Izomeria optyczna

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
lacq
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2013, o 19:41

Izomeria optyczna

Post autor: lacq »

Mam pytanie: gdy mam narysować wzór stereochemiczny, to czy ma to znaczenie przy którym podstawniku jest klin, przy którym przerywana linia, a które podstawniki leżą w płaszczyźnie z asymetrycznym atomem?
Bardzo proszę o pomoc!
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Izomeria optyczna

Post autor: skface »

Ma znaczenie do pewnego stopnia. Te podstawniki które w rzeczywistości znajdują się na przeciwko siebie, muszą być uwzględnione w twoim wzorze stereochemicznym. Nie może być tak, że przykładowo grupy -Br i -C2H5 znajdują się na przeciwko siebie, a Ty zaznaczysz brom klinem, a grupę etylową obok prostą kreską. Przynajmniej u nas na zajęciach za złe rozstawienie podstawników było od razu 0 pkt z wykrzyknikiem.
lacq
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2013, o 19:41

Re: Izomeria optyczna

Post autor: lacq »

A skąd ja mam wiedzieć w konkretnym związku które podstawniki leżą naprzeciw siebie?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Izomeria optyczna

Post autor: skface »

Jeżeli rysujesz ze wzoru Fischera to są specjalne schematy do tego.
1.png
No chyba, że rysujesz sobie od tak z niczego dla siebie to w sumie niczego nie musisz przestrzegać. Zapomniałem jeszcze o takiej ewentualności.
lacq
Posty: 5
Rejestracja: 4 cze 2013, o 19:41

Re: Izomeria optyczna

Post autor: lacq »

Tak bardzo Ci dziękuję, już mi się rozjaśniło
Awatar użytkownika
wakemeup
Posty: 151
Rejestracja: 16 lip 2013, o 13:41

Re: Izomeria optyczna

Post autor: wakemeup »

Witam , ja tez chcialam sie o cos zapytac zwiazanego z izomerami.
Nie powinno byc w tym przykladziee wyzej ,ze podstawnik D powinien byc po lewej a podstawnik C po prawej ? I chodzi tu o schemat obracania czasteczki a nie o takie sobie o obracanie ?
W ksiazce czytalam ze powinno sie obracac o niewielki kat w prawo . Wiec jak to powinno byc ? Na maturze moge miec takie polecenie,by narysowac wzor Fischera, wystarczy inne polozenie podstawnikow i juz dadza mi 0 punktow

Pozdrawiam
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Izomeria optyczna

Post autor: skface »

Nie, dlaczego ? D tak jakby wchodzi w monitor, zaś C z niego wychodzi". My patrzymy pomiędzy oba te podstawniki, więc mamy D po prawej, C po lewej. Chyba, że czegoś nie zrozumiałem.
Awatar użytkownika
wakemeup
Posty: 151
Rejestracja: 16 lip 2013, o 13:41

Re: Izomeria optyczna

Post autor: wakemeup »

No tak D jest za monitorem , C przed z A i B w jednej plaszczyznie . i teraz np. obrocmy to leeko w prawo. W tedy D jest po lewej C po prawej. Kurcze , nie wiem jak to wytlumaczyc ani zobrazowac lepiej
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Izomeria optyczna

Post autor: skface »

Nawet jak sobie obrócisz go lekko w prawo to będzie nadal ta sama cząsteczka, ważne jest żeby zawsze patrzeć pomiędzy podstawnik, który wychodzi z kartki papieru i podstawnik który w niego wchodzi. Odrobina wyobraźni przestrzennej jest tu potrzebna. A z kolei wzór Fischera możesz obracać tylko o 180 stopni (co jest chyba logiczne), bo obrócenie go 90 stopni da ci inną cząsteczkę, a dokładniej drugi enancjomer.
Awatar użytkownika
wakemeup
Posty: 151
Rejestracja: 16 lip 2013, o 13:41

Re: Izomeria optyczna

Post autor: wakemeup »

wiec jakby wg Ciebie byly te zwiazki we wzorze Fischera ?
skface
Posty: 983
Rejestracja: 10 cze 2011, o 22:15

Re: Izomeria optyczna

Post autor: skface »

CHO
H-|-OH
CH3

CHO
HO-|-H
CH3
Awatar użytkownika
zoo_
Posty: 2101
Rejestracja: 13 maja 2011, o 15:25

Re: Izomeria optyczna

Post autor: zoo_ »

wakemeup, wystarczy jak sobie zapamiętasz ten schemat, że to co przed kartką - czyli linią grubą - idzie na lewo, to co za kartką - czyli linią przerywaną - idzie na prawo. To w sytuacji, kiedy B w stosunku do A jest wysunięte na lewo (czyli jak na obrazku wyżej). Jeśli B miałabyś w stosunku do A wysunięte na prawo (tzn. podstawa trójkąta A-"środek"-B jest skierowana w prawo) - to wtedy te zasady się odwracają (to co grubą linią idzie na prawo, to co przerywana idzie na lewo).
Zapytaj się nauczyciela chemii w szkole czy możesz pożyczyć modele chemiczne na weekend do domu, bo chciałabyś się pouczyć. Ewentualnie jak się nie uda to kup mulinę i wykałaczki (chociaż modele są lepsze, uwzględniają od razu hybrydyzację, ilości wiązań itp.). To jest naprawdę super w nauce izomerii, bo jak coś jest narysowane w jednej płaszczyźnie, to ciężko to sobie wyobrazić.
Awatar użytkownika
wakemeup
Posty: 151
Rejestracja: 16 lip 2013, o 13:41

Re: Izomeria optyczna

Post autor: wakemeup »

slayer9, No wlasnie , a w odpowiedziach do tego zadania jest zupelnie na odwrot Dlatego juz sama sie gubie i nie wiem jak to zrobic zeby bylo dobrze i zadowoilo klucz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość