Fluorescencja

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam
Mam pytanie o fluorescencję. Posiadam oświetlacz z żarnikiem z instalacji samochodowej 12V 50W.
Filtry wzbudzające bez możliwości odczytu symboli. Filtr zaporowy PZO OG1+GG9 oraz PZO GG9.Najczęściej używam tego pierwszego. Pytanie brzmi. Czy na zamieszczonych poniżej fotkach jest efekt fluo czy jest to wynik np. ciemnego pola.Następne pytanie : czy zostawić posiadane źródło światła czy zmierzać w kierunku żarnika rtęciowego. Filtry wzbudzające dają światło niebieskie i czerwone. Oświetlenie dia.
Załączniki
ZIELONY PŁOMIEŃ.JPG
KRZYK.JPG
HALABARDA.JPG
KRAB.JPG
KIJANKA II.jpg
KIJANKA.jpg
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Fluorescencja

Post autor: mikrotom »

Ładne ostatnie, pokaż zdjęcia swojego mikroskopu , na fluo się nie znam jak się wypowie Johny to będzie jasne ale wydaje mi się że jest bo niebieskiego w ciemnym nie ma
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Fluorescencja

Post autor: mikrotom »

Hmm ale widzę ze ostatnie obrobiłeś w jakims programie z przedostatniego ,wykadrowales oczysciles paprochy ale jeden ten sam ci zostal co na zdjeciu wyzej a filtrem w programie zmiana tonacji w barwie miebieskiej i tym sposobem mozna osiągnąć efekt fluo uv , I nawet ładnie to wyszło
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witaj.
To już moja trzecia odpowiedź. Dwie poprzednie gdzieś utknęły. Być może za dużo znaków.
Przede wszystkim dziękuję bardzo za zainteresowanie i opinię o moich fotkach i już spieszę z wyjaśnieniami.
Przedostatnie zdjęcie: powstało 11.03.2017 42 składowe
Ostatnie powstało 09.03.2017 19 składowych
Dane z metadanych aparatu.
Obrabiam GIMP-em tylko pod kątem rozdzielczości
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Kolejne fotki do działu fluo i ponawiam pytanie: czy lampa samochodowa 12V 50W jest w stanie wywołać zjawisko fluorescencji? Cały czas mam wątpliwości, ale niedługo zaświecę chyba rtęciówką i już nie będę zawracał głowy. Za wszystkie opinię i odpowiedzi bardzo dziękuję
A teraz zdjęcia włókna z pakuł lnianych.
Załączniki
światło niebieskie plus filtr żółty
światło niebieskie plus filtr żółty
RI
RI
światło fioletowe bez filtra zaporowego
światło fioletowe bez filtra zaporowego
światło czerwone plus niebieskie bez filtra zaporowego
światło czerwone plus niebieskie bez filtra zaporowego
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

To jeszcze z rozpędu zamieszczę cztery fotki wodzienia.
Obstawiam ,że fluo to są zdjęcia 1,2,3
Zdjęcie nr 4 - technika nieznana Paprochy - masakra
Na dzisiaj wystarczy. Dobranoc
Załączniki
1. WODZIEŃ.jpg
2. WODZIEŃ.jpg
3. WODZIEŃ.jpg
kosmita na tle "gwiazd"
kosmita na tle "gwiazd"
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam.
Mam już żarnik rtęciowy.
Wrzucę parę fotek. Jakość taka sobie, ale to są męki poznawania nowej techniki. Poza tym to pierwsze preparaty
Filtry wz BG12(4 i 2 mm), UG1(4 i 2 mm), filtry zap OG1, OG4, GG9, GA42, GGR(pusty).
Bardzo proszę o opinię na temat tego zestawu filtrów i może jakieś sugestie dot. obiektywów.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Fluorescencja

Post autor: planapo »

Pod wrazeniem ze zaczynasz od takiej tehniki U mnie ciagle w planach.

W materii FL wiec nie pomoge, a co do sprzetu to nie przypominam sobie czy pisales co w ogole masz
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam.
Nie było mnie parę dni bo szukałem inspiracji , ale bez skutku.Wrzucę parę fotek chociaż nie jestem z nich zadowolony. W tej działce (FL) to moim zdaniem Pickul jest bezkonkurencyjny. Moje obiekty za słabo świecą muszę popracować nad ekspozycją
Załączniki
Dafnia - całkowita porażka
Dafnia - całkowita porażka
Jakiś pajączek ledwo widać
Jakiś pajączek ledwo widać
Osa - oko
Osa - oko
Azjatycka biedronka
Azjatycka biedronka
Azjatycka biedronka plus wyschnięty barwnik
Azjatycka biedronka plus wyschnięty barwnik
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Fluorescencja to jednak pracochłonna i dość nieprzewidywalna technika.W okularze niewiele widać i wynik obserwacji może być zaskakujący.Oto nowa porcja moich wypocin"
Załączniki
NOWY PAJĄK 2.jpg
NOWY PAJĄK.jpg
Całkowita porażka
Całkowita porażka
MECH 3 PO.jpg
MECH.jpg
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam ponownie.
Próbuję (amatorsko) swoich sił w tej technice i mam wrażenie, że z biegiem czasu moje fotki są coraz gorsze. Takie niedoświetlone i jakby rozmyte. Nie ukrywam swojego rozczarowania. Na poparcie mojej opinii zamieszczę parę zdjęć. I bardzo proszę o porady i sugestie co zrobić aby było lepiej
Załączniki
Tak świeci porost
Tak świeci porost
Liść paproci od spodu
Liść paproci od spodu
Jakiś pająk od spodu
Jakiś pająk od spodu
j.w.
j.w.
j.w.
j.w.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Fluorescencja

Post autor: akrydor »

Witam
Nie było mnie przez jakiś czas, ale nie próżnowałem . Pora roku nie sprzyja wypadom w teren więc na szkiełko trafia to co jest pod ręką. Dziś parę fotek z motywem roślinnym. Wszystkie obiekty to FL niebieskie światło
Załączniki
Fragment liścia pokrzywy
Fragment liścia pokrzywy
2. KOLEC.jpg
3. KOLEC.jpg
Liść
Liść
LIść
LIść
Łodyga geranium
Łodyga geranium
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Fluorescencja

Post autor: planapo »

To jest temat techniczny Jesli masz jakies pytania sprzetowe, chcesz opisac na jakim mikroskopie z FL pracujesz - tu jest na to miejsce. Kolejne zdjęcia i swoje postepy (gratuluje ) we fluorescencji zamieszczaj w działach fotograficznych, nie tutaj.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości