Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi markami

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Te obiektywy były w zeiss west serii standard i podobnych. Przedłużka to może być moduł do DIC, ale to by było widać pewne rozdwojenie obrazu:

ebay.de/itm/Zeiss-Mikroskop-7-fach-Objektivrevolver-mit-DIC-Aufnahmen-RAR-/261225922857
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

JohnyM dziękuję.
Próbowałem zaadaptować jakoś ob. 4X z modułem do rodzimego DICa, ale bezskutecznie
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

np. Nikon generalnie nie przewiduje DIC dla obiektywu nizej 10x, u mnie na plan fluorze 4/0,13 jest cos w stylu DIC mimo, ze nie nie ma slidera.

Jesli chodzi o obiektyw PA 4x o NA 0,20 to z tabeli optyki CFI wynika ze DIC dla niego juz jest - slider do PF 20x (NA 0,5) i modul kondensorowy M czyli dla NA miedzy 0,5 a 1,0. przy opisie wystepuje jeszcze znaczek + (tylko w tym przpadku) ale nigdzie nie ma legendy czego tyczy.

Czyli CFN 4/0,2 moze jednak by zadzialal.? Choc ja w sumie nie odczuwalem specjalnej potrzeby uzycia DIC w takim malym powiekszeniu.

W kazdym razie moze to cos pomoze w kombinacjach.
JohnyM

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: JohnyM »

Dziwna sprawa, chyba Pickul ma rację. Chiński 60x z na 0,65 DICuje znacznie lepiej na kompensatorze od 100x niż 40x, mimo ze i powiększeniem i Na ma bliżej do 40x. Z 3,2x i 5x DIC tylko z kondensorem szczelinowym.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

na odmiane PA 20/0,75 daje najlepsze efekty z kompensatorem L (NAlt5) i sliderem dla PF 40/0,75. Duzo gorzej jest na dedykowanym kompensatorze M i sliderze dla PF 20 dedykowanego slidera do 20stki jeszcze nie mam, ale jak zdobede to zrobie wszelkie kombinacje bo efekty sa ciekawe.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: Pickul »

hmm, Panowie ja jednak zostaje przy swoim.
Czyli klasa obiektywów plan apo.
Piszę ze swojej perspektywy - amator, którego interesuje świat niedostępny dla innych, świat w skali mikro. Lubię oglądać coś czego w normalnych warunkach nie widać i staram się uwiecznić to co widzę możliwie w najlepszy sposób i tyle. Chcę wiedzieć co oglądam, więc stopniowo poszerzam swoją wiedzę itp.

Zrobiłem test, jak na moje warunki bardzo dokładny, tz. aparat na statywie.
Nikon CFN Plan Apo 20/0.75 i Nikon CF DIC 20/0.40.
Fotki to 50% pełnego zdjęcia /ISO 80/, czyli już nieakceptowalne, Przy obróbce daje max. 37% tj. rozdzielczość w poziomie 4000 p. ja zmniejszam do 1450 p. i później kadruje, nie mam wtedy problemów z szumem.
Załączniki
P1810024 - achro.JPG
P1810025 - planapo.JPG
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: marcin93 »

Kurcze różnica jest kolosalna nawet na zdjęciu. Tak czy siak mój następny mikroskop będzie miał obiektywy klasy planapo. Świetnie, że są takie porównania.
Pickul pisze: Piszę ze swojej perspektywy - amator, którego interesuje świat niedostępny dla innych, świat w skali mikro. Lubię oglądać coś czego w normalnych warunkach nie widać i staram się uwiecznić to co widzę możliwie w najlepszy sposób i tyle. Chcę wiedzieć co oglądam, więc stopniowo poszerzam swoją wiedzę itp.
Świetnie to ująłeś
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: planapo »

to sie rozchodzi o zastosowanie ( raz planapo beda niezbedne a innym razem starcza achromaty. Pickul w Twoim przypadku - swieta racja (:
francisco
Posty: 135
Rejestracja: 9 cze 2013, o 18:14

[Film] EUPLOTES CON CONTRASTE FASES VARIABLE PZO K3phz

Post autor: francisco »

Hello
Test K3phz

Francisco
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: Pickul »

very nice
francisco
Posty: 135
Rejestracja: 9 cze 2013, o 18:14

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: francisco »

Pickul Thanks for your comment.
I want to be completing the objectives for this phase contrast
Francisco
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

Porownanie 20stek

PZO 20/0,4 vs Nikon CF 20/0,4 0-2 DIC
20x-nikon-pzo.jpg
W zasadzie trudno dostrzec mi roznice w kontrascie czy aberracjach. Wyplanowania nie sprawdzalem, a tu moze byc robieznosc, przynajmniej wg tego co pisal Nikon. Obiektyw przeznaczony glownie do mikroskopow odwroconych z zalozenia mial podwyzszone wzgledem innych achromatow korekcje obrazu.

EDIT: na DIC PZO achromat Nikona ma bardzo duza przewage nad achromatem PZO (glowica MPI5)
Załączniki
BF
BF
UFG
UFG
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Testy obiektywów - porównania i doświadczenia z różnymi

Post autor: planapo »

Nikon CFI Plan Fluor 10/0,3 vs Plan Apo 10/0,45
pf-pa-10x-test.jpg
PF ma wielka WD i to jego spora zaleta.
10tki-CFI.jpg
Na okrzemkach w BF jakos super to nie wyglada, ale roznica jest, do tego cos sie stalo ze szkielkiem - powierzchnia jest pelna jakis zabrudzen (jakby mikroskopijnych kropelek oleju lub wody), ktorych nie idzie doczyscic (m.in. preparatem do czyszczenia optyki), szkielko caly czas trzymam w opakowaniu i jest wyjmowane tylko na testy.
10tki-CFI-2.jpg
w DIC bardzo wyrazna roznica na korzysc obiektywu PA.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość