Aceton , czym zastąpić ?

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Witam, poszukuję jakieś alternatywy acetonu, używam go do usuwania kleju , osadu , przypaleń itp.
Chodzi mi o coś co jest mniej szkodliwe , używałem również zmywacza do paznokci, ale jest za słaby.
Czekam na wasze propozycję.
Pozdrawiam.
12346546548745

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: 12346546548745 »

Benzyna ekstrakcyjna. Ale tak ogólnie to z tych wszystkich rzeczy tj. chemii organicznej aceton szkodzi w najmniejszym stopniu.

Zmywacze do paznokci też często zawierają aceton, nawet te bezacetonowe". Miałam kiedyś taki zmywacz, sprawdziłam skład i było napisane dimetyloketon".
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Benzynę testowałem i jest za słaba . Nie ściera tam tego wszystkiego.
Chodzi o to że chciałbym coś , co jest bezpieczne.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: DMchemik »

a jakiego kleju, osadu, przypaleń? Bo to ma znaczenie. Generalnie musi to być agresywny rozpuszczalnik, a do takich należą chlorek metylenu, chloroform, toluen, ksylen. Ale osobiście to chyba najbezpieczniejszy wydaje mi się octan etylu.
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Laserem tniemy różne elementy typu folia pet, i często potrzebujemy wycierać stół aluminiowy. Przykleja się do niego te tworzywo, powstaje bród , zadymienie itp.
Szukam też takiego środa żeby był w podobnej cenie do acetonu.
Proszę powiedzieć czy ten octan etylu jest dostępny w sklepie chemicznym ? I czy jest on bezpieczniejszy od acetonu ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: DMchemik »

octan etylu to to generalnie zmywacz do paznokci, ten bezacetonowy. możnaby sprawdzić taki zmywacz, czy się sprawdza. Nie jest drogi, dostępny od ręki w sklepie z surowcami czy odczynnikami. Cenowo powinien kosztować podobnie. No i zawsze to lepiej niż narażać się na chlorowane rozpuszczalniki.
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Testowaliśmy całą masę zmywaczy , lecz żaden nie dał takiego efektu jak aceton.U mnie w mieście niestety nie widzę takiego sklepu żebym mógł przetestować octan etylu.
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Ale na allegro jest dostępny , czy chodzi o to :
allegro 3239678055
?
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Przepraszam , że piszę nowe posty , ale nie mogę edytować wiadomości .

Znalazłem a wikipedii:
"Obecnie wycofuje się go z użycia w przemyśle z powodu jego działania drażniącego i względnie dużej toksyczności."
Więc teraz nie wiem co myśleć.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: DMchemik »

tak, chodzi mi o ten rozpuszczalnik. Jednakże podobny do acetonu jest MEK (metyloetyloketon), ale nie wiem czy w detalu łatwy do kupienia i raczej droższy, na firmę go można kupić u dystrybutora surowców: Brenntag, Donauchem, Chemia-Katowice, Biesterfeld, Univar itp i masę drobniejszych hurtowni.
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Troszkę o nim poczytałem i też uważam, że jest on bardziej szkodliwy od acetonu , może po prostu gdy używamy ten aceton to zakładać maski ?Czy to pomoże ?
Mareve
Posty: 20
Rejestracja: 3 cze 2013, o 14:57

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: Mareve »

Może coś takiego jest mniej szkodliwe?
allegro 3273999519
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Aceton , czym zastąpić ?

Post autor: DMchemik »

To wy pracujecie bez masek?. Każdy wdychany rozpuszczalnik jest szkodliwy, postępując w ten sposób jak wynika z tekstu to gdybasz nad tym, czy dożyję 67 czy 68 lat, bo chcę zdążyć pożyć trochę na emeryturze i pocieszyć się życiem. Chłopie, mam ciocię, co ma 74 lata, pracowała 6 lat przy rozpuszczalnikach bez zabezpieczeń i jest jedyną kobietą z tego zakładu która dożyła emerytury! Poważne problemy wyszły na jaw dopiero kilkanaście lat po fakcie, od 12 lat wymaga stałej opieki bo ledwo się już porusza i do tego o 2 kulach. W tej chwili pytasz: czy jak zastąpię wodę z butelki z napisem woda wodociągowa wodą z butelki z napisem kranówka, to lepiej zaspokoję pragnienie?"

Aceton to aceton, mimo że jest w miarę mało szkodliwy, to jednak wdychany wcale tak mało szkodliwy nie jest a potrafią się od niego porobić paskudne nie gojące się rany i w rezultacie kalectwo. Bo szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz". Nie ma bezpiecznej pracy z żadnym rozpuszczalnikiem jeśli nie stosuje się zabezpieczeń. Maska to minimum i dobra wentylacja, a nawet bardzo dobra, nawiew świeżego powietrza od góry a wywiew dołem przez boczne ściany, bo pary jako cięższe od powietrza nie są wyciągane przez inny typ wentylacji, chyba że pod typowym profesjonalnym wyciągiem, gdzie siła ssania jest na tyle duża, że zaciąga ciężkie pary w górę, ale w bardzo ograniczonej przestrzeni.

Trochę co innego zmyć paznokcie acetonem od czasu do czasu a co innego czyścić nim blaty wdychając go. Bez masek to tylko woda ci może nie zaszkodzić, taka prawda.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość