Ile zarabia lekarz?

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

[at]
Tak, klucz to dyskutować wg wspólnie akceptowalnej definicji.
Twoja definicja jest inna niż definicja CAŁEGO ŚWIATA,
bo na całym świecie definicją wg której porównuje się rozwarstwienie społeczne jest R/P10%, R/P20% lub amerykańskie GINI.
Jest to po prostu porównanie dochodów 10 lub 20% najlepiej zarabiających grup zawodowych do odpowiednio 10 lub 20% najgorzej zarabiających w danym kraju.

Oświeć mnie proszę co, jeśli nie rozwarstwienie społeczne, opisuje się wg tego ogólnoświatowego wskaźnika.

Dla przypomnienia w Polsce wynosi on 13,5, Węgry 7, Czechy 5,5.



[at]
Padre mieszka w Norwegii, ja przez 5 lat mieszkałem w Danii. Porównywanie ich rozwarstwienia do naszego to abstrakcja
ale są IMO w wielu kwestiach społecznych wzorcem, z którego powinniśmy czerpać i do którego dążyć.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: lith »

Dla mnie rozwarstwienie społecznie to nie jakiś śmieszny wskaźnik ze wzoru, a to, czy większość obywateli żyje na zbliżonym poziomie, czy jest wyraźny podział i ludzie są z reguły albo bardzo biedni, albo bardzo bogaci.

Jak 10% zarabia 500$, 80%1000$, 10% 10000$ to Cały ten R/P10% wyniesie 20.
I tak samo jak 40% zarabia 500$, 20% 1000$ i 40% 10000$ to wyniesie 20.

Może przy porównywaniu państw, gdzie rzeczywiście rozwarstwienie to głównie jakiś wskaźnik w statystyce, a nie rzeczywistość na ulicy to się sprawdza żeby między sobą to jakoś porównać.
ebedziebe
Posty: 302
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 20:09

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: ebedziebe »

jarauto, już pisałem co on oznacza ale ok .

W moim odczuciu wskaźnik 10% kontra 10 % opisuje dysproporcje miedzy biedą a bogactwem , jak bardzo biedni są biedniejsi od bogatych .
Ale dla mnie mnie nie tak definiuje się rozwarstwienie .
Poza tym takie rozwarstwienie mogłoby występować w kraju o bardzo wysokim dobrobycie bo co z tego sporo najbogatsi zarabialiby 20 razy tyle co biedni skoro Ci biedni zarabialiby na tyle dobrze by starczało na spokojne życie + czasem coś extra
Co z tego że 10% społeczeństwa pławiłoby się w luksusach skoro robotnika stać byłoby na dom , jedzenie , samochód i wczasy .

Dla mnie rozwarstwienie obrazuje wykres w którym zamiast rozkładu normalnego były by wyraźne rozgraniczone przedziały .
Zamiast płynnego przejścia od ubóstwa do bogactwa istniała by gość ostra granica np bardzo dużo ubogich ludzi , mało średnich i dużo bogatych , a jeśli w społeczeństwie większość ludzi przypada na szczyt wykresu to jest wg mnie ok
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

Jeśli w kraju X 100% populacji będzie żyć w dobrobycie a zarobki najuboższych 10% wyniosą 1 000 000$/rok a najbogatszych 10% 100 razy tyle,
dalej będzie to społeczeństwo o dużym rozwarstwieniu społecznym.

Bo rozwarstwienie społeczne to nie wszkaźnik dobrobytu czy ubóstwa tylko ROZWARSTWIENIA.

Bo nie określa się nim, czy kraj jest biedny, bogaty, dobry/zły do życia
tylko czy istnieje w nim duże czy małe ROZ-WAR-STWIE-NIE.


lith pisze:Dla mnie rozwarstwienie społecznie to nie jakiś śmieszny wskaźnik ze wzoru, a to, czy większość obywateli żyje na zbliżonym poziomie
No i właśnie dlatego nie możemy dojść do konsensusu bo twoje rozumienie rozwarstw. społ. jest definitywnie różne od ogólnie przyjętego na całym świecie.

Póki nie zmienisz zdania, że jeśli 80% ludzi w danym kraju żyje na takim samym/podobnym poziomie to rozwarstw. nie ma
to rozmawiamy na różne tematy bez wspólnego mianownika.
ebedziebe
Posty: 302
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 20:09

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: ebedziebe »

Masz racje , po prostu rozwarstwienie w definicji przyjętej przez jak piszesz cały świat nie jest dla mnie problemem a zostało tu jak i w raporcie opisane jako coś złego , a samo w sobie skoro wszystkim żyłoby się dobrze pomimo 100x różnicy zarobków jest zjawiskiem ale nie problemem

Dlatego wróćmy do głównego tematu dyskusji jakie zarobki , system finansowania opieki medycznej itd proponujesz ?
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: lith »

Dokładnie. I problemem Polski nie jest to, że są jakieś przepaści w zarobkach- bo większość zarabia podobnie ch.owo porównując się z zachodem Europy. Jednocześnie nie należy zapominać, że w wielu, nie koniecznie specjalnie odległych państwach ludzie chcieliby żyć na takim poziomie jak przeciętny Kowalski, więc nie ma tez co za bardzo narzekać.

A to czy powinniśmy brać przykład np. z Szwecji, czy Norwegii to zależy jakie kto ma poglądy. Jedni się tym jarają jak Rzym za Nerona, inni wcale nie chcieliby specjalnie w takim państwie mieszkać. Póki co większość Polaków ze swoimi skłonnościami jakby tu zarobić, a się nie narobić dostrzega tylko jak tam hajs rozdają. ale jednak taki socjal trzeba z czegoś utrzymać.
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

Nie widzę żadnego problemu w wysokości zarobków polskich lekarzy.
Problem wiedzę w niedoborze lekarzy, który skutkuje tym o czym pisał xmail,
czyli że każdy, nawet najgorszy partacz z tytułem lek. znajdzie pracę, co miewa opłakane skutki.

Przedstawię pogląd być może niepopularny i do tej pory tu nie omawiany.

Uważam że duży, jeśli nie największy, wpływ na niedobór lekarzy w PL mają UMedy.

Podczas corocznych konsultacji limitów przyjęć na lek i lek-dent deklarują ilu studentów mogą przyjąć. Wszyscy (oczywiście oprócz lekarzy, zwłaszcza młodych) chcieli by, żeby lekarzy było więcej, jednak UMedy tłumaczą, że:
- brak kadry,
- braki lokalowe,
- braki w klinikach,
i że generalnie oni są za zwiększeniem ale po prostu nie mają warunków.

Tymczasem (spójżcie na rozporządzenia o limitach) liczba miejsc na ED jest OLBRZYMIA i z roku na rok rośnie.
Dla nich jest kadra, dla nich są lokale, dla nich są miejsca na klinikach.

Proszę mnie nie posądzać o ksenofobię, brdzo mi do niej daleko,
ale w obecnej sytuacji kształcenie tak dużej liczby ingliszów to jakiś żart.
Za te kilka tysięcy co semestr więcej, czyli różnicę w opłatach między ED a zwykłymi niestacjo, moglibyśmy osiągnąć przyzwoitą liczbę lekarzy na mieszkańca,
co pozwoliło by na poprawę mechanizmów wewnątrz zawodu, np. eliminację jednostek, które minęły się z powołaniem".
ebedziebe
Posty: 302
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 20:09

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: ebedziebe »

Uważam że na zwiększaniu liczby studentów ED bardzo cierpią studenci polscy , i liczba ED jest zwiększana kosztem naszych warunków nauki.

Ale nie zgodzę się z Tym iż niedobór lekarzy można by wyrównać poprzez większy nabór ponieważ miejsc rezydenckich brakuje już teraz - i to tu tkwi problem.
Jeśli zwiększysz nabór będzie więcej absolwentów ale nie więcej lekarzy specjalistów - a takich potrzebuje polska gospodarka
xmail
Posty: 11
Rejestracja: 26 lip 2012, o 12:58

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: xmail »

Wywiązała się świetna dyskusja, z której można się wiele nauczyć.

jarauto,

Jawisz się tu jako właściwy człowiek na właściwym miejscu. Widać, że w pracy lekarza chodzi Ci przede wszystkim o niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, a nie tylko o hajs. Myślę, że takich lekarzy najbardziej brakuje

ebedziebe,

A dlaczego muszą być miejsca na rezydenturze? Dlaczego lekarz po studiach nie może na własną rękę zdobywać doświadczenia jako niespecjalista, a potem po prostu podejść do egzaminu na specjalistę. Tak jest w zawodach inżynierskich. Wszystko załatwia się samemu, a potem przedstawia wymagane dokumenty potwierdzające komisji egzaminacyjnej zdobyte doświadczenie i na tej podstawie można przystąpić do egzaminu na uprawnienia(budowlane, wykonawcze, projektowe itd)
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

[at]
tak się nie da. Musi ktoś zawsze być nad tobą, musisz nauczyć się miliona rzeczy, etc.
Najlepiej przeczytaj program jakiejkolwiek specjalizacji - zrozumiesz o co chodzi.


[at]
1. Rezydentur brakuje i już zawsze będzie ich brakować.
2. Warto wspomnieć, bo nie wszyscy wiedzą, że rezydentura to nie jedyny sposób na specjalizowanie się a miejsc specjalizacyjnych jest dość.

3 - najważniejsze:
a/ nigdy nie będzie tak, że każdy lekarz będzie specjalistą,
b/ nie pisałem że będzie więcej lekarzy specjalistów, tylko że będzie więcej lekarzy.
Nie od dziś wiadomo że Polska dąży i będzie dążyła do ograniczenia leczenia przez specjalistów na rzecz rodzinnych.
Wszystkim nam się to może nie podobać ale nic na to nie poradzimy.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: lith »

A medycyna rodzinna to nie specjalizacja? Zaraz się jeszcze dowiem, że internista to przecież zwykły lekarz bez specjalizacji

Swoją drogą większość chyba te specjalizacje robi, a nie decyduje się na zostanie lekarzem od niczego
ebedziebe
Posty: 302
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 20:09

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: ebedziebe »

-Żeby robić specjalizację na etacie również brakuje miejsc , brakuję ogólnie miejsc specjalizacyjnych a nie tylko rezydenckich
-Np w DE nie ma limitu miejsc specjalizacyjnych i wg mnie ten system jest o wiele korzystniejszy bo jeśli szpital potrzebuje rak do pracy na np ortopedii to zatrudnia osobę(jeśli ordynator ma uprawnienia odpowiednie ) która chce się w tym specjalizować i po kłopocie
-jak na razie to lekarz bez specjalności nie może robić prawie nic i nie ma miejsc pracy dla takich lekarzy
jarauto
Posty: 525
Rejestracja: 29 paź 2010, o 19:13

Re: Ile zarabia lekarz?

Post autor: jarauto »

Żeby zrobić spec na etacie wcale nie brakuje miejsc.
Po prostu dyrektorzy/ordynatorzy mają w nosie dawanie etatu komuś, kto i tak będzie często latał po innych oddziałach by wyrobić program specki i w ten sposób blokują miejsca specalizacyjne bądź trzymają je dla znajomych królika.

Uważam za bardzo prawdopodobne że system zmierza do tego,
że skończenie leku nie będzie gwarantowało pracy tak samo jak jest PO WSZYSTKICH INNYCH KIERUNKACH.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości