Utlenianie za pomocą nadmanganianu potasu i tetratlenku osmu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Utlenianie za pomocą nadmanganianu potasu i tetratlenku osmu

Post autor: tomaszp »

Witam
Staram się zrozumieć mechanizm utleniania alkenów za pomocą nadmanganianu potasu i tetratlenku osmu. W książkach są napisane reakcje, ale nie potrafię znaleźć żadnego wiarygodnego mechanizmu, który pokazywałby konkretnie ruch elektronów i całej reszty.
Trochę nad tym myślałem i udało mi się wygłówkowac mechanizm, które bardzo proszę o sprawdzenie- może ktoś z Was wie jak wygląda dokładnie ten mechanizm.
W podręcznikach znalazłem, że podczas utleniania tlenkiem osmu(VIII) musi być obecne wodorosiarczan(VI) sodu. W mojej reakcji nie uwzględniłem go, ponieważ nie mam pojęcia po co on jest. Bardzo proszę o napisanie mi, po co jest ta sól.
Co do utlenianiem nadmanganianem potasu w środowisku zasadowym nie mam pojęcia jak to zrobić. Bardzo proszę o pomoc w narysowaniu tych mechanizmów.
Co do mojego mechanizmu, proszę nie patrzec na liczby przy Os bo chemsketch sam tak wypisał.
Załączniki
noname01.gif
uszaty91
Posty: 19
Rejestracja: 26 lis 2009, o 21:10

Re: Utlenianie za pomocą nadmanganianu potasu i tetratlenku

Post autor: uszaty91 »

Stosuje się siarczyn sodu ponieważ osm tworzy z alkenami trwały związek a dopiero ta sól je rozwala tworząc diole
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość