Kilka pytań na temat wody i tlenu

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
240volt
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2013, o 14:58

Kilka pytań na temat wody i tlenu

Post autor: 240volt »

Witam,
Moje zadanie polega na oddzieleniu tlenu Rozpuszczonego w wodzie oraz obliczenia jego objętości.
Wiem że aby oddzielić tlen rozpuszczony wystarczy podgrzać wodę do 100 st C ale podczas tego procesu wydziela się dużo pary wodnej a zależy mi na samym tlenie. Czy znacie jakiś inny sposób na oddzielenie tlenu ?
Po drugie proszę o pomoc w obliczeniu jaką objętość w dm3 by miał tlen rozpuszczony w 100 ml wody o temperaturze 20 stopni w warunkach normalnych (przyjmuję że woda jest maksymalnie nasycona czyli 14 mg/dm3).
Uprzejmie proszę o pomoc
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Kilka pytań na temat wody i tlenu

Post autor: DMchemik »

Wodę możesz zawrócić zawsze przez skroplenie w chłodnicy zwrotnej. Aby mieć pewność, że tlen jest maksymalnie usunięty można takie ogrzewanie prowadzić przy nadmuchu gazu obojętnego, choćby azotu. Tak w praktyce to to, że po ogrzaniu wody do wrzenia trochę jej wyparuje nie ma większego znaczenia, zależy ci na tym, żeby nie było tlenu, a nie na tym, żeby mieć stałą masę wody, bo tego też i tak nie zrobisz.

W drugim wystarczy na mole przeliczyć i skorzystać z prawa Avogadro.
240volt
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2013, o 14:58

Re: Kilka pytań na temat wody i tlenu

Post autor: 240volt »

Witam,
Chcę zbudować urządzenie które usunie tlen z wody a następnie zgromadzi go w oddzielnym zbiorniczku. Wydaje mi się że najlepszą metodą będzie podgrzanie wody do 100 st. i tu moje pytanie jak długo woda powinna się gotować aby usunąć z niej max rozpuszczonego tlenu? Próbka będzie miała wielkość 100ml.
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Kilka pytań na temat wody i tlenu

Post autor: adamantan »

Jeśli stężenie tlenu w wodzie wynosi 14 mg/dm3 a Ty masz próbkę 100ml wody, to musisz objętościowo zmierzyć 1,4 mg tlenu. Jeśli przyjmiemy, że gęstość tlenu w warunkach standardowych to 1,429 g/dm3, to objętość jaką będzie zajmował tlen wyniesie ok. 1cm3. Aby Twój pomiar był rzetelny, musisz dysponować możliwością wyznaczenia tej objętości gazu co najmniej z niepewnością 0,01 cm3 , w co troszeczkę nie chce mi się wierzyć.
Jesli chcesz tylko zebrać ten tlen to ok., ale jeśli chcesz go jeszcze mierzyć to w przypadku tak małych ilości tlenu stosuje się metody chemiczne określające zawartość tlenu w wodzie, niż fizyczny pomiar objętości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość