktoś nie pracuje, bo po prostu nie chce to nie wiem czemu reszta przymusowo ma go sponsorować. Z pomocy powinny korzystać osoby, które rzeczywiście nie są w stanie same się utrzymać, a nie że im sie nie opłaca pracować, bo podobny standard życia będą miały na socjalu, a się nie narobią. O jakąkolwiek pracę, żeby się utrzymać nie jest u nas ciężko- niestety tam już za darmo hajsu nie dają.

jarauto, fajny artykuł. szkoda, że brakuje w nim kilku państw do których wcale nie mamy tak daleko jak Ukraina, Białoruś, Rosja, Bułgaria, Rumunia, Serbia (pomijam już większość Azji, Afryki, czy Ameryki Południowej) Bo Polska jest tak rozwiniętym państwem, że porównuje się tylko z Wielką Brytanią, Niemcami, czy Norwegią.

Już pomijam, że raczej dziwny mi się wydaje wskaźnik oparty na wartościach skrajnych, który raczej pokazuje gdzie mają jakie pensje minimalne. Chętnie bym zobaczył takie zestawienie, ale nie najbiedniejszych i najbogatszych 10%, a np. zestawienie decyli 2-5/10 z 6-9/10. Wtedy byłoby widać, czy im bliżej mediany zarobków tym więcej osób zarabia daną kwotę, a skrajne są wyjątki, czy może ludzi są podzieleni i albo zarabiają bardzo dobrze, albo klepią biedę.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

lith,
palnąłeś głupotę z tym polskim rozwarstwieniem - deal with it



Opracowanie, które ci podlinkowałem jest b. dobre. Grymasisz jak stara baba
Znasz lepsze - zapodaj.
Ostatnio zmieniony 3 sie 2012, o 11:35 przez jarauto, łącznie zmieniany 1 raz.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: tchorz »

kafekli mozesz polozyć sam, niestety z serwisantem od gazu i przeglądem jest to samo co z lekarzami- czasami widują ceny bo mają uprawnienia i tyle.
Ja tam nie neguję,że dobry specjalista dostaje na godzinę 150, to dużo ale jeśli jest potrzeny to ok.
Tylko nie podoba mi się że kazdy nawet wyjatkowo beznadziejny i arogancki lekarz ma pracę.
Nie znaczy to że wiekszość jest taka.
Znam 2 panie które oprócz specjalizacji, pracy w klinice, w prywatnej przychodni jeszcze pomagają ludziom. Ja podziwiam.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

[at]
100% racji!

Jest tylko jedna metoda (niestety b. niepopularna) na zmianę tego stanu.
Rozmowy kwalifikacyjne na specki.

Gdyby takie rozmowy były również konieczne do studiowania na leku, ludzie wysyłający innych na przymusowe roboty", czy odmawiające z góry pomocy med nieubezpieczonym patolom nigdy by się na te studia nie dostały choć by były najinteligentniejsze, najmądrzejsze i w o góle naj ale bez należytego szacunku do innych.
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: godziasia »

Jest tylko jedna metoda (niestety b. niepopularna) na zmianę tego stanu.
Rozmowy kwalifikacyjne na specki.
to hasło to dopiero wraca jak bumerang. Znowu by się zaczęło kolesiostwo, na dane specki by się dostawali ci co mieli się dostać, a nie ci co zasłużyli. I znów - na najrzadszych miejscach jak np kardiochirurgia czy chirurgi plastyczna lądują krewni i znajomi królika, są średni w tym co robią (ci lepsi wylądowali np na internie czy jakiejś mniej obleganej specce, bo niestety nie mieli kolegi wujka kuzyna) i jeszcze ciągną za to grubą kasę. Co robi wtedy naród? NARZEKA! Bo ten lekarz wcale nie jest dobry, a kasy chce dużo, b. I efekty ma kiepskie, ale nie ma u kogo się leczyć, bo inni jeszcze gorsi.
Śmieszna dyskusja się tu zrobiła.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

Dokładnie o tym rodzaju niepopularności mówiłem.

Świetnie, że wpadłaś i skrytykowałaś,
może mogła byś się z nami podzielić swoją propozycją na rozwiązanie poruszonej przez tchórz kwesti?

Wypowiadał się w niej ostatnio PadreMorf,
jakoś mu nie przeszkadzało, że za jego czasów takie rozmowy były,
bo nikt go o kontakty, pochodzenie i znajomości nie pytał.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: tchorz »

A mnie takie rozmowy nie przekonują. Co za problem skłamać czy czy nawet jakiś wolontariat odwalić. Ludzie do rekrutacji się przygotowują,że by mieć punkty- tyczy to tak samo rekrutacji do LO matury czy specjalizacji
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: godziasia »

poruszonej przez tchorz kwestii, czyli. arogancji wśród lekarzy? No nie wiem jak to rozwiązać, mam pozabijać wszystkich chamskich lekarzy?
Myślę, że poważniejsze podejście do studentów na medycynie w zakresie przedmiotu psychologia by się przydało.
Czy może chodzi Ci, że chemicy i biotechnolodzy za mało zarabiają? No to co ja mogę biedny żuczek zrobić? Przecież nie ja im pensje wypłacam. Aczkolwiek w tym zakresie to uważam, że pensje w innych zawodach powinny być równane w stronę lekarskich, a nie odwrotnie.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: lith »

[at]
Widzę same rzeczowe stwierdzenia z Twojej strony. Z tego co podlinkowałeś wynika tyle, że 10% najbogatszych osób w Polsce zarabia 13x więcej niż 10% najbiedniejszych. jak według Ciebie na podstawie tego można wywnioskować jak się żyje większości i czy jest ona w miarę jednolita to gratuluję. Ja nie potrafię.

Za to nie nie uważam, żeby przy takiej strukturze zarobków

Polska była jakimś państwem gdzie jest widoczne rozwarstwienie społeczne. jak jest to zaznacz mi na tym wykresie gdzie według Ciebie te warstwy są. W sumie prawie 70% osób zarabia w przedziale pomiędzy 1771 zł brutto do 5000 tys. zł brutto. Czyli zarobki zdecydowanej większości Polaków nie różnią się między sobą bardziej niż 2x. I rzeczywiście na ulicach nie widać jakichś specjalnych kontrastów.
Załączniki
zarobki wykres.jpg
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

[at]
tej kwestii:
tchorz pisze:Tylko nie podoba mi się że kazdy nawet wyjatkowo beznadziejny i arogancki lekarz ma pracę.

[at]
1. gdybyś doczytał podlinkowane opracowanie, znalazł byś tekst odnoszący się do Polski:
"konsekwencją tego, iż znaczna część dochodów uzyskiwanych przez ogół społeczeństwa przypada w udziale określonym grupom, jest poważna różnica w wysokości zarobków najbogatszych i najbiedniejszych Polaków. Pod tym względem Polska jest niekwestionowanym „liderem” wśród innych krajów europejskich. Rozbieżność w uzyskiwanych zarobkach wynosi bowiem 13,5:1 na korzyść najbogatszych"
2. jeśli nie widzisz kontrastów na ulicach to mieszkamy w innych Polskach. Z rozkoszą ci je pokażę kiedy tylko zechcesz.


[at]
A mnie te rozmowy kwal przekonują,
ponieważ tak jak powiedział ostatnio jeden z konsultantów krajowych, są jedyną metodą na wyłapanie tych, którym tylko wydaje się, że chcą specjalizować się w danej dziedzinie bo jest prestiżowa, dochodowa etc.
Takie rozmowy zmniejszały by liczbę rezydentów, którzy po np. 2 latach specki orientują się, że to nie to".
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

lith
mam do ciebie prośbę.

Jeśli chcesz ze mną polemizować, nie przeciwstawiaj podanym przeze mnie danym pochodzącym z poważnych źródeł wykresu zrobionego na kolanie przez
Marcin Kosedowski, autor blogu like a geek, freelancer związany z mediami.

Później ktoś zajrzy do tematu i uzna te dane za poważne.
OK?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: lith »

To pokaż co jest nie tak na tym wykresie. Dane są wzięte z GUS. takiej śmiesznej instytucji, jakoś nic poważniejszego mi do głowy nie przychodzi.

Doczytałem podesłane przez Ciebie opracowanie i przyswoiłem , żę 10% najlepiej zarabiających Polaków na pensje 13.5x wyższe niż 10% zarabiających najmniej. Jednocześnie po prostu chciałem zauważyć, że odliczając te skrajne wartości i pozostawiając pozostałe 80% społeczeństwa już różnica pomiędzy zarabiającymi najmniej, a najwięcej jest już tylko 3x Jeżeli dla Ciebie jest to przepaść i rozwarstwienie społeczne to spoko. polecam wycieczkę za wschodnią granicę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości