kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
JoTP77
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2012, o 22:05

kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Post autor: JoTP77 »

Witam!
Robaczek do rozpoznania i co z nim zrobic:

Wiecej info: wychodza tylko jesienia/latem/wiosna, i tylko wieczorami chodza tylko na zewnatrz domu - po scianach, po futrynach okien, obsiaduja rowniez troche szyby, centralnie na srodku szyby np siedza i brdzo zadko jakis zawedruje do domu, raczej przez przypadek - ostatnio lazily 2 po praniu wniesionym do domu. Raczej malo inwazyjne pod tym wzlgedem, co mnie bardzo cieszy.
Chodza wolno, potrafia nawet do gory nogami, ale jak upadna na plecy ) to nie wstaja, jak to zuczki i zdychaja, nie lataja-nigdy nie widzialam. W ogole nie pchaja sie do domu, sporadycznie jakies sztuki pojedyncze kolo okna znajduje zdechniete, jakby wnetrze im szkodzilo )
Maja ok 1.5 cm dlugosci, twarde pancerze, myslalam ze czarne czysto, ale okazuje sie, ze w sloncu widac plamki na pancerzyku
i ciekawostka - jak mielismy mrowki to bylo ich znacznie mniej a nawet okresowo w ogole.
No ale nie chce mi sie sprowadzac mrowek z kolei ) wlaza do domu.

NO ale sa ogolnie troszke przerazajace lazace po bialych scianach

Licze na wiedze forumowiczow
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Post autor: Trzyszcz »

Nie są to żuczki. To ryjkowcowate.
Wątpię żeby nie potrafiły się podnieść z pleców. Wystarczy, że pokrywy podniosą. Mogą ewentualnie udawać martwe.

To 1,5 cm to jesteś pewna?Z linijką na sercu?

Nic nie robić. Musiałabyś wytruć życie w całej okolicy Pozbyć się można czegoś co się zalęgnie w domu w drewnie w jedzeniu itp, ale nie coś co sobie przychodzi z zewnątrz np. wabione ciepłem ściany. To tak samo jakbyś chciała się pozbyć komarów
JoTP77
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2012, o 22:05

Re: kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Post autor: JoTP77 »

ok ok
dzieki za identyfikacje

ok, z linijka na serduchu - 1cm wszystkie egzemplarze (11szt.) zmierzone 1.5 cm z czulkami
JoTP77
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2012, o 22:05

Re: kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Post autor: JoTP77 »

no to jeszcze jedno pytanko:

czy bylby to szczeliniak sosnowiec czy szczeliniak mniejszy
JoTP77
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2012, o 22:05

Re: kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Post autor: JoTP77 »

ok blond moment mialam )
nie szCZeliniak tylko SZEliniak oczywiscie
i juz wiem, ze jest ich wiecej (np. czarny) ale nie ma mniejszego, ja nie znalazlam
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Post autor: Trzyszcz »

Lepiej używać nazw łacińskich, bo z polskimi różnie bywa.

Już bardziej przypomina H.excavatus, ale żeby powiedzieć jaki gat. jest na zdjęciach to trzeba znać cechy kluczowe. Z resztą z takiej foty nie wiem czy jest możliwe oznaczenie, nie siedzę za mocno w ryjkach.
JoTP77
Posty: 5
Rejestracja: 23 sie 2012, o 22:05

Re: kolejna zagadka owadzia do rozwiazania

Post autor: JoTP77 »

dzieki ogromne!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość