Zwiększenie ciśnienie krwi powód

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Zwiększenie ciśnienie krwi powód

Post autor: Monique W »

Mówi się, że np. kawa albo stres podwyższa ciśnienie krwi. Ale jak właściwie? Przecież to, że serce bije szybciej nie powoduje zwiększenia ciśnienia (przynajmniej taką wiedzę wyniosłam z lekcji). Naczynia krwionośne się zwężają czy co?
Awatar użytkownika
mariola2608
Posty: 97
Rejestracja: 19 sty 2012, o 12:07

Re: Zwiększenie ciśnienie krwi powód

Post autor: mariola2608 »

Wg mnie jesteś w błędzie (ale ja też ekspertką nie jestem ). chodzi o związki, które pobudzają pracę serca: kofeina w kawie, hormony wydzielane podczas stresu (adrenalina, itp.) - przyspieszają one akcję serca, z tym że kawa tylko na krótko
I wg mnie, jeżeli serce pracuje szybciej, to krew szybciej (i z większą siłą) wtłaczana jest do (załóżmy) zwężonych tętnic. A więc - wąskie światło tętnic + duża ilość krwi = wysokie ciśnienie.
Ja tak to sobie tłumaczę
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Zwiększenie ciśnienie krwi powód

Post autor: Medycyna Lwów »

co do kawy to jest to mit - samo działanie kawy ogólnie nie zmienia ciśnienia (choć jak zawsze są os. co im zwiększy, są co zmniejszy). Efekt jest trojaki:
1 - przyspieszenie CZYNNOŚCI (akcja to jest w filmie) serca w mechanizmie zwięszanie cAMP (podobnie jak katecholaminy typu noradrenalina) - co zwięsza rzut serca i w efekcie podnosi ciśnienie
2 - efekt objętościowy - więcej osocza = wyższe ciśnienie
3 - efekt moczopędny - niweluje w/w efekty
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: Zwiększenie ciśnienie krwi powód

Post autor: Monique W »

Dzięki za odp, o to mi chodziło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości