zdolność rozdzielcza, powiększenie

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

zdolność rozdzielcza, powiększenie

Post autor: biolog428 »

W książce mam napisane że zdolność rozdzielcza to najmniejsza odległość między dwoma punktami obiektu lub liniami, przy której są one rozróżniane jako oddzielne. Natomiast wyczytałem że zdolność.rozdzielcza.to odległość najmniejszej odległości między punktami może mi ktoś to wytłumaczyć?
JohnyM

Re: zdolność rozdzielcza, powiększenie

Post autor: JohnyM »

Pośrednio tak, bo przy zbyt niskim powiększeniu nie dostrzeżesz wszystkich możliwych detali.
Konkretnie: Obiektyw posiada swoją Na (apertura). Zdolność rozdzielcza to Na podzielona przed długość fali lambda więc d=Na/Lambda.
W uproszczeniu maksymalne powiększenie dające pełnie wykorzystania zdolności rozdzielczej to Na x 1000. Gdy powiększenie jest mniejsze, to nie dostrzeżesz pewnych szczegółów, gdy jest większe to nie wnosi już nic nowego (a nawet może przeszkadzać wprowadzając wady obrazu). Efektywne Na obiektywu jest jednak nie większe niż Na kondensora (0,8/0,9 na sucho 1,2-1,4 z immersją) od tego odjąć Na odcięte przysłoną aperturową (zamykasz przysłonę - zmniejszasz Na).
W jeszcze większym uproszczeniu: okular 10x najlepiej sprawuje się z większością obiektywów.

Edit: trzeba by jeszcze uwzględnić zaawansowane techniki jak np: IPALM gdzie d=10 nm. ale to już za wysokie progi
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: zdolność rozdzielcza, powiększenie

Post autor: planapo »

W uproszczeniu maksymalne powiększenie dające pełnie wykorzystania zdolności rozdzielczej to Na x 1000.
dlatego wszelkie powiekszenia typu 1600x albo nawet 2000x mocno reklamowane na roznych stronach z profesjonalnym sprzetem nalezy wlozyc miedzy bajki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość