Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
siemasz123
Posty: 24
Rejestracja: 31 sie 2011, o 12:50

Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: siemasz123 »

Chcialbym zeby wypowiedzialy sie tu osoby ktora maja jakas wiedze na ten temat jak to dokladnie wyglada, z gory prosze jesli ktos nie wie niech poprostu sie nie wypowiada. Zalozylem ten temat poniewaz przewertowalem tutaj chyba wszystkie watki i nie znalazlem zadnej zadowalajacej informacji a widze ze duzo osob tez by chcialo wiedziec jak to wyglada, po za tym ze sa problemy z robieniem specjalizacji .
No to przykladowo, skonczylem 6 rok chce isc na specjalizacje powiedzmy dermatologie (zakladajac ze lep poszedl mi na tyle dobrze ze mi na to pozwala), sa jakies problemy, czy poprostu moge zaczac specjalizacje ? Z gory dziekuje za kazda sensowna odpowiedz
pm67
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2012, o 14:05

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: pm67 »

zalezy czy z MONu czy wojlek, ale trybu cywilnego. Z MONem Ci nie powiem, bo to chyba jakimiś innymi prawami się rządzi, a co do wojleku to chyba nie ma problemu, o ile lep faktycznie pójdzie Ci dobrze, bo tu na forum ludzie pokazywali wyniki lepów i wojlek o ile się nie mylę - wypadł najgorszej. Sama co prawda chcę iść na wojlek (oby starczyło.), ale u mnie decyduje ilość kilometrów z domu - do Łodzi mam 60, a do Szczecina gdzie się raczej dostanę - 500 km. W związku z tym planuje jakimś cudem poprawić maturę i przenieść się jednak na normalny cywil w razie czego. Tak to wygląda z mojego punktu widzenia, mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu pomogłam, pozdrawiam
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: Rogacz »

pm67 pisze:zalezy czy z MONu czy wojlek, ale trybu cywilnego. Z MONem Ci nie powiem, bo to chyba jakimiś innymi prawami się rządzi, a co do wojleku to chyba nie ma problemu, o ile lep faktycznie pójdzie Ci dobrze, bo tu na forum ludzie pokazywali wyniki lepów i wojlek o ile się nie mylę - wypadł najgorszej. Sama co prawda chcę iść na wojlek (oby starczyło.), ale u mnie decyduje ilość kilometrów z domu - do Łodzi mam 60, a do Szczecina gdzie się raczej dostanę - 500 km. W związku z tym planuje jakimś cudem poprawić maturę i przenieść się jednak na normalny cywil w razie czego. Tak to wygląda z mojego punktu widzenia, mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu pomogłam, pozdrawiam
Hej, czemu planujesz na cywil każdym cudem? Jeśli można spytać:)
pm67
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2012, o 14:05

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: pm67 »

Patrzyłam wyniki lepu, ktoś na forum wrzucał, i wojlek miał jednak sporo gorsze. Zdaję sobie sprawę, że to głównie indywidualny wkład pracy decyduje o wyniku, ale tak sobie myślę - skoro zajęcia prowadzą na tych wydziałach inni ludzie - to raczej na cywilu ta nauka, prowadzenie zajęć (może warunki?), może zakres materiału - wydaje się być na lepszym poziomie. Może to takie złudzenie - nie chcę z góry osądzać, ale to dziwna sprawa, żeby te lepowe wyniki tak się różniły. W każdym razie jeśli już decyduję się na taki kierunek jakim jest medycyna to chciałabym dostać się jednak na jakąś dobrą specjalizację po tych studiach. Tym bardziej, że samo dostanie się będzie cholernie utrudnione jak przypuszczam. Od tego roku mamy zmieniony program, do lepu (leku) przystępujemy (o ile się nie mylę - niech mnie ktoś poprawi w razie czego) w tym samym czasie co rocznik 2011 - nie łudźmy się, że podwoją miejsca na speckę. Poza tym na wojleku jest chyba obowiązkowy basen,a ja nie umiem, nie lubię i nie mam zamiaru nawet uczyć się pływać
Surgeeon
Posty: 210
Rejestracja: 14 lip 2011, o 20:13

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: Surgeeon »

Wyniki lepu nie zaleza od wydziału tylko od twojego wkladu w nauke a ja wole uczyc sie w bardziej kameralnej i mniej stresujacej atmosferze niz na leku gdzie otacza mnie 400 kujonów myslacych, ze stanowie dla nich zagrozenie bo w przyszłosci zajme ich miejsca na specjalizacji.
Poza tym jak juz kazdy zdążył zaobserwowac na wydział lekarski dostają sie same kujony, ktorzy dniami i nocami ryją w książkach- i to jest prawdopodobnie powod lepszego wyniku LEPu a nie wykładowcow.
pm67
Posty: 37
Rejestracja: 30 lip 2012, o 14:05

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: pm67 »

Heeej, nie jest tak źle, w roczniku 2011 mam dwoje znajomych i w szkole absolutnie nie byli zawziętymi kujonami I myślę, że nie są tam wyjątkami, bo właśnie jedna z tych znajomych relacjonowała mi, że mimo, że studia dają w kość, to ludzie są naprawdę ok i dzięki temu człowiek ma siłę jakoś brnąć dalej. Z tego co mi również Ktośtam mówił to raczej taki wyścig szczurów to jest w Warszawie (studiuje tam) a i to dopiero na dalszych latach, i to bardziej z przyczyny takiej, żeby dostać lepsze miejsce na stażu(bo można na jakimś zadupiu wylądować). Więc nie ma co gadać głupot, ja co do wojlek też staram się być ostrożna w osądach, ale przynajmniej opieram się na faktach - czyli lepowych wynikach. Atmosfera na uczelni to wartość zmienna, wiele zależy od ludzi jacy się trafią, a to, że przyjdą tu ludzie z mniejszymi wynikami maturalnymi wcale nie świadczy o mniejszej zawziętości".Wyniki maturalne mają moim zdaniem to do siebie, że bardzo wiele w nich zależy od zwykłego szczęścia - a to od nich zalezy czy trafisz do wojleku, czy na cywil, czy w ogóle nigdzie.
Awatar użytkownika
attyde
Posty: 764
Rejestracja: 28 mar 2010, o 18:37

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: attyde »

Surgeeon pisze:Wyniki lepu nie zaleza od wydziału tylko od twojego wkladu w nauke a ja wole uczyc sie w bardziej kameralnej i mniej stresujacej atmosferze niz na leku gdzie otacza mnie 400 kujonów myslacych, ze stanowie dla nich zagrozenie bo w przyszłosci zajme ich miejsca na specjalizacji.
Poza tym jak juz kazdy zdążył zaobserwowac na wydział lekarski dostają sie same kujony, ktorzy dniami i nocami ryją w książkach- i to jest prawdopodobnie powod lepszego wyniku LEPu a nie wykładowcow.
Genialne, gratuluję.
Brzytwa
Posty: 59
Rejestracja: 19 paź 2011, o 15:45

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: Brzytwa »

To co tu piszecie całkowicie odbiegło od tematu, ale jeżeli już się tak stało, to może wtrącę swoje trzy grosze.
Na cywilu wszystkie egzaminy są na komputerze w formie testowej tak jak LEP (LEK). Na woj-leku często są opisowe lub ustne - teraz już się to zmienia i przyjmują standardy cywila.
Min. dlatego cywil jest lepiej przygotowany do LEPu (LEKu) - oczywiście to moja własna teoria

Co do specjalizacji po MONie, bo chyba o ten kierunek chodzi, jest bardzo ciężko.
Wojsko obiecuje gruszki na wierzbie, że łatwiej zrobić specjalizacje z chirurgii i takie tam, ale jest to zwyczajnie niemożliwe do zrobienia z powodu braku czasu. Swoje w jednostce musisz odsiedzieć, a to czy dostaniesz przepustkę do szpitala by robić speckę, zależy całkowicie od Twoich układów z przełożonym (jeżeli nasz plecy i znajomości w wojsku, polecam MON).
Do tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że trafisz do jednostki, gdzie szpital będziesz oglądał w telewizji, ponieważ najbliższy będzie 100km od Ciebie.
Zresztą w JW nikt nie potrzebuje specjalisty, potrzebują kogoś kto ma pieczątkę i wypełni papiery, a gdy komuś coś się stanie to wezwą pogotowie.
siemasz123
Posty: 24
Rejestracja: 31 sie 2011, o 12:50

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: siemasz123 »

Dziekuje Wszytkim za odpowiedzi :*
ale Surgeeon ogarnij sie Twoje kompleksy raczej nikogo nie obchodza
angel111
Posty: 1
Rejestracja: 13 sie 2012, o 10:43

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: angel111 »

macie może znajomych ,którzy ukończyli lek-woj mon potrzebne mi są informacje o tych studiach a w szczególności o specjalizacjach po ukończeniu uczelni byłabym wdzięczna za jakieś kontakty
"u żródła"
Surgeeon
Posty: 210
Rejestracja: 14 lip 2011, o 20:13

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: Surgeeon »

Brzytwa masz racje jesli chodzi pozniej o specjalizacje w wojsku, mowil mi o tym znajomy lekarz z Bydgoszczy ale nie chciałem wierzyc. Cos jest na rzeczy jednak
Nepenthes
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 16:18

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: Nepenthes »

Chciałbym odnowić temat. Otóż w marcu ub. roku MON wydał ustawę, w której jest mowa: "Lekarz MON będący żołnierzem w czynnej służbie wojskowej odbywa szkolenie specjalizacyjne w wymiarze nie 
mniejszym niż 24 godziny tygodniowo w podmiotach leczniczych, o których mowa w § 4 ust. 1, w ramach czasu służby, 
o którym mowa w art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003  r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych"


Zastanawia mnie kwestia tego jak to wygląda w praktyce.
Awatar użytkownika
Hypokrates
Posty: 89
Rejestracja: 29 cze 2010, o 14:54

Re: Kierunek wojskowo-lekarski a specjalizacja.

Post autor: Hypokrates »

A co tu jest do myślenia? Jest ustawa, a w niej wszystko jasno sprecyzowane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości