Zadanie maturalne odnosnie manganu

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Zadanie maturalne odnosnie manganu

Post autor: Gokuu1 »

Zmieszano ze sobą dwa wodne roztwory soli manganu o barwie fioletowej i drugi bezbarwny. W wyniku wymieszania obu roztworów wytrącił się brunatny osad , a roztwór uzyskał odczyn kwasowy.

Napisz w zapisie jonowym skróconym równanie zachodzącej reakcji. Współczynniki stechiometryczne dobierz metodą bilansu elektronowego, używając do tego celu zapisu jonowo elektronowego.

Mój problem polega na tym że nie wiem jakich soli mam użyć , doczytałem się gdzieś na internecie że MnO2 jest brunatne wiec na to wychodzi że musielibyśmy je jakoś otrzymać a MnSO4 bezbarwne , ale nie jestem tego powiem , chodzi mi tylko o te związki albo raczej jak tą reakcje ułożyć bo z bilansem nie będzie problemu z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Zadanie maturalne odnosnie manganu

Post autor: Giardia Lamblia »

Fioletowe jony MnO4-
Bezbarwne jony Mn2+
Brunatny osad MnO2

W wodnym (obojętnym) roztworze jony MnO4- redukują się do MnO2. Ponieważ powstaje nam osad MnO2 wiemy, że w reakcji musi również brać udział woda. Nadmanganian (VII) potasu jest silnym utleniaczem, a jony manganowe(II) mogą zostać utlenione na wyższy stopień utlenienia. W produktach mowa jest tylko o brunatnym osadzie, więc cała reakcja sprowadza się do redukcji/utleniania manganu. Sól manganowa musi więc mieć jako resztę kwasową coś, co nie może się już dalej utlenić - np. SO42-.

KMnO4 + MnSO4 + H2O MnO2 + reszta produktów

Co będzie w reszcie produktów? Mamy wciąż jony potasowe i jony siarczanowe(VI). Może więc się utworzyć sól K2SO4. Pozostaje jeszcze tajemnica kwasowego odczynu. Jedyny kwas, jaki może powstać z powyższych odczynników i który pasuje do treści zadania to H2SO4. Ułóżmy więc pełne równanie reakcji:

KMnO4 + MnSO4 + H2O MnO2 + K2SO4 + H2SO4
Gokuu1
Posty: 134
Rejestracja: 18 mar 2013, o 19:14

Re: Zadanie maturalne odnosnie manganu

Post autor: Gokuu1 »

Bardzo dziękuje za pomoc , dużo mi to pomogło i już rozumiem to zadanie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości