Chromosomy - podziały komórkowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Chromosomy - podziały komórkowe

Post autor: Girion »

Witajcie, mam kilka pytań dotyczących chromosomów i później jak te pytania się rozwiążą, to podziałów komórkowych.

1. W zeszycie jest napisane: Podczas podziału komórkowego chromatyna kondensuje się tworząc pałeczkowate struktury zwane chromosomami."
Ale podczas jakiego podziału komórkowego?

A w podręczniku Operonu jest napisane: Nici chromatyny (ściślej: liczba cząsteczek DNA) w przygotowujących się do podziału komórkach ulegają podwojeniu i chromosomy - swoiste paczki materiału genetycznego stają się widoczne.

Nie wiem, wytłumaczy to ktoś tak po ludzku, żebym zrozumiał.


2. Mam na rysunku chromosom, i są tam chromomery i chromatydy. Czym się różnią? I jaka jest ich funkcja?

3. Co to są te przewężenia - wtórne i pierwotne, jaka jest ich funkcja?

4. Po co jest ten trabant (satelita)?

Dziękuję.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Chromosomy - podziały komórkowe

Post autor: AnnaWP »

Podczas obu, mitozy i mejozy.
W Operonie dyrdymałkę napisali.
Chromosomy ulegają podwojeniu w fazie S i nie oznacza to, że stają się widoczne. Później jest jeszcze faza G2, dopiero potem podział. W trakcie podziału stają się widoczne.
Stają się widoczne, bo spiralizują.

Chomomer to skupienie chromatyny, widoczne na chromosomie.
Taka cecha, jakby grudka.
Chomatyda to jedna nić DNA. Kiedy ulega podwojeniu, to po spiralizacji widać dwie pałeczki, stąd częsty obraz X, gdzieto jedna chromatyda, alt to druga. Obie są dokładnymi kopiami jednej nici, coś jakby ksero.

Przewężenie pierwotne - centromer.
Przewężenie wtórne - jąderkotwórcze, chromosom NOR.
Trabant to resztka chromosomu po przewężeniu wtórnym, nie wiem, czy ma jakąś szczególną funkcję, czy po prostu czasem jest.

Może spróbuj wpisać w google, bo te pojęcia naprawdę są dobrze opisane.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: Chromosomy - podziały komórkowe

Post autor: Girion »

Rzeczywiście ten Operon ma tak wszystko rozesrane po całej książce, o tym chromosomie powinno być w dziale genetyka - tak jak jest w vademecum.

Teraz inne pytania:
1. co to są centriole? w książce jest napisane, że centrum komórkowe rozdziela się na dwie centriole, a te dzielą się na dwie centriole potomne.
jaka jest ich funkcja?
2.co to jest astrosfera i jaka jest jej funkcja?
3.co powoduje ruch chromatydów ku biegunom?
arczibe
Posty: 57
Rejestracja: 23 lut 2012, o 10:13

Re: Chromosomy - podziały komórkowe

Post autor: arczibe »

Centriole to takie twory zbudowane są z mikrotubul, podczas podziału wędrują na bieguny komórki.
Replikują się po to, żeby w czasie podziału mitotycznego czy mejotycznego wytworzyć wrzeciono kariokinetyczne. To wrzeciono dzieli chromosom na chromosomy potomne, czyli chromatynę.
Astrosfera to te centriole, które wypuszczają białkowe włókienka na wszystkie strony. Wtedy centriola wygląda jak gwiazda :p
To 3. chodzi Ci o anafaze ? Chromatydy( chromosomy potomne) są przyciągane bo przecież, komórka ma się podzielić. Jak są już na biegunach komórki to w Telofazie zaczynają się rozluźniać i łączyć w nici chromatynowe. A to że te chromosomy potomne są przyciągane to prawdopodobnie przez włókno kariokinetyczne.

Jeśli coś, źle napisałem to proszę o poprawienie mnie.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Chromosomy - podziały komórkowe

Post autor: Giardia Lamblia »

Wrzeciono kariokinetyczne ulega skróceniu w anafazie - na tym polega ruch chromosomów. Tak jakbyś ciągnął wiadro ze studni.

Cząsteczki tubuliny są depolimeryzowane, więc to, co przyczepione jest do drugiego końca jest przyciągane do miejsca, gdzie zachodzi ta depolimeryzacja (tak przynajmniej to rozumiem - jak się mylę, przepraszam!)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Chromosomy - podziały komórkowe

Post autor: AnnaWP »

W zasadzie wrzeciono ulega wydłużeniu.
Wynika to z nałożenia na siebie dwóch ruchów:
- skracanie mikrotubul kinetochorowych, co przypomina wyciąganie wiadra na sznurze rękoma, przez skracanie sznura.
- ślizganie po sobie mikrotubul biegunowych, przez co bieguny wrzeciona oddalają się, wrzeciono wydłuża się, a chromosomy faktycznie są ciągnięte - jak żurawiem na studni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości