Wątpliwe zadanie - egzamin gimnazjalny 2013.

Aktualne i archiwalne informacje dotyczące egzaminów gimnazjalnych, opinie uczniów i nauczycieli. Wykaz niezbędnych materiałów pprzygotowujących do egzaminów gimnazjalnych.
Pegieton
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2013, o 20:28

Wątpliwe zadanie - egzamin gimnazjalny 2013.

Post autor: Pegieton »

Przytoczę treść zadania:

Od października do marca futro gronostaja ma biały kolor, jedynie końcówka ogona jest
czarna.
Pewien naukowiec przeprowadził doświadczenie z oswojonym drapieżnym jastrzębiem.
Do doświadczenia przygotował poruszające się modele różnie ubarwionych gronostajów:
całkowicie białych oraz z czarną plamą umiejscowioną w różnych częściach ciała. W terenie
wypuszczał wielokrotnie poszczególne modele gronostajów (tyle samo razy w takim samym
czasie) i liczył, ile ataków jastrzębia na ofiarę kończyło się jej złapaniem. Wyniki
doświadczenia zilustrował diagramem.
(Tutaj pojawia sie diagram - mało ważny w poleceniu, które mnie interesuje)

Poniżej sformułowano trzy problemy badawcze:
I Czy rodzaj ubarwienia gronostaja ma wpływ na liczbę skutecznych ataków jastrzębia?
II Wpływ rozmieszczenia plam na futrze gronostaja na prawdopodobieństwo upolowania go
przez jastrzębia.
III Dlaczego futro gronostaja nie jest całkowicie białe o każdej porze roku?

1.1. Które sformułowania mogą być problemami badawczymi doświadczenia
przeprowadzonego przez tego naukowca? Wybierz odpowiedź spośród podanych.
A. Tylko I. B. I i II . C. II i III. D. Tylko III.


Ktorą odpowiedź zaznaczylibyście i dlaczego?
Czy problem badawczy musi być pytaniem?

Zaznaczyłem, odpowiedź B - pasuje sformułowanie I i II. Wg. mnie to odpowiedź poprawna, liczę na potwierdzenie lub wyprowadzenie mnie z błędu, gdyż wg. wszystkich innych źródeł poprawna jest odpowiedź A.
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Re: Wątpliwe zadanie - egzamin gimnazjalny 2013.

Post autor: Hymenophyllum »

Również dałem odpowiedź B. II to na 100% problem badawczy, a III odrzucamy, więc zostaje odp B.
Pegietony

Re: Wątpliwe zadanie - egzamin gimnazjalny 2013.

Post autor: Pegietony »

No wlasnie, tylko na co najmniej 3 stronach z arkuszami i odpowiedziami do egzaminu poprawna odpowiedz to A.
Wexer
Posty: 38
Rejestracja: 20 cze 2013, o 21:26

Re: Wątpliwe zadanie - egzamin gimnazjalny 2013.

Post autor: Wexer »

Sprawdzałem to, odpowiedź B jest poprawna, ponieważ problem badawczy może być nie tylko pytaniem, ale również twierdzeniem.
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Wątpliwe zadanie - egzamin gimnazjalny 2013.

Post autor: Alessandra »

Wydaje mi się, że cała podchwytliwość tego zadania polega na rozróżnieniu gdzie jest opis a gdzie zaczyna się doświadczenie. Na temat ubarwienia gronostajów mamy na początku (chodzi o zależność od pory roku) ale doświadczenie jako takie zaczyna się od jastrzębia i bada ono wpływ ubarwienia odobnika na łatwość w upolowaniu go - czyli I i II. Trzecie odnosi się do opisu poprzedzającego doświadczenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości