Zatrzymanie się wzrostu a geny

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
barszcz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sie 2012, o 12:07

Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: barszcz »

Witam

Napisalem tutaj temat bo najbardziej pasowal mi do tego dzialu.

Mam pytanie dotyczace wzrostu. Moj wzrost zatrzymal sie gdy mialem 15.5 lat na 176cm. Odzywialem sie kiepsko nie uprawialem sportu itp. Podobno chlopak rosnie do 21 roku zycia. Jezeli mam np zapisane w genach 180cm to czy nie powinienem nadal rosnac (mam 18 lat) czy moze moj organizm juz wykozystal mozliwosc wzrostu i poprostu mialem miec te 176 cm? Dodam ze mam wyzszych braci.

Bylbym wdzieczny za szybka odpowiedz. Sry za brak polskich znakow, angielski system.

ногомас

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: ногомас »

A bracia rośli po 18 roku życia?

Bo po 18 roku to max 1-2 cm można urosnąć - zaobserwowane wśród znajomych z klasy LO, sam się tym interesowałem.
barszcz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sie 2012, o 12:07

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: barszcz »

Bracia juz raczej nie rosli po 18 roku zycia, no moze 2 cm. Obawiam sie ze przez kiepskie odzywianie moglem nie osiagnac max mozliwsci genetyki. Czy organizm ma mozliwosc nadrobienia zaleglosci?

ногомас

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: ногомас »

Z mojego własnego doświadczenia wynika że nie

Możesz próbować ćwiczyć i jeść, ale już raczej za późno
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: Collo »

176 cm to wcale nie taki zły wzrost, ludzie są jeszcze niżsi i nie narzekają. Tobie brakuje raptem 2 cm do średniego wzrostu wśród mężczyzn, a narzekasz jakbyś był niższy o 0,5 metra od większości dziewczyn.
barszcz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sie 2012, o 12:07

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: barszcz »

Tylko zdalem pytanie! Co do tego sredniego wzrostu to o ile sie nie myle to sa dane z 2001 roku (wiec dosc stare) pozatym dziadki po 160-170 zanizaja srednia. Pewnie wzrost mezczyzn w przedziale wiekowym 15-30 lat wynosi ponad 180cm.

Czytalem o przypadkach ze nawet po skoku wzrostu 16-21 lat chlopaki rosli nawet do 8cm.

barszcz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sie 2012, o 12:07

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: barszcz »

Hmm mysle ze to nie tylko mnie sie przyda ale rowniez innym. Czy ktos z Was wie na jakiej zasadzie dziala genetyka jezeli chodzi o wzrost? Dlaczego czesto ludzie przestaja rosnac jeszcze przed calkowitym zrosnieciem nasad kosci? Czyzby caly potencjal genetyki zostal wykorzystany?

pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: pawel17041995 »

na twój wzrost miał zapewne wpływ tryb życia, odżywianie się. Pamietaj, że cechy genetyczne są także kształtowane przez środowisko. Teraz już nie ma możliwość ( w wieku 18 lat), abyś osiągnął wzrost taki jak przy prowadzeniu odpowiedniego trybu życia
barszcz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sie 2012, o 12:07

Re: Zatrzymanie się wzrostu a geny

Post autor: barszcz »

No nie wiem odzywialem sie dosc kiepsko w sesie takim ze jedzenie mialo malo wartosci odzywczych, ale ponawiam pytanie dlaczego czesto ludzie przestaja rosnac jeszcze przed calkowitym zrosnieciem nasad kosci?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości