Cis i trans

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Losana
Posty: 1
Rejestracja: 13 paź 2013, o 11:34

Cis i trans

Post autor: Losana »

Chloropren czyli 2-chlorobut-1,3-dien jest substratem do otrzymywania sztucznego kauczuku. Zapisz wzór fragmentu cząsteczki polimeru chloroprenu. Mam pytanie: czy ten polimer będzie tworzył izomery cis i trans? Jeśli nie, dlaczego?
italiano
Posty: 23
Rejestracja: 3 paź 2013, o 18:36

Re: Cis i trans

Post autor: italiano »

Raczej nic nie stoi na przeszkodzie aby powstawał zarówno izomer trans jak i cis. Może następować rotacja wokół wiązania pojedynczego będącego pomiędzy wiązaniami C=C. Ale jako że jest to sprzężony dien, może się tworzyć wiązanie zdelokalizowane, przez co obrót może być utrudniony. Wydaje mi się że izomer trans będzie trwalszy i bardziej faworyzowany.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Cis i trans

Post autor: DMchemik »

Zależy od warunków polimeryzacji, zawsze powstaje mieszanina cis-trans o różnym udziale jednego do drugiego a do tego część monomeru ulega addycji 1,2 lub 3,4 i tworzą się małe łńcuchy boczne. Sprzężone dieny przyjmują konformację tzw. s-cis i s-trans, gdzie jako punkt odniesienia przyjmujemy wiązanie pojedyncze C-C. Stan równowagi jest przesunięty w stronę trans ze względów sterycznych, jednakże nie do końca się to na polimer przenosi, bo centrum ktywne przyjmuje różne konformacje a geometrią powstałącego polimeru można sterować w znacznym stopniu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości