CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
Aniucha93
Posty: 12
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 12:56

CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: Aniucha93 »

Tak jak w temacie Wie ktoś może jakie podręczniki obowiązują na I roku farmacji w Bydgoszczy? Chciałabym się wcześniej rozejrzeć
sia
Posty: 758
Rejestracja: 23 lut 2009, o 13:54

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: sia »

Dopiero będą informacje na stronie,będzie spis.
sia
Posty: 758
Rejestracja: 23 lut 2009, o 13:54

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: sia »

Znalazłam te podręczniki,ponieważ jestem na usosie i tam jest ogólny plan wszystkich semestrów z opisaniem przedmiotów,zaliczanie,podróżniczki.Mogę tu wkleić jak chcecie?
Aniucha93
Posty: 12
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 12:56

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: Aniucha93 »

Pewnie Ja jeszcze się nie zalogowałam na USOS. Nie mam nr indeksu
Aniucha93
Posty: 12
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 12:56

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: Aniucha93 »

I trochę się zaczęłam tym przejmować.
sia
Posty: 758
Rejestracja: 23 lut 2009, o 13:54

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: sia »

No spokojnie,ja rok temu to chyba się w paździenirku logowałam.Jeszcze nie masz tam czego szukać.
Anatomia:
Nauczania Anatomii Człowieka ma na celu opanowanie przez Studentów podstawowych wiadomości z zakresu anatomii prawidłowej i stanowi podstawę do dalszej nauki innych przedmiotów ogólnych oraz przedmiotów kierunkowych. Przedmiot jest podzielony na sześć działów (układów): układ narządu ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, układ pokarmowy, układ moczowy i płciowy, układ nerwowy. Przed rozpoczęciem nauki Student powinien posiadać wiedzę i umiejętności wynikające z nauczania przedmiotu biologia na poziomie rozszerzonym w zakresie szkoły średniej.
Pełny opis:

Wykłady:

1) Reguły opisu anatomicznego ciała ludzkiego.

2) Połączenia kości.

3) Działanie mięśni na stawy.

4) Krążenie osobnicze i płodowe.

5) Układ limfatyczny.

6) Drogi oddechowe górne i dolne.

7) Podział układu pokarmowego. Otrzewna.

Układ moczowo-płciowy.

9) Narządy zmysłów.

10) Podział układu nerwowego. Nerwy rdzeniowe. Sploty somatyczne.

11) Nerwy czaszkowe.

12) Autonomiczny układ nerwowy.

13) Ośrodkowy układ nerwowy.

14) Drogi nerwowe.

15) Ważniejsze elementy topograficzne.

Ćwiczenia:

1) Układ narządu ruchu

2) Układ krążenia

3) Układ oddechowy

4) Układ pokarmowy

5) Układ moczowy i płciowy

6) Układ nerwowy ośrodkowy

7) Układ nerwowy obwodowy

Układ nerwowy autonomiczny, narządy zmysłów.
Literatura:

Literatura obowiązkowa:

1) Sokołowska – Pituchowa J. – Anatomia Człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, wyd. VIII

2) Krechowiecki A. Czerwieński F. – Zarys Anatomii Człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, wyd. VIII

3) Netter F. – Atlas Anatomii Człowieka wyd. Urban&Partner, Wrocław 2008, wyd. II

Literatura uzupełniająca:

1) Hansen J. T. Anatomia Nettera do kolorowania. Wyd. Elsevier Urban Partner, Wrocław 2010, wyd. I

2) Narkiewicz O. Moryś J. (red.) Anatomia człowieka t. I – IV. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, wyd. I

3) Skrzat J. Walocha J. Anatomia człowieka z elementami fizjologii Podręcznik dla studentów i lekarzy. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010, wyd. I

4) Yokochi Ch., Rohen J. W., Weinreb E. L. – Fotograficzny atlas anatomii człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004, wyd. I

5) Schumacher Gert-Horst – Anatomia topograficzna człowieka, Wydawnictwo Volumed, Wrocław 1994 wyd. I

6) Gołąb B. – Podstawy Anatomii Człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2005, wyd. II


Biofizyka-długi opis strasznie,to nie kopiuje
Literatura dotycząca przedmiotu przedstawiona jest w kolejności alfabetycznej. Podstawowym podręcznikiem jest: Jaroszyk F., Biofizyka.

[1] Jaroszyk F., Biofizyka

[2] Halliday D., Resnick R., Fizyka dla studentów nauk przyrodniczych i technicznych

[3] Kędzia B., Materiały do ćwiczeń z biofizyki i fizyki

[4] Szydłowski H., Pracownia fizyczna

[5] Terlecki J., Ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki i fizyki.

Biologia i genetyka
.Brown T.A. Genomy. Wyd. Naukowe PWN. Warszawa, 2001.

2.Connor M., Ferguson-Smith M. Medical genetics. Blackwell Science Ltd, 1998.

3.Drewa G., Ferenc T. Podstawy genetyki dla studentów i lekarzy. Wyd. Urban Partner, 2011.

4.Dziubek Z., Januszkiewicz J.: Choroby zakaźne i pasożytnicze. PZWL, Warszawa, 1996.

5.Golvan Y: Atlas parazytologii. Volumed, Wrocław, 2001.

6.Kadłubowski R., Kurnatowska A. (red.): Zarys parazytologii lekarskiej. PZWL, Warszawa, 1999.

7.Lonc E. (red.): Parazytologia w ochronie środowiska i zdrowia. Volumed, Wrocław, 2001.

chemia ogólna i nieorganiczna
Przedmiot Chemia ogólna i nieorganiczna obejmuje wykłady oraz ćwiczenia laboratoryjne. Zajęcia z przedmiotu mają za zadanie zapoznać studenta z zagadnieniami dotyczącymi chemii ogólnej oraz przygotować go do pracy laboratoryjnej.

Przed rozpoczęciem nauki przedmiotu Chemia ogólna i nieorganiczna student powinien posiadać podstawowe wiadomości o budowie materii oraz zjawiskach fizykochemicznych, uzyskane w ramach realizacji programu zajęć z chemii, fizyki oraz matematyki z zakresu szkoły średniej.

Opanowanie zagadnień z zakresu chemii ogólnej i nieorganicznej stanowi podstawę dla studiowania bardziej złożonych problemów chemicznych, biochemicznych oraz technologicznych realizowanych na wyższych semestrach w ramach przedmiotów: chemia analityczna, chemia fizyczna, biochemia, chemia leków oraz technologia postaci leku.
Pełny opis:

Wykłady z przedmiotu Chemia ogólna i nieorganiczna mają za zadanie zapoznać studenta z następującą tematyką: chemia ogólna i systematyka nieorganiczna, budowa i właściwości poszczególnych grup pierwiastków i związków chemicznych, teorie kwasów i zasad, dysocjacja, hydroliza, rodzaje wiązań, reakcje elektronacji i dezelektronacji, reakcje jądrowe, hybrydyzacja wykorzystanie radiofarmaceutyków, związki kompleksowe związki nieorganiczne i ich znaczenie w medycynie i farmacji oraz zastosowanie jako substancji leczniczych i pomocniczych w technologii postaci leku.

Ćwiczenia laboratoryjne poświęcone są analizie jakościowej kationów i anionów, identyfikacji soli farmakopealnych oraz ich zanieczyszczeń.
Literatura:

Szmal Z., Lipiec T., Chemia analityczna z elementami analizy instrumentalnej, PZWL 1995
Pajdowski L. „Chemia ogólna” PWN 2002
Bielański A. „Podstawy chemii nieorganicznej” PWN 2004
Cotton A.F. „Chemia nieorganiczna podstawy” PWN 1995
Lee „Zwięzła chemia nieorganiczna” PWN, 1998

Język Łaciński-tu nic nie ma
matematyka-W. Żakowski, G. Decewicz, Matematyka, cz. I, wyd. N.T., Warszawa.

T. Trajdos, Matematyka, cz. III, wyd. N.T., Warszawa.

Zajęcia fakultatywne: Budowa materii-od atomu do struktury
Język obcy
Historia filozofii
1. Tatarkiewicz W., Historia filozofii, wyd. do wyboru, wybrane fragmenty

2. Arystoteles, Etyka Nikomachejska

3. Wulff H.R. i inni, Filozofia medycyny, Warszawa 1993.

4. K. Szewczyk, Dobro, zło i medycyna, PWN, Warszawa, 2001

5. Tyburski W., Wachowiak A., Wiśniewski R., Historia filozofii i etyki.

źródła i komentarze, Toruń 2002.


To 1 semestr.
aloo
Posty: 79
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 13:15

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: aloo »

biologia i genetyka - "Genetyka medyczna G. Drewa (ta gruba najnowsza obowiązkowo bo w starej nie ma wielu zagadnień) + zarys parazytologii lekarskiej Kadłubowskiego + 3 skrypty z parazytów Pani profesor dostępne w ksero na Karłowicza

matematyka i statystyka - generalnie nie korzysta się z książek, zazwyczaj prowadzący dają materiały do kserowania i z tego robi się różne zadania.

z anatomii nie wiem bo nie chodziłam. z angielskiego to samo.

chemia - na ćwiczenia "chemia analityczna z elementami analizy instrumentalnej Lipiec, Szmal (obowiązkowo) do egzaminu "podstawy chemii nieorganicznej tom 1 i 2, Bielański można się też zaopatrzyć w chemię ogólną L. Pajdowskiego ) te książki polecała pani profesor, przydaly się, ale dopiero w 2 semestrze.
jesli chodzi o jakieś zbiory zadań itp. to niestety nikt wam nic konkretnego nie powie, zadań trzeba sobie samemu szukać w różnych zbiorach, na wykładach też się ich trochę robi + w gablotkach na zakładzie też jest ich parę

łacina - Lingua Latina ad usum pharmaciae studentum (jakos takp) mgr. Sabina Filipczak-Nowicka (trzeba uważać, żeby nie wziąć tej dla studentów medycyny ) )

biofizyka - generalnie F. Jaroszyka ( ale do każdego ćwiczenia są często różne książki, wszystko wam powiedzą ) lepiej ją sobie wypożyczyć niż kserować czy kupić bo jest gruba i pewnie trochę droga, a cala niepotrzebna.

z 2 semestru będzie botanika Brody oczywiście

do historii filozofii też jest jakaś książka ale nigdy jej nie widziałam- Szewczyk zdaje się ) (giełdy giełdy giełdy) socjologia - nic, psychologia - giełdy )

naprawdę warto zaopatrzyć się w dobre giełdy, bardzo się przydadzą.

chyba o niczym nie zapomniałam to co na czerwono raczej trzeba mieć, można sobie kserować w kserach na Karłowicza ( bedziecie tam mieli genetyke i anatomię) albo w 2 ksero na Świętojanskiej ( wf i języki )
aloo
Posty: 79
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 13:15

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: aloo »

tak jeszcze dla uściślenia gdyby ktoś nie wiedział - oni tam mają te książki , trzeba tylko iść i zamówić sobie taką jaką się chce, nie trzeba wypożyczać i nosić książek do kserowania

na Karłowicza spis tego co koleś ma wisi na szybie od ksera, na Świętojańskiej facet da wam ulotkę ze swoim spisem
Aniucha93
Posty: 12
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 12:56

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: Aniucha93 »

Bardzo dziękuję sia i aloo )
Aniucha93
Posty: 12
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 12:56

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: Aniucha93 »

Mam pytanko do starszych koleżanek
Czy wszystkie zajęcia są obowiązkowe? Na które nie trzeba chodzić?
Jak Wam się podoba na farmacji?
aloo
Posty: 79
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 13:15

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: aloo »

hmm, musisz chodzić na wszystko Ja nie chodziłam na anatomię i język bo studiowałam wcześniej analitykę i miałam już ocenę którą mi przepisali, jeśli ktoś też już miał któryś przedmiot na innych studiach to trzeba napisać podanie do konkretnego kierownika katedry o przepisanie (ilość zrealizowanych godzin, ocena) i czekać na decyzję Jedyne co będziecie mogli sobie wybrać to fakultety (po 2 na semestr) i wf (aerobik, gry zespołowe i inne). Na wf będzie trzeba zarejestrować się samemu przez usos my od 2 semestru musimy się już rejestrować sami na wszystkie przedmioty, wam raczej tego nie powinni kazać robić w pierwszym semestrze jeszcze bo ogarnąć usos to tez sztuka. ale trzeba śledzić informacje na stronie.

Mnie się podoba bardzo, 100 razy bardziej niż na analityce, chociaż ja od początku chciałam studiować farmę ale jak wiadomo, różnie to bywa i musiałam się trochę pomęczyć żeby mnie przyjęli

Generalnie 1 rok jest dość nudny, same przedmioty ogólne, większość trzeba zakuć i zapomnieć (np. biologię.) Chemia nieorganiczna też ciągnie się jak flaki z olejem, prócz ćwiczeń i paru wykładów na których były też zadania, to tak naprawdę sama nudna teoria do tego i uczenie się o każdym pierwiastku po kolei. przedmiotem który na prawdę warto dobrze ogarnąć jest botanika.
Przy odrobinie systematycznej nauki nie będziecie mieli najmniejszych problemów z zaliczeniem. nad biologią się umordujecie bo materiału jest po prostu ogrom, a Pani doktor wymaga wszystkiego na egzaminie, z chemii też jest tego masa, ale jak odpowiednio wcześniej się człowiek ogarnie to też zdane na luzie będzie No i trzeba robić dobre notatki z wykładów (czytaj trzeba mieć w nich wszystko o czym na nich mówią, nawet to co wydaje nam się nieistotne, bo potem na egzaminie okazuje się, że dla wykładowcy było najważniejsze )
Aniucha93
Posty: 12
Rejestracja: 2 kwie 2011, o 12:56

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: Aniucha93 »

Dziękuję Ci aloo za informację Powoli zaczynam się stresować, a wrzesień pewnie strasznie szybko zleci. Większość znajomych mnie straszy, że na farmie jest strasznie i w ogóle trzeba siedzieć i się uczyć najlepiej 24h/dobę. Podniosłaś mnie na duchu
aloo
Posty: 79
Rejestracja: 15 wrz 2011, o 13:15

Re: CM Bydgoszcz - podręczniki na I roku farmacji

Post autor: aloo »

w pierwszym semestrze jest trochę ciężko, może te 24 na dobę to lekka przesada, no ale jak chce się zdać wszystko w pierwszym terminie to jednak trzeba trochę posiedzieć Osobiście nigdy nie siedziałam dłużej niż do 3, ale ja jestem nocnym Markiem i w dzień głównie się obijam, narzekam ile to muszę się nauczyć i jak już przestanę to zabieram się do roboty nie ma co słuchać takich opowieści bo są osoby które zaliczają wszystko i stwierdzą, że było lajtowo a inni którzy nie zaliczają nic powiedzą, że jest strasznie ciężko, najlepiej ocenić samemu 2 semestr jest lajtowy i to powie Ci każdy gorzej jak zbliża się sesja i trzeba się z tego rozleniwienia wygrzebać. NA 2 roku jest ciężko, moja współlokatorka nie wychodziła z książek, ale mam nadzieję, że jak się dobrze zorganizuję to będzie do przodu w Bydgoszczy jest tendencja że im wyżej tym gorzej z tego co zdążyłam się zorientować, ale damy przecież radę, tylu farmaceutów już dało to my też
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość