przesuwanie równowagi chemicznej - reguła przekory

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

przesuwanie równowagi chemicznej - reguła przekory

Post autor: listek242 »

Uczę się teraz o regule przekory co do przesuwania równowagi chemicznej i zastanawiam się, czy to pod wpływem jakich czynników w którą stronę przesuwa się reakcja to trzeba umieć na pamięć czy można to sobie jakoś logicznie wytłumaczyć? Pewnie można. poczytałam jak to jest z dodawaniem/zabieraniem substratów/produktów i to jeszcze w miarę sobie wytłumaczę, ale jak wpływa temperatura i ciśnienie na przesuwanie reakcji z którąs ze stronę? Regułę znam, ale chcę to zrozumieć, a nie umiem sobie sama tego ułożyć, gdybyś którś mógł tak łopatologicznie".
I jeszcze jedno - przesuwanie tej równowagi to dla mnie trochę abstrakcyjne pojęcie. Skoro jest równowaga to powinna być pośrodku. co to znaczy, że jest przesunięta?
Xino
Posty: 9
Rejestracja: 9 lip 2012, o 14:35

Re: przesuwanie równowagi chemicznej - reguła przekory

Post autor: Xino »

Rownowaga chemiczna nie oznacza ze jest po rowno substratow i produktow, bo rownowaga chemiczna to stan, w ktorym szybkosc reakcji w dwoch kierunkach jest taka sama, czyli stezenia nie zmieniaja sie.


Moim zdaniem nie trzeba sie tego uczyc na pamiec, uklad dziala"dokladnie na przekor wiec:
Jesli dodaje substrat to uklad chce zmiejszyc jego ilosc - stala przesuwa sie w prawo
Odejmuje substrat, uklad chce zwiekszyc stezenie substratu - stala w lewo
itd.

A w przypadku temperatury to dobrze sobie dodac do rownania reakcji Q", czyli energie np:
Reakcja egzotermiczna:
A + B = C + Q
I traktujesz Q jako normalny produkt, czyli dodajesz Q ( zwiekszasz temperature) - rownowaga przesuwa sie w lewo.

Przy cisnieniu wazna jest ilosc moli reagentow po dwoch stronach rownania. Zwiekszajac cisnienie uklad chce je obnizyc - stala przesuwa sie w strone, po ktorej jest mniejsza ilosc moli, czyli np:
2A + B = 5C - zwiekszajac cisnienie stala przesuwa sie w lewo.
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

Re: przesuwanie równowagi chemicznej - reguła przekory

Post autor: listek242 »

Co do tej temperatury, czyli analogicznie, jeśli oziębiam układ, to wygląda to tak:
A + B = C - Q i równowaga przesuwa się w prawo?

A z reakcją endotermiczną:

A + Q = B + C
Jeśli ogrzewam układ, to równowaga przesuwa się w prawo?

Jesli oziębiam ten układ endotermiczny, to tak jakby:

A - Q = B + C i równowaga przesuwa się w lewo, żeby nadrobić te straty? Dobrze rozumiem?

Przeczytałam jeszcze, że takie majsterkowanie przy układzie zwiększa wydajnośc reakcji. Ale na jakiej zasadzie? Jeżeli równowaga przesuwa się np. w lewo to co to oznacza - że reakcja substraty produkty zachodzi szybciej niż odwrotna? Bo jakoś nie mogę zczaić tego. /
Xino
Posty: 9
Rejestracja: 9 lip 2012, o 14:35

Re: przesuwanie równowagi chemicznej - reguła przekory

Post autor: Xino »

kierunek przesuniecia dobrze podalas, ale nie pisze sie A - Q powinien byc +".
Z wydajnoscia to przykladowo:
2K + 2h2o = 2KOH + H2
Usuwajac z ukladu powstaly KOH, przesuwamy rownowage w prawo, wiec powstaje dodatkowy KOH. W sumie otrzymamy wiecej KOH, wiec wydajnosc reakcji wzrosnie:P

W stanie rownowagi reakcje w dwoch kierunkach zachodza z taka sama szybkoscia.
listek242
Posty: 32
Rejestracja: 18 sie 2012, o 10:59

Re: przesuwanie równowagi chemicznej - reguła przekory

Post autor: listek242 »

Rozumiem wreszcie, wielkie dzięki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości